Nedaří se vám najít vysněnou dovolenou v nabídkách cestovních kanceláří? Nevyhovují vám termíny a ceny? Naplánujte si dovolenou bez cestovky! S pomocí níže uvedených kroků si jednoduše vytvoříte vlastní itinerář a plán cesty.
Ještě než začnete, připravte si diář, do kterého si budete vše zapisovat. Stačit vám bude také obyčejný papír a tužka. Máte-li raději vše online, vytvořte si nový dokument ve Wordu, v Google dokumentech, nebo jakékoliv jiné aplikaci, kterou rádi používáte.
1. Zvolte si termín a délku dovolené
Začněte tím, že si stanovíte termín a délku vaší dovolené. Plánujete-li letní dovolenou, doporučuji vyrazit v červnu nebo září. V těchto měsících nebývají přímořská letoviska narvaná turisty, tak jako v červenci a srpnu, a k dispozici je více nabídek ubytování.
Pokud vám to práce a rodina umožní, buďte trochu flexibilní. Proč? Třeba při nákupu letenek o dva dny dříve / později můžete ušetřit několik tisíc korun.
2. Stanovte si rozpočet
Ještě než se pustíte do výběru destinace, hledání letenek a ubytování, je dobré vědět, kolik si můžete dovolit utratit. Máte-li omezený rozpočet, nejspíš nepojedete lyžovat do Švýcarska. Levnou letní dovolenou lze naplánovat třeba na Krétě, a zimní koupání v teple zase v Thajsku.
Udělejte is přibližný odhad veškerých nákladů, předběžně se podívejte na cenu dopravy, ubytování, jídla a vyčleňte si menší fond pro neplánované výdaje.
S přehledem cen v jednotlivých destinacích vám pomůže web Numbeo.
3. Vyberte si destinaci
Zamyslete se nad tím, co od své dovolené očekáváte. Chcete si odpočinout a strávit týden na plážovém lehátku pod palmami? Nebo chcete vyrazit za historií a památkami do velkého města? Možná si potřebujete vyčistit hlavu někde v horách….
V potaz berte také roční období, ve kterém chcete na dovolenou jet. Na základě vašich odpovědí si udělejte seznam míst, která připadají v úvahu.
Dále si zjistěte, kdy je ve vámi zvolené zemi hlavní sezóna, deštivé období nebo státní svátky, které by mohly váš pobyt zkomplikovat.
Příklady:
Na plážovou dovolenou do jihovýchodní Asie nejspíš nepojedete během našeho léta, kdy tam probíhá období dešťů.
Pokud budete na Bali jen pár dnů, možná se budete chtít vyhnout balijskému Novému roku a dnu ticha Nyepi, kdy je vše zavřeno a lidé nesmí opustit své ubytování.
4. Zarezervujte si letenky / jízdenky
Nyní je na čase koupit letenky. Můj postup je následující: V první řadě si zjistím pomocí Google Flights, jaké letecké společnosti do dané destinace létají. Potom se podívám přímo na weby společností Ryanair, Wizzair, EasyJet atd. Dále využiji také porovnávací web Skyscanner, díky kterému získám další tipy na různé kombinace letů i s přestupy.
Pokud najdete třeba let na Madeiru s přestupem v Madridu, kde první část letu bude s Ryanairem a druhá s Wizzairem, cena bude možná nižší, když si ale vezmete, že ke každému letu budete muset zaplatit ještě poplatek za kufr (a tyto poplatky nejsou zrovna nejnižší), zjistíte nakonec, že to moc výhodně nevychází.
Pro klid duše se vyvarujte nákupu letenek přes portály (Kiwi, eDreams, Trip atd.), a nakupujte přímo u letecké společnosti. Proč? Přečetla jsem desítky negativních recenzí, kdy v případě zrušení nebo zpoždění letu se zákazníci nemohli nikoho dovolat.
Po zakoupení letenky si rovnou zarezervujte i navazující dopravu do místa vašeho ubytování, ať to pak nemusíte řešit na poslední chvíli. Zde doporučuji koupit jízdenky flexibilní, případně si zjistit předem, zda se v případě zpožděného letu snadno dostanete na následující spojení.
5. Najděte si ubytování
Ještě než se do toho pustíte, ujasněte si své požadavky a očekávání. Tato část plánování mi vždy zabere nejvíce času. Chci totiž, aby se mi tam líbilo!
Co je důležité při výběru ubytování v zahraničí:
Lokalita: Raději si připlatíte za ubytování v centru či ubytování na pláží s výhledem na moře, nebo vám nevadí každý den cestovat městskou hromadnou dopravou a na pláž docházet dvacet minut?
Recenze: Vždy čtěte recenze! Poslední, co chcete je bydlet v ulici, kde je hluk až do brzkých ranních hodin, nebo v apartmánu s mravenci a špinavou koupelnou.
Vybavení: Máte v plánu si některá jídla připravovat sami? Bude vám stačit obyčejná dvouplotýnka nebo chcete plně vybavenou kuchyň? Budete potřebovat pračku a fungující wifi? Pokud jedete celá rodina, pak nejspíš oceníte alespoň jeden oddělený pokoj. A jestli cestujete s kočárem, pak se ujistěte, že je k dispozici výtah.
Check-in / check-out: Při rezervaci se rovnou podívejte na čas check-inu a check-outu. Setkala jsem se s tím, že některá ubytování vás ubytují jen do určité hodiny, nebo později za extra poplatek. Pokud přijedete dříve, zkuste se domluvit úschovu zavazadel do té doby, než bude váš pokoj k dispozici. Pokud odmítnou, podívejte se po úschovně zavazadel v okolí, případně si zajděte posedět do místní kavárny.
Ubytování hledejte na klasických portálech jako Booking.com, Hotels.com nebo AirBnb. Pro všechny kteří mají omezený rozpočet zkuste Hostelworld.
6. Vytvořte si itinerář
Před odjezdem si udělejte průzkum vaší dovolenkové destinace. Vytvořte si seznam největších pamětihodností, zajímavých aktivit, kaváren, restaurací, trhů a dalších kulturních událostí, které vás zajímají. Zjistěte si, na jaké výlety se můžete vydat, zda si půjčíte auto, využijte hromadnou dopravu nebo si výlet koupíte u místní cestovky.
Vše, co vás zaujme si zapište na seznam a každé položce přiřaďte stupeň priority – vysokou, střední, nízkou. Pod vysokou budou spadat aktivity, která si za žádnou cenu nesmíte nechat ujít.
Zmapujte vámi vybraná místa a vytvořte si hrubý plán na každý den.
Do každodenního rozvrhu zahrňte i relaxační aktivity, například zastávku v hezké kavárně či piknik na pláži. Důležité je nechat si prostor pro odpočinek, protože po celodenním chození budete strašně unavení. Neplánujte si celý den na minutu přesně, nechce si prostor na spontánní objevování a dobrodružství.
7. Naplánujte si stravování
Jíst v restauraci třikrát denně vám docela zamává s rozpočtem. Já vždy kombinuju přípravu jednoduchého jídla v ubytování, street food (v Řecku je třeba super gyros), a návštěvu restaurace.
Během vašeho plánování si nezapomeňte zjistit, jaké místní speciality můžete během dovolené ochutnat. Vytvořte si seznam restaurací (mrkněte také na recenze), a v případě potřeby proveďte rezervaci předem. Zjistěte, kdy se konají místní trhy a plánujte kolem toho.
8. Sbalte se s rozumem
Základem každého efektního balení je vědět, co přesně budete potřebovat. Jako první si udělejte seznam a pak jen odškrtávejte.
Podívejte se na předpověď počasí, na základě kterého zvolte vhodnou obuv a počet teplých svršků. Co se týká oblečení, volte kousky, které můžete navzájem kombinovat.
Cestujte na lehko a sbalte si opravdu jen to nejnutnější. Až budete tahat svůj těžký kufr do pátého patra bez výtahu, rádi si na tuto radu vzpomenete. V kufru si nechte také trochu místa na nákup místních delikates.
Důležité položky jako cestovní dokumenty, léky, elektroniku mějte vždy v příručním zavazadle. Do toho si přibalte také jeden set oblečení a tu nejdůležitější kosmetiku pro případ, že by se vaše odbavené zavazadlo ztratilo.
Přečtěte si článek Co si vzít s sebou na dovolenou k moři, a Jak se sbalit na prodloužený víkend.
9. Připravte se na nouzové situace
Nikdy nevíte, co se vám stane s telefonem, proto si adresu vašeho ubytování, kontakty a další důležitá čísla někam zapište.
Pořiďte si cestovní pojištění a udělejte si poznámku, koho v případě nouze kontaktovat.
Zjistěte si místní nouzová čísla pro případ, že budete potřebovat hasiče, doktora nebo policii.
Do telefonu si stáhněte offline mapu vaší destinace.
10. Využijte technologie
Využijte cestovatelské aplikace, které vám usnadní život a ujistěte se, že máte funkční data, která vás nebudou stát majlant. Pokud cestujete mimo Evropu, pořiďte si e-sim kartu přes aplikaci Airalo. Do telefonu si uložte digitální kopie vašich letenek, lístků, vstupenek a všeho, co budete během dovolené potřebovat.
11. Vžijte se do místní kultury
Ne všude mluví lidé anglicky. Když se naučíte pár základních frází, lidé hned pookřejí a budou k vám vlídnější.
Přečtěte si něco o místních zvycích a kultuře a respektujte ji. Zarezervujte si zážitek s místním člověkem a naučte se něco nového.
12. Finální kontrola před odjezdem
- Pas a víza: Ujistěte se, že váš pas a řidičák je platný a zkontrolujte vízové požadavky.
- Potvrzení rezervací: Zkontrolujte veškeré vaše rezervace.
- Ujistěte se, že máte cestovní pojištění a nasdílejte vše se svými spolucestovateli.