Thajsko bez cestovky

Thajsko bez cestovky – 8 tipů, jak na to

0 Shares
0
0
0

Chystáte se poprvé do Thajska? Mám pro vás návod, jak si dovolenou v “zemi úsměvů” naplánovat bez cestovní kanceláře. Užijete si větší svobodu plánování, zažijete více dobrodružství a svůj rozpočet budete mít plně pod kontrolou.

Thajsko je země, která vás okouzlí svými úchvatnými plážemi, bohatým kulturním dědictvím a vynikající kuchyní. Nabízí širokou škálu zážitků pro každého cestovatele. Já si to tu zamilovala už v roce 2014, kdy jsem vyrazila na ostrov Phuket učit angličtinu jako dobrovolník.

Od té doby jsem navštívila několikrát hlavního město Bangkok, severní Chiang Mai, turistický ostrov Koh Samui, královské letovisko Hua Hin a procestovala východní Thajsko včetně ostrova Koh Chang.

Když jsem koukala na nabídky cestovních kanceláří, zarazilo mě, že většina zájezdů je pouze na 6 nocí. Vzhledem k tomu, že vám jedna cesta i s přestupem, cestou na letiště (plus čekání), případně dalšími transfery na ostrovy zabere kolem dvaceti hodin, doporučila bych vám vyrazit do Thajska minimálně na dva týdny.

1. Co je dobré vědět před cestou do Thajska

Potřebuji do Thajska vízum?

Vízum do Thajska za účelem turistiky nepotřebujete. Po příjezdu vám dá imigrační úředník do pasu razítko s datem, do kdy můžete v zemi zůstat. Aktuálně získáte až 60 dnů bezvízového pobytu.

Pro vstup do Thajska budete potřebovat platný cestovní doklad (pas), jehož platnost je v době vstupu delší než 6 měsíců, a na vyžádání musíte prokázat finanční prostředky v hotovosti ve výši 20 000 THB (cca 13 000 Kč) na osobu nebo 40 000 THB na rodinu.

V některých případech vás může úředník také vyzvat k předložení zpáteční nebo navazující letenky z Thajska.

Potřebuji očkování?

Mezi doporučené základní očkování patří břišní tyfus, žloutenka typu A, žloutenka typu B, tetanus a aktuálně také horečka Dengue. Znám lidi, co jeli do Thajska bez jakéhokoliv očkování a přežili to. Já si nechala dát aspoň ty první tři. Ochrana proti tyfu vám vydrží tři roky, a proti žloutence je ochrana dlouhodobá, což se pak hodí i na další cesty.

Před odjezdem si zařiďte také komplexní cestovní pojištění, které pokryje lékařské ošetření.

Jakou měnou se platí v Thajsku?

Měnou je thajský baht (THB), kdy 1 THB = cca 0,65 Kč. Tuto měnu v Česku nekoupíte, já si vždy vybrala hotovost na letišti z bankomatu. V barech, kavárnách a restauracích ve větších městech vždy zaplatíte kartou, na venkově či tradičních trzích budete potřebovat hotovost, proto mějte vždy nějakou po ruce.

Je voda z kohoutku pitná?

Voda z kohoutku pitná není, je potřeba kupovat vodu balenou. Velká lahev stojí pár korun.

Jak mít na telefonu data a nezbankrotovat?

K tomu, abyste měli internet 24/7 i na druhé straně světa využijte aplikaci airalo, případně si pořiďte turistickou simku s neomezeným internetem na webu dtac.co.th.

2. Zjistěte, kdy nejlépe cestovat do Thajska

Nejvhodnější doba k návštěvě Thajska je během chladného a suchého období, které trvá od listopadu do února. Jedná se o hlavní turistickou sezonu, kdy se teploty pohybují kolem 30°C, a kdy do Thajska přijíždí nejvíce turistů.

Od března do června pak nastává horké období, kdy teploty stoupají až k 40°C.

V červenci pak nastává deštivé období, které trvá až do října. Očekávat můžete silné srážky a vysokou vlhkost. Déšť obvykle přichází v krátkých, intenzivních přeháňkách, a poté na chvíli vykoukne slunce. V těchto měsících se můžete těšit na méně přeplněná turistická místa, nižší ceny a bujnou, zelenou krajinu. Vaše lodní spoje na ostrovy mohou být díky rozbouřenému moři zrušeny nebo zpožděny.

3. Rozhodněte se, kam se v Thajsku podíváte

Thajsko je relativně velká země a za dva týdny ho určitě nestihnete projet celé. Pokud se budete každé dva dny někam přesouvat, strávíte polovinu vašeho času na cestách. Cesta autobusem nebo vlakem z jedné části země na druhou vám zabere i deset hodin, proto si raději vyberte jednu, max. dvě oblasti, a ty objevte v pomalejším tempu.

Za mě je ideální kombinací pobyt na pláži, šnorchlování, zastávka v Bangkoku, návštěva chrámů, nákupy na trzích a kurz vaření.

Z Evropy poletíte pravděpodobně do Bangkoku. Na poznání tohoto úžasného města si vymezte 1 – 2 dny před odletem domů. Bangkok je známé svým živým pouličním životem, chrámy a nekonečnými trhy.

Na severu ve městě Chiang Mai si užijte více klidu, přírody, tradiční kultury, konverzací s mnichy nebo návštěvu sloního útulku.

Pokud patříte mezi plážové povaleče, pak se vydejte za těmi nejkrásnějšími plážemi na světě na ostrovy Phuket, Krabi, Koh Panghan, a pokud vás lákají historické lokality s antickými ruinami a chrámy, pak si nenechte ujít místa jako Ayutthaya a Sukhothai.

Během mé poslední návštěvy jsem objevovala krásy východního Thajska – provincii Rayong, Chanthaburi a Trat, a byla jsem mile překvapena krásou, úžasným jídlem a velkým množstvím zajímavých aktivit v této oblasti. Východní Thajsko navíc můžete spojit s pobytem na ostrově Koh Chang.

4. Sestavte si hrubý itinerář

Už víte, do které části Thajska se chcete podívat? Nyní je na čase vytvořit si hrubý itinerář a udělat si menší rešerši o tom, co je ve vámi vybrané oblasti k vidění, jaké aktivity můžete podniknout, a jaký dopravní prostředek zvolíte z bodu A do bodu B.

Typický dvoutýdenní itinerář může vypadat takto:

  • Den 1-2: Bangkok
  • Den 3-8: Phuket
  • Den 9-13: Krabi
  • Den 14-15: Bangkok

Pokud si nevíte rady, a rádi byste získali detailní itinerář na váš termín cesty, napište mi.

5. Zarezervujte si letenky

Mezinárodní lety

Pro vyhledávání letenek z Evropy do Bangkoku použijte porovnávací weby jako Skyscanner, Google Flights nebo Kayak. Ceny bývají nižší, když letenky zarezervujete několik měsíců dopředu.

Vnitrostátní lety

Pro přesuny mezi Bangkokem a thajskými ostrovy je nejlepší zvolit místní aerolinky jako AirAsia, Nok Air a Thai Lion Air. Ty nabízí cenově dostupné vnitrostátní lety, jejichž cena začíná již na pár stovkách.

6. Vyberte si ubytování

Na Thajsku mě baví to, že tu do tří tisíc za noc seženete pětihvězdičkový hotel s luxusní snídaní, infinity bazénem, fitkem a krásným prostorným pokojem. Ceny jsou o malinko vyšší v hlavní turistické sezoně. Na ostrovech jsou oblíbené plážové bungalovy, a pokud cestujete sami a toužíte poznat nové lidi, ubytujte se v hostelu, kde vás noc vyjde na pár stovek.

K vyhledávání ubytování použijte známé weby jako Booking.com, nebo Agodu, kde najdete více nabídek, neboť tento ubytovací portál sídlí v Singapuru a je zaměřen na jihovýchodní Asii.

I když já sama vždy preferuji ubytování v soukromí, v Thajsku ho nevyhledávám, neboť většina hotelů nabízí snídaně a levné jídlo koupíte na každém rohu. V Thajsku nemám potřebu chodit po supermarketech, kde je sortiment velmi odlišný od toho našeho, a trávit čas v kuchyni, když mohu jíst venku.

Než si zarezervujete ubytování nezapomeňte si pročíst recenze.

7. Zajistěte si dopravu z letiště

Pro klid duše si předem zjistěte, jak se po příletu dostanete z letiště do vašeho ubytování. V Bangkoku jsou k dispozici klasické taxi (cenu si nedomlouvejte předem, ujistěte se, že řidič zapne taxametr), a dále také taxi přes aplikace Bolt a Grab. Zajistit si můžete také soukromý transfer přímo do vašeho hotelu.

Z letiště do Bangkoku vede také vlaková linka, která stojí necelých 30 Kč a cesta trvá kolem 35 minut.

Bangkok má velmi efektivní BTS (Skytrain) a MRT (metro) systém. Na ostrovech jsou pak hojně využívány tuk-tuky a songthaewy. S řidiči těchto dopravních prostředků si cenu dohodněte předem.

Mezi destinacemi, která nemají letiště spolehlivě fungují vlaky, autobusy či trajekty.

Powered by GetYourGuide

8. Naplánujte si výlety

Vymezte si dostatek času na naplánování vašich výletů a aktivit. Pročtěte si různé blogy, projděte Instagram, kde najdete spoustu užitečných tipů a doporučení, nebo si pořiďte klasického knižního průvodce.

V každé větší plážové destinaci najdete stánky místních cestovních kanceláří, kde si můžete koupit výlety na okolní ostrovy, většina z nich zahrnuje oběd a šnorchlovací vybavení. Výlety rezervujte také přes cestovatelský portál getyourguide.

Určitě doporučuji také kurz vaření, kde se naučíte vařit všechny známé thajské pokrmy (a uvědomíte si, že to je strašně jednoduché, když máte ty správné ingredience).

Chcete-li objevovat na vlastní pěst, půjčte si skútr nebo kolo. Na pronájem skútru budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a také dostatek opatrnosti. V Thajsku se řídí na levé straně a nehody končící sedřenou kůží nejsou nic neobvyklého.

Powered by GetYourGuide

Tento článek obsahuje affiliate linky.

0 Shares