Co je typické pro Anglii

Co je typické pro Anglii – Hospody, humor a přehnaná zdvořilost

0 Shares
0
0
0

Anglie je velmi rozmanitá země s bohatou historií, nádhernou přírodou, zajímavým smyslem pro humor a útulnými hospodami. Co je pro Anglii typické jsem za základě mých zkušeností sepsala do tohoto článku. 

Co jedí Angličani

Snídaně

English breakfast určitě znáte. Není to však něco, co by Angličané snídali každý den. Příprava zabere nějaký čas, přece jen je potřeba ugrilovat klobásy, usmažit volská oka, opéct houby, rajče a fazole.

Běžnější je rychlovka v podobě cereálií, toastu s máslem a džemem, nebo crumpet s máslem. Crumpets jsou asi centimetr vysoké kynuté lívance, které koupíte snad v každém supermarketu a stačí, když je hodíte do topinkovače. K tomu nesmí chybět káva nebo klasický černý breakfast tea s mlékem.

Ráno není času nazbyt, proto si spousta lidí pořídí snídani na cestě do práce, sendvič nebo plněnou rolku. Pro tyto účely je oblíbená síť pekáren Greggs.

Oběd

V Anglii není zvykem mít teplý oběd, tak jako u nás. Lidé si dají maximálně polévku a k tomu sendvič nebo salát, který si připraví doma, nebo si pro něj skočí do bistra Pret A Manger či Eat.

V neděli je velmi oblíbený Sunday Roast, který má v nabídce také většina hospod. Na talíři dostanete pečené brambory či bramborovou kaši, hovězí nebo kuřecí maso, lehce povařenou zeleninu jako mrkev, hrášek, květák, dále Yorkshire pudding (nadýchaný muffin z palačinkového těsta) a to vše je zalité omáčkou.

Večeře

Teplé jídlo se jí v Anglii až večer a může to být cokoliv od curry, těstovin až po kuřecí tikka masala nebo pizzu.

Mezi britská tradiční jídla patří Shepperd’s pie (pastýřský koláč) s mletým hovězím nebo jehněčím masem se zeleninou, bramborovou kaší, sýrem a celé to je zapečené v troubě.

Populární a rychlé jídlo je Bangers and mash, klobásky s bramborovou kaší a cibulovou omáčkou nebo hráškem.

Tradičním jídlem jsou Fish and chips podávané s mačkaným hráškem. Nejvíce si na tom pochutnáte někde u britského pobřeží, kde budete mít záruku té největší čerstvosti.

Dezert

Po večeři následuje dezert, kterému Angličané říkají „pudding“. Pudding může být cokoliv zmrzlina, domácí jablečný crumble, ovoce. V restauraci na menu najdete také Sticky Toffee Pudding, Triffle, Eaton Mess nebo Treacle Tart.

Čaj o páté

Čaj o páté, nebo-li Afternoon tea je zážitek, který nabízí spousta restaurací a kaváren právě v odpoledních hodinách. Za stanovenou částku dostanete na výběr z několika druhů čajů a na stříbrném stojanu naservírované malé sendviče s malými zákusky. Cena začíná většinou na 20 GBP za osobu a v luxusních hotelech můžete za Afternoon tea zaplatit i 100 GBP, v tomto případě k čaji většinou dostanete i sklenku šampaňského.

K odpolednímu Earl Grey čaji si kdykoliv během dne můžete dát v kavárnách také scones, máslové pečivo podávané se smetanou a džemem. Tomuto rituálu se říká Cream tea.

Zvláštnosti anglické kuchyně

Mezi oblíbené hospodské jídlo patří sendviče, kterým se říká „butty“. Je to velká měkká bulka z bílé mouky, která je naplněná slaninou, vejci nebo párečky. Mou pozornost upoutal „chip butty“, což je sendvič s máslem a hranolkami, dochucen kečupem, vinný octem nebo majonézou. Tento pokrm je oblíbený především v severní Anglii.

Co se pije v Anglii

Pubs a pivní kultura

Tradiční hospody jsou nedílnou součástí anglické kultury. Slouží jako místo setkávání, odpočinku a zábavy. Alespoň jednou týdně si zde můžete zahrát pub quiz. Každá hospoda má svou vlastní atmosféru a nabízí řadu místních piv. Na čepu mají velký výběr IPA (India Pale Ale) nebo APA (American Pale Ale).

Pokud vám moc nechutnají hořká piva, pak si určitě dejte Hazy Jane z pivovaru BrewDog nebo Neck Oil z Beavertown, která jsou lehčí a mají svěží citrusovou chuť.

Zvláštností tradičních anglických hospod je to, že na podlahách mají koberce, objednávat si musíte na baru a většina z nich i skvěle vaří. Jejich interiér je tmavší, doplněn o dřevěné prvky, obrazy a krb. Jsou velmi útulné a mají zcela jinou atmosféru než naše české hospody.

Půllitr piva se řekne pint, a pokud si chcete objednat pivo malé, stačí říct half pint.

Gin, whisky a cider

Kromě skvělého piva se Anglie může pochlubit také výborným ginem, whisky a ciderem.

Historie ginu sahá až do 17. století, kdy se stal ikonickým britským nápojem. Má své kořeny v léčivých nápojích, které do Anglie přinesli nizozemští lékárníci. Mezi nejslavnější značky patří Tanqueray, Bombay Sapphire nebo Beefeater.

Whisky je sice původem z Irska a Skotska, ale s oblibou se pije také v Anglii.

První zmínky o výrobě cideru pocházejí z 13. století, kdy byl populární mezi venkovany a farmáři. Slouží jako alternativa k pivu a dnes si můžete vybrat cider suchý, polosuchý, sladký nebo ovocný. Oblíbené jsou cidery od značky Magners, Strongbow, Westons a Thathers

Letním osvěžujícím drinkem je Pimms, likér na bázi ginu, který je smíchán s ovocnými příchutěmi a bylinami. Podává se s limonádou nebo tonikem a čerstvým ovocem, jako jsou okurky, pomeranče, citrony, jahody a máta.

Anglická zdvořilost a humor

I prodavačka v Lidlu je milá

Angličané jsou velmi zdvořilí a přátelští lidé, výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo, ale za těch pár měsíců, co jsem zde strávila jsem nenarazila na nepříjemného člověka. I prodavačky v Lidlu se na vás pokaždé usmějí a zeptají se, jak se máte. Ať už jste dvacetiletá slečna nebo šedesátiletý muž, nezapomenou vám říct darling nebo love.

Sorry not sorry

Angličané se velmi rádi omlouvají, i za věci, za které se vlastně omlouvat nemusí. Například za to, že vám nepodrželi dveře, i když jsou asi dvacet metrů před vámi. A když do někoho omylem vrazíte na ulici, s největší pravděpodobností se vám za to omluví.

Suchý humor

Angličané berou spoustu situací s humorem. Třeba když musí vystát dlouhé fronty na wc, protože druhá nefunkční toaleta je přelepena páskou. To jen s úsměvem poznamenají, že se asi jedná o místo vraždy a zařadí se do fronty.  Nebo když si prodavačky zbytečně posílají zákazníka sem a tam z jedné poklady do druhé, a pak se společně zasmějí tomu, že dotyčná dáma bude mít alespoň nachozeno dostatek kroků.

Britové mají rádi sarkasmus, ironii a jsou známí svou schopností zasmát se sami sobě.

Poděkují řidiči

Další zdvořilostí, kterou jsem si zde všimla, a to především v Londýně je, že při vystoupení z autobusu každý řidiči poděkuje, za to že je svezl.

Malebný anglický venkov

Anglický venkov je známý svými zvlněnými kopci a malebnými vesnicemi s kamennými domky. Myslím si, že je škoda, že lidé jezdí hlavně do Londýna. Anglické scenérie jsou snad jedny z nejkrásnějších v Evropě. Mezi ty nej patří oblasti jako Cotswolds, Peak District, Lake District a Cornwall.

Krásy britského venkova můžete obdivovat ve filmech Prázdniny, Bridget Jones, Pýcha a předsudek a seriálech  Koruna, Peaky Blinders, Downtown Abbey nebo Vraždy v Midsomeru.

Nevyzpytatelné počasí

Počasí v Anglii je známé svou proměnlivostí a nepředvídatelností. Anglie má mírné přímořské klima, které je ovlivněno Atlantským oceánem. To znamená, že počasí je obecně mírné, bez extrémních teplot, a po celý rok je zde značné množství srážek. Není nic neobvyklého, když vám během dne pětkrát zaprší a slunce vykoukne a zaleze zpátky za mraky i desetkrát za den.

Chcete-li být připraveni na všechny možné scénáře, mějte u sebe vždy nepromokavou obuv, deštník, sluneční brýle a opalovací krém.

Červené telefonní budky

Červené telefonní budky jsou symbolem Anglie. První veřejné budky se objevily ve 20. letech 20. století. Proč jsou červené? Tato barva byla zvolena pro zvýšení viditelnosti. Klenutá střecha jim dodává jejich jedinečnou siluetu, a konstrukce z litiny byla zvolena pro jejich odolnost a trvanlivost.

S nástupem mobilních telefonů jejich využití kleslo a dnes některé slouží jako mini knihovny, stanice defibrilátorů, umělecké instalace a malé kavárny.

Anglická telefonní budka v Londýně
Anglická telefonní budka v Londýně

Chystáte se do Anglie? Pak si nenechte ujít článek: Kam na výlet v Anglii: Nejkrásnější místa Anglie

 

0 Shares