Chania - Co vidět, zajímavosti a ubytování

Chania – Co vidět, zajímavosti a ubytování

0 Shares
0
0
0

Chania je druhým nejlidnatějším městem Kréty. Leží na severozápadním pobřeží a počet obyvatel se blíží číslu 55 tisíc. Chania má také mezinárodní letiště, benátský přístav a krásné staré město s desítkami příjemných kaváren, barů a restaurací. Chystáte se do Chanii? V tomto článku si povíme, co vidět, kde se ubytovat a další praktické tipy. 

Ve městě Chania jsem strávila několik dnů a nocí, většinou před navazující cestou do mého oblíbeného Rethymna. Dopravní spojení do / z města skvěle zajišťuje autobusová společnost KTEL. Jednoduše se odsud dopravíte také do hlavního města, Heraklionu, a to s přestupem v Rethymnu. Další spojení vedou například na západ ostrova až k pláži Falasarna.

Historie města sahá až do dob minojské civilizace, kolem roku 1400 př. n. l., kdy byla Chania známá jako Kydonia. V průběhu staletí bylo město ovlivněno různými kulturami, včetně Římanů, Byzantinců, Benátčanů a Osmanů. Právě Benátská éra zanechala na městě výraznou stopu, což je patrné na architektuře a přístavu.

Ubytování ve městě Chania

Pokud se sem chystáte pouze na jednu, dvě noci, určitě se ubytujte v blízkosti přístavu, ve staré části města. Večerní procházky úzkými uličkami města mají své neodolatelné kouzlo a výběr taveren a barů, kde si můžete dát sklenku řeckého vína je nekonečný.

  • My se ubytovali pár kroků od přístavu v penzionu 11 City Rooms. Pan majitel vlastní i obchůdek se šperky v přízemí, takže vám bude kdykoliv k dispozici. Pokoje mají malou kuchyňku, velmi pohodlné postele a terasu.
  • Další ubytování, ve kterém jsme strávili noc byl penzion My Rooms. Ten se nachází jen několik desítek kroků od toho prvního. Vybavení pokojů není tak moderní, ale na pokoji najdete opravdu vše, od rychlovarné konvice, čaje, kávy až po hotelové pantofle. Pan majitel je velmi milý a na střešní terase vám ráno přichystá obrovskou snídani. Na přespání naprosto dostačující.
  • Toužíte-li po luxusnějším zážitku, ubytujte se v butikovém hotelu Domus Renier s výhledy na přístav a maják.
  • A chcete-li strávit týden na pláži, avšak v blízkosti Chanii, pak se vám bude líbit v hotelu Balos Beach u města Kissamoss. Pokoje a apartmány nabízí výhledy na hory nebo moře.

Chania – zajímavosti a 5 míst, co vidět

Starý benátský přístav

Tento přístav byl vystaven Benátčany ve 14. století. Lemují ho barevné domy, rušné taverny a je zakončen dlouhou zdí, za kterou uvidíte divoké moře, a majákem vysokým jednadvacet metrů. Přístav má plochou dlážděnou promenádu, je tedy vhodný i pro kočárky a cyklisty.

Benátský přístav ve městě Chania
Benátský přístav ve městě Chania

Benátský maják

Benátský maják je ikonickým symbolem města a jeho architektura z něj činní jednu z nejfotografovanějších památek. Maják byl vystaven kolem roku 1570 a je usazen na konci přístavní hráze. Nabízí úchvatné výhledy na přístav, a je obzvláště krásný při západu slunce. Bohužel již není v provozu a veřejnosti je uzavřen.

Archeologické muzeum

Muzeum vám poskytne vhled do historie Kréty od neolitu a Mínojské doby až po období Římanů. Muzeum se nachází v historickém klášteře Sv. Františka a je dominantou staré části města. Uvnitř stojí za povšimnutí turecká fontána z doby, kdy byla byla budova během turecké okupace využívána jako mešita.

Námořní muzeum Kréty

Nachází se u vstupu do pevnosti Firka a dokonale vám představí námořní historii Kréty s modely lodí od prehistorických člunů, moderních torpédoborců a vyloďovacích plavidel, až po starověké navigační lodě a artefakty z druhé světové války.

Koupání při západu slunce

Ve staré části města pláž sice není, pár minut pěšky od přístavu se však nachází úžasné místo, takový přírodní bazén, kam si chodí zaplavat hlavně místní. Vydejte se k Námořnímu muzeu, a dále pokračujte podél moře směrem na západ. Projděte malým náměstím Talos, pokračujte rovně a za chvilku tento koupací spot spatříte po pravé straně. Městská pláž s pískem se nachází na druhé straně od přístavu a jmenuje se Koum Kapi beach.

Prozkoumejte další části Kréty! Nenechte si ujít následující články: Co vidět na Krétě a Co si dovézt z Kréty

Tento článek obsahuje affiliate linky

Powered by GetYourGuide
0 Shares