Nový rok na Bali - Svátky Den Ticha a Ogoh ogoh

Nový rok na Bali – Svátky Den Ticha a Ogoh ogoh

0 Shares
0
0
0

Letenky a ubytování na Bali jsme měli rezervované, a až poté jsem zjistila, že se v době našeho pohybu na Bali bude konat Nyepi – oslava balijského nového roku. Přečetla jsem docela hodně diskuzí, ve kterých spousta lidí nedoporučovala tam v tuto dobu jezdit, a to z důvodů různých omezení. Na to už bylo pozdě a já si řekla, že aspoň zažijeme něco nového. 

Co to je Nyepi?

Nyepi můžeme přeložit jako „den ticha“. Jedná se o hinduistickou tradici, která se slaví každý nový rok, převážně na Bali. Veškeré ceremonie a rituály probíhají po dobu šesti dnů.

Jak probíhá Nový rok na Bali?

Den Ticha doprovází několik rituálů. Ten první se jmenuje Melasti a koná se pár dní před samotným Nyepi. Cílem tohoto rituálu je symbolicky očistit vesmír. Rituál se provádí ve chrámech, které se nachází v blízkosti moře.

Během odpoledne se místní sejdou na pláži a začnou stavět své vlastní chrámy ze dřeva a květin. Navečer se opět shromáždí, tentokrát oblečeni do tradičních krojů a během tohoto ceremoniálu obětují své výtvory moři.

Tento den jsou všechny obchody otevřené, plážové bary zavírají kolem 17 hodiny. Doporučila bych vám vybrat si peníze z bankomatu tento den, protože další den se vám to už nemusí podařit.

Nyepi na Bali
Nyepi na Bali

Co to je Ogoh-Ogoh?

Následující den v šest hodin večer začíná pochod Ogoh-Ogoh. Je to taková přehlídka tradičních tanců a démonických soch z papíru a bambusu, a symbolizují negativní elementy. Balijci tyto sochy vyrábí ručně už dva měsíce před ceremonií. Aby navodili opravdu strašidelnou atmosféru, hrají k tomu hudbu za pomoci tradičního bambusového zvonu a bubnu. Cílem této děsivé hudby je vystrašit a odehnat zlé síly.

Den ticha na Bali

Následující den se koná samotný “den ticha”. Balijci věří, že když uvedou celý ostrov do naprostého klidu, ošálí tím zlé démony, kteří si budou myslet, že tam nikdo nežije a tím pádem se jim vyhnou.

Veškeré obchody, restaurace, banky, dokonce i letiště jsou uzavřené. Všichni lidé musí zůstat doma (to platí i pro turisty). Po západu slunce musí být veškeré závěsy zatažené, na ulici nesmí prosvítat žádné světlo. Pokud by nad ostrovem letělo letadlo, musí být ostrov zcela neviditelný.

Místní obyvatelé během tohoto dne nesmí pracovat, provozovat jakoukoliv zábavu a musí držet půst. Den předtím si proto raději nakupte nějaké jídlo. V našem hotelu sice podávali snídaně, oběd i večeře, ale za naprosto šílené ceny.

Následující den se vše po šesté hodině ranní vrací vše zpět do normálu. My jsme měli zarezervovaný výlet kolem ostrova, ale protože jsme si předtím nestihli vybrat dostatek peněz, byl pro nás začátek výletu trošku stresující, protože bankomaty ráno nefungovaly. Pan řidič byl naštěstí velmi trpělivý.

Lituji toho, že jsme byli na Bali v době Nyepi? Vůbec! Byl to super zážitek!

Powered by GetYourGuide

 

0 Shares