Kolik stojí měsíční dovolená na Krétě
Kolik stojí měsíční dovolená na Krétě

Kolik stojí měsíc na Krétě

0 Shares
0
0
0

Kréta je můj nejoblíbenější řecký ostrov. Po prvním roce pandemie (2021) jsme měli domácího prostředí až až, takže jsme vyrazili na měsíc na Krétu. A protože se nám tam moc líbilo, pravidelně se tam nyní vracíme. Zajímá vás, jaké jsou ceny na Krétě? Kolik stojí v Řecku jídlo, pivo nebo ubytování? Vše si povíme v tomto článku.

Kdy je nejlepší jet na Krétu?

Na Krétu jezdím nejraději mimo hlavní turistickou sezonu, a to ze dvou důvodů. Za prvé je všude méně lidí a za druhé je k dispozici větší nabídka ubytování. Na Krétě jsem byla v květnu, červnu, září, říjnu a listopadu. Přelom května a června je opravdu moc příjemný, moře se pomalu otepluje a nestane se vám, že by na pláži nebyla k dispozici lehátka. V září a říjnu jsem zažila velká vedra, ale i týdny, kdy pršelo snad každý den. Listopad má chladnější večery, ale stále ještě slunečné a teplé dny a vyhřáté písčité pláže.

Kde se ubytovat na Krétě?

Na Krétě jsme si zamilovali město Rethymno, které se nachází na severu a letovisko Plakias na jihu. Proč právě tyto dvě místa? Rethymno je po Heraklionu a Chanie třetí největší město ostrova, je tu univerzita a bydlí tu přibližně 33 000 obyvatel. Je tu spousta barů, restaurací, dobré dopravní spojení se zbytkem ostrova, skvělé farmářské trhy a je tu hodně živo. Zatímco Plakias je malé poklidné letovisko s hezčí pláží, a když se ráno vydáte na procházku do vedlejšího letoviska Souda, tak potkáte maximálně dva lidi. Plakias je v porovnání s Rethymnem takový venkov.

Od roku 2021 jsme v Rethymnu vystřídali různá ubytování a vždy jsme byli maximálně spokojení. Ubytování můžete pohledat také na této interaktivní mapě:

Na Krétě jsem byla naposledy v říjnu a listopadu 2023. Níže uvedené ceny se vztahují k tomuto časovému období za dvě osoby.

Letenky na Krétu

První položkou na vašem seznamu budou letenky. Létá se buď do města Heraklion nebo Chania. Letenky z Prahy jsou velmi drahé, zpáteční letenka i s odbaveným zavazadlem se pohybuje kolem deseti tisíc korun. Letět můžete přímo s ČSA / Smartwings, Eurowings nebo s Aegean Airlines s přestupem v Athénách. Nám se podařilo sehnat tento typ letenky z Vídně za pět tisíc korun. Je tedy potřeba být trochu flexibilní a zkoušet různé varianty. Pokud bydlíte na Moravě, zkusit můžete také odlety z Polska nebo Slovenska.

Doprava z letiště na Krétě

Pokud si budete pronajímat auto, vyzvedněte si ho hned na letišti, pak nemusíte řešit dopravu na místo vaší dovolené. Pokud pojedete taxi, připravte se na to, že třeba za sedmdesáti minutovou jízdu z Heraklionu do Rethymna zaplatíte i 80€. Jet můžete také autobusem, například celková cena z Heraklionu do Rethymna za jednu osobu je cca 9€ (cena za dvě cesty, z letište na autobusové nádraží a z autobusového nádraží do Rethymna).

Ubytování na Krétě

Ujasněte se své požadavky

Ještě předtím než začnete ubytování hledat si odpovězte na několik otázek. Budete potřebovat pracovní stůl? Jak rychlý potřebujete internet? Budete vařit? Je pro vás důležité mít pračku? Jak daleko chcete být od pláže? Zvládnete to ve dvou a více lidech v jedné místnosti nebo potřebujete minimálně dva pokoje? Na základě těchto odpovědí pak vybírejte apartmán, studio nebo soukromý pokoj.

Kolik stálo naše ubytování

Ubytování jsem hledala na cestovních portálech Booking.com a Airbnb. Spousta nabídek na Airbnb nabízí při rezervaci čtyř týdnů měsíční slevu, takže se stává, že vás čtyři týdny nakonec vyjdou na stejné peníze jako týdny tři.

I já jsem zaznamenala nárůst cen ubytování na Krétě v období 2021 – 2023. Naše úplně první ubytování (květen – červen 2021) nás vyšlo na necelých 38 000 Kč za měsíc. Jednalo se o ubytování AC Home Christos – prostorný dům ve staré části města s milou paní majitelkou, která nám každý týden nosila k ochutnání krétské dobroty. V této době byly ceny celkově nižší, protože v době pandemie moc turistů nejezdilo a nikdo nevěděl, co od nadcházející turistické sezony očekávat.

Další roky jsme vždy strávili část našeho pobytu na jihu ostrova, takže jsme přišli o měsíční slevu. V říjnu 2023 jsme za měsíční ubytování na Krétě zaplatili cca 48 000 Kč. Bydleli jsme v různých částech starého města v Rethymnu a také v Plakias. Vždy jsme měli plně vybavenou kuchyň, pračku, terasu, pracovní stůl, funkční internet a krásný, nově zrekonstruovaný apartmán nebo dům. Jestli Řekové něco umí, tak je to interiérový design. Ubytování jsme měnili snad každý týden, ale ideální je zůstat na jednom místě alespoň dva týdny.

Kde se ubytovat na Krétě

Osobně vám mohu doporučit následující ubytování v Rethymnu: Porta Squero Premium Suites, nově zrekonstruované a prostorné apartmány s výhledem na moře, pět minut pěšky od autobusového nádraží. DAPHNE loft na okraji starého města v blízkosti parku a všech restaurací, barů a kaváren. Toto studio má krásný interiér a obrovskou terasu. THYME apartment se nachází ve stejné budově jako Daphne, má jednu ložnici a je bez terasy.

Effi’s ubytování se nachází v centru Rethymna, paní majitelka Effie vám snese modré z nebe a nabízí rovnou několik ubytovacích jednotek, od studia až po velký apartmán. Philikon Luxury Suites opět nezklame svým interiérem, nemá sice terasu, ale společný venkovní prostor a apartmány se dvěma koupelnami. Ve staré části města najdete nově zrekonstruovaný tradiční dům v kykladském stylu s privátní terasou Zigardeli Home.

V Plakias se nám moc líbilo v Morpheas Apartments, některá studia mají výhled na moře, některá na hory. Všimla jsem si, že fotky na Bookingu nemají updatované, pokoje byly vybavené novým nábytkem.

Jídlo na Krétě

Kolik stojí jídlo na Krétě?

Do restaurací jsme chodili asi třikrát týdně, na gyros jednou nebo dvakrát. Zbylé dny jsme vařili. Větší nákupy jsem dělala v supermarketu Synka, kde to cenově vychází přibližně jako v ČR. Zeleninu a ovoce jsem nakupovala na farmářských trzích v Rethymnu, které se konají dvakrát týdně.

Zelenina je velmi levná, kilo rajčat, okurek nebo citrónů tu pořídíte za 1€. Stejně stál i balíček oliv nebo kozí jogurt. Na trzích jsem kupovala i sýr Graviera Kritis, ten vyšel cca na 5€ za 300 gramů a litr olivového oleje 6€.  Pečivo doporučuji kupovat v místních pekárnách, chleba pořídíte za 1,30€ a prodávají tu i desítky druhů sušenek, dorty, koláče, slané pečivo a všechno je to strašně dobrý.

Kolik stojí na Krétě jídlo v restauracích

Nejrychlejším a nejlevnějším jídlem, které si tu můžete koupit je gyros pita s kuřecím nebo vepřovým masem. Ten stojí 4€ a na Krétě ho podávají s bílým jogurtem namísto tzatziki, jak je zvykem ve zbytku Řecka.

Za hlavní jídlo v restauraci zaplatíte kolem 10 – 20€. Poměr kvalita – cena mi tu ale vždy přišla lepší jak v Praze. V Rethymnu navíc ve většině restauracích dostanete po jídle malou lahev raki a dezert na účet podniku.

Kolik stojí pivo na Krétě

V supermarketu pořídíte láhev řeckého Mythosu za 1,30€ v restauraci nebo na pláži za 4 – 5€.

Doprava na Krétě

Hromadná autobusová doprava na lince Heraklion – Rethymno – Chania funguje skvěle a autobusy jezdí s přesností na minutu každou hodinu. Cena jízdenky pro jednu osobu na trase Heraklion – Rethymno je kolem 7€. Kolem 5€ stojí trasa Rethymno – Plakias. My cestovali na Krétě pouze autobusy. Nevyužívali jsme půjčovny aut ani taxi. Jen pro informaci – ceny taxi bývají většinou uvedené na ceduli v každém taxi stanovišti, případně si je můžete předem zjistit na webu Rome2Rio, který vám pomůže naplánovat cestu z bodu A do bodu B.

Měsíční pronájem toho nejlevnějšího vozu vás na přelomu května a června vyjde přibližně na 700€ (na webu Rental Centre Crete).

Nafta a benzín jsou na řecké poměry drahé, aktuálně naftu pořídíte za 1,69€ a benzín 1,99€.

Další náklady

Do dalších nákladů mohou spadat náklady za organizované výlety, vodní aktivity nebo pronájem lehátek a slunečníků. Na pláži v Rethymnu najdete spoustu míst, kde za lehátka a slunečníky nic platit nemusíte – stačí, když si tam koupíte něco na pití. Na jihu v Plakias stojí lehátko a dva slunečníky 5 – 6€.

Powered by GetYourGuide

Kolik stojí dovolená na Krétě (na měsíc)

Níže uvedené ceny jsou pouze orientační a jsou stanoveny na základě mých zkušeností z mého posledního pobytu na Krétě v říjnu 2023, jedná se o ceny za měsíční pobyt pro dvě osoby.

Letenky Vídeň – Praha (zpáteční, 2 odbavené kufry): 10 000 Kč

Doprava z letiště a zpět (autobusem): 850 Kč

Ubytování Rethymno a Plakias (30 nocí): 48 000 Kč

Potraviny (supermarkety, trhy, pekárny): 10 000 Kč

Restaurace a kavárny: 10 000 Kč

Doprava autobusová (4 výlety): 1 400 Kč

Pronájem slunečníků (včetně drinků): 5 200 Kč

Pronájem auta: ……….. (doplňte na základě počtu dnů, na které pronájem plánujete)

Výlety, vstupy: ………….(doplňte si na základě počtu výletů, které plánujete)

0 Shares