Jak na levnou dovolenou v roce 2023: 5 tipů, jak na to

Jak cestovat levněji

0 Shares
0
0
0

Levná dovolená může pro jednoho znamenat týden strávený pod stanem u Máchova jezera na konzervách, pro druhého zase last minute nabídka za patnáct tisíc u moře v Itálii. Že nám za posledních několik měsíců zdražilo vše od paprik až po letenky víme už všichni, proto jsem sepsala pár osobních tipů na to, jak na letošní dovolené alespoň trochu ušetřit.

Jak cestovat levněji?

Rezervovat ubytování nebo letenky na poslední chvíli se nemusí vždy vyplatit. Plánujte tedy s předstihem několika měsíců, a když vám to práce a rodina dovolí, vyjeďte mimo sezónu.

1. Zvolte destinaci, kterou si můžete dovolit

Začněte výběrem destinace, kterou si můžete dovolit. Díky neustále rostoucím cenám v Česku se nám ten seznam zemí rozrůstá. Ceny jídla v supermarketech a restauracích v Řecku nebo Itálii jsou už nějakou dobu téměř stejné. Nejenže mají tyto země nižší sazby DPH na jídlo, ale také skoro o 10 % menší inflaci. V potaz berte také cenu dopravy, ve Vietnamu je pro nás sice levno, ale ceny letenek do Asie aktuálně dosahují astronomických částek.

2. Anonymní vyhledávání je váš kamarád

K vyhledávání letenek využívám web Skyscanner. Je vám jedno kam pojedete a zajímají vás pouze ty nejlevnější letenky? Pak si tady můžete nastavit odlet z Prahy a jako destinaci Svět. Vyhodí vám to ty nejlevnější letenky v daný termín. Zde se vyplatí být také flexibilní, datum odletu proto doporučuji nastavit na celý měsíc, ne pouze na konkrétní datum.

Zdá se vám cena vašeho letu příliš vysoká? Nastavte si na dané spojení notifikace a upozornění na změny v cenách vám budou chodit do mailu. Dalším tipem je vyhledávat letenky v anonymním okně, předejdete tak navyšování cen letenek kvůli uloženým cookies.

3. Vyzkoušejte alternativní formy ubytování

Vyrážíte na cesty několikrát do roka a můžete v klidu pronajmout svůj vlastní byt nebo dům? Pak se vám možná vyplatí portály tipu Home Exchange, díky kterému si můžete vyměnit svůj domov s lidmi z druhého konce světa, tak jako ve filmu Prázdniny. Nechcete do svého domu pouštět cizí lidi? Pak se jako další možnost nabízí house sitting, kdy získáte ubytování zdarma výměnou za pohlídání domu nebo venčení psa.

4. Rezervujte ubytování s kuchyňským koutem

Velkou položkou v našem dovolenkovém rozpočtu bývá jídlo. Stravovat se v restauraci dvakrát denně vám udělá vítr v peněžence. Mě osobně baví chodit v zahraničí do supermarketů a nakupovat jídlo, takže vždy když je to možné, hledám ubytování s kuchyňským koutem. Vyřešíme tak snídani a alespoň jedno další jídlo. V Řecku jsem si zamilovala farmářské trhy, kde nakoupíte čerstvou a výbornou zeleninu doslova za pár korun.

5. Sbírejte body

V našich končinách bohužel nejsou příliš výhodné nabídky na sbírání bodů na kreditní karty jako v USA, kde si za body pořídíte i celou letenku. Já osobně využívám alespoň věrnostní program Genius na webu Booking.com. Zde získáváte slevy na ubytování, kredity zpět a pro vybrané pobyty také snídani, upgrade nebo dopravu z letiště zdarma.

0 Shares