Kréta bez cestovky, Kréta na vlastní pěst

Kréta na vlastní pěst: 10 tipů, jak na Krétu bez cestovky

0 Shares
0
0
0

Kréta patří mezi mé nejoblíbenější destinace. Krátce po covidovém lockdownu jsem tam s partnerem vyrazila na měsíc, a líbilo se nám tak moc, že jsme se tam několikrát vrátili, pokaždé alespoň na 4 týdny. Jet na Krétu na vlastní pěst vám umožní vytvořit si dovolenou přesně podle vašeho gusta, od ubytování a termínu, až po nezapomenutelné zážitky. V tomto článku najdete jednoduché tipy, jak vyrazit na Krétu bez cestovky.

Už je to několik let, co jsem jela naposledy k moři s cestovkou, a když slyším od rodiny a kamarádů, kolik platí za týdenní dovolenou v Řecku, tak to většinou vychází tak, že to, co zaplatí cestovce za týden nebo dva, my zaplatíme za týdny tři nebo čtyři. Jen s tím rozdílem, že si vše zařídíme sami. Chápu, že jsou lidé, kteří se nechtějí o nic starat, pak je pro ně zájezd s cestovní kanceláři tou správnou volbou. Pokud ale chcete více muziky za méně peněz, více flexibility a zážitků, pak čtěte dále.

1. Letenky na Krétu

Kréta má dvě hlavní letiště – Heraklion (HER) a Chania (CHQ). Obě jsou dobře propojená s hlavními evropskými městy. Přímý let koupíte v hlavní sezóně od SmartWings (cca od května), po celý rok nabízí spoje na Krétu také Aegean Airlines, a to s přestupem v Athénách. Já kupuji letenky pouze z Vídně, minulý rok jsem koupila zpáteční pro dva za 10 tisíc, z Prahy to vycházelo na 20.

2. Doprava z letiště v Heraklionu

Obě krétská letiště se nachází na severu ostrova. Tuto oblast skvěle obsluhují autobusy společnosti KTEL. Přímo z letiště jezdí každých 15 minut autobus do Heraklionu, jízdenka stojí asi euro a zastávku najdete za parkovištěm, asi minutu chůze od příletové haly. Jízdenku koupíte v okénku přímo na zastávce.

Tento autobus zastavuje mimo jiné také u autobusového nádraží Heraklion Central Station, ze kterého si můžete vzít další autobus směr Rethymno, Chania, Hersonissos, Archanes, Sitia, Agios Nikolaos, Lassithi Plateau, Zaros, Agia Galini, Matala, Mires a Phaestos. Jízdní řády se docela často mění, proto doporučuji kontrolovat stránku e-ktel.com nebo ktelherlas.gr.

Přímo z letiště si můžete vzít také taxi, do Rethymna stojí cesta asi 100 €. A nebo si zarezervujte pronájem auta, které si vyzvednete po příletu a do svého ubytování se odvezete sami.

3. Doprava z letiště v Chanie

Z letiště do centra Chanii se dostanete buď taxíkem, nebo autobusem. Ten vám zastaví také na hlavním autobusovém nádraží, kde můžete přesednout na další spojení do Rethymna, letovisek Souda, Kissamos, Paleochora, Phalasarna a dalších.

4. Kde se ubytovat na Krétě

Kréta je velký ostrov, přejet z jedné strany na druhou vám bude trvat 5 hodin. Já si Krétu zamilovala pro její univerzálnost. Na ostrově najdete nejen nádherné pláže a historické památky, ale také hory a více než 400 soutěsek, z nichž některé jsou perfektní volbou na celodenní túru. Ubytování vybírejte dle vašich preferencí a typu zážitků, které hledáte.

Já vždy hledám ubytování s kuchyní, kde si mohu ráno připravit snídani.

Západní Kréta: Chania

Chania je okouzlující město s krásným historickým centrem, benátským přístavem a městskou pláží Nea Chora. Z Chanii to je 1 – 1,5 hodiny jízdy k nejkrásnějším plážím ostrova – Balos a Elafonissi. Z místního autobusového nádraží se pohodlně dostanete také do letovisek Souda, Kissamos, Paleochora, Phalasarna a do města Rethymno. Pokud si nechcete pronajímat auto, vystačíte si s autobusy, které na Krétě jezdí překvapivě vždy na čas.

Tip na ubytování: V samotném centru města, jen pár kroků od přístavu a v blízkosti pláže se nachází 11CityRooms, kde jsem osobně strávila pár nocí. Sapphire Horizon Suites v letovisku Kissamos jsou krásné apartmány v pěší vzdálenosti od moře.

Benátský přístav ve městě Chania
Benátský přístav ve městě Chania

Střední Kréta: Rethymno

Ve městě Rethymno jsem strávila spoustu času. Nejkrásnější je stará část města plná benátské, osmanské a řecké architektury. Rethymno má dlouhou písečnou pláž, kterou lemují restaurace, hotely a bary. Dvakrát týdně se ve městě konají farmářské trhy, kde za pár korun nakoupíte čerstvou sezónní zeleninu, sýry, olivy, med, bylinky a další místní delikatesy. Silnou ledovou kávu, čerstvý chléb a úžasné řecké sušenky koupíte doslova na každém rohu.

Tipy na ubytování: V Rethymnu vám mohu doporučit následující ubytování: DAPHNE Loft na okraji starého města, v blízkosti obchodů, pekáren, restaurací a s úžasnou terasou. Další krásné ubytování v centru Rethymna nabízí Effie’s Cozy Studio, které je promyšlené do posledního detailu a paní majitelka Effie je vždy velmi ochotná s čímkoliv pomoci. Více osobně odzkoušených tipů najdete v mém článku o Rethymnu.

Střední Kréta: Heraklion

Díky svému snadnému přístupu k letišti a přístavu zabírá Heraklion strategickou polohu a vyplatí se zde ubytovat, pokud se na Krétu chystáte pouze na pár dnů. Heraklion leží v blízkosti archeologického naleziště Knóssos, a navíc zde najdete Archeologické muzeum, které patří mezi nejlepší v Řecku. V blízkosti města se nachází pláž Amoudara nebo Karteros.

Tipy na ubytování: Na rychlé přespání před vaším odletem domů je skvělý Hotel Kastro v centru města. Pohodlný dlouhodobý pobyt vám zaručí apartmány Centro Vero Suites by Omilos Hotels v centru Heraklionu.

Východní Kréta: Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je klidné pobřežní město známé svým malebným jezerem Voulismeni, které lemují kavárny, restaurace a přístav. V okolí najdete krásné písečné pláže – Kitroplateia, Ammos a Almyros, ideální na relax na pláži a koupání. Luxusní ubytování nabízí nedaleká oblast Elounda. Milovníci historie se zase mohou vydat na výlet na ostrov Spinalonga, který byl v letech 1903 – 1957 využíván jako leprosárium. Skvělý příběh z tohoto období napsala Victoria Hislop, kniha se jmenuje Ostrov.

Tipy na ubytování: Dopřejte si trochu luxusu a ubytujte se v NIKO Seaside Resort MGallery s velkými bazény, ze kterých budete mít výhled přímo na moře. Krásné a pohodlné apartmány i s kuchyní nabízí Celine Luxury Apartments & Suites.

Jižní Kréta: Plakias, Matala, Paleochora

Jižní pobřeží Kréty je méně rozvinuté než sever. Najdete zde klidnější pláže, nedotčenou přírodu a tradiční vesnice. Nádherná pláž je v malé přímořské vesnici Plakias, kam se za cca 30 minut dostanete autobusem ze severního Rethymna. Z Plakias si naplánujte hezkou procházku do vedlejšího letoviska Souda až k restauraci Foinikias Kantina, odkud budete mít skvělé výhledy na celé okolí. A navíc zde mají výbornou moussaku.

Vesnice Matala je proslulá svými jeskyněmi vytesanými do útesů, které v minulosti sloužily jako hrobky. V 60. a 70. letech se do Mataly sjížděli hippies z celého světa, i proto se zde každý rok koná Matala Festival. Půvabná je i vesnice Loutro, na kterou se dostanete pouze lodí nebo Paleochora, malé městečko na jihozápadním pobřeží Kréty. V jejím okolí se nachází spousta pláží, např. písečná Pachia Ammos nebo oblázková pláž Gialiskari. Zde si užijte pěší turistiku nebo lodní výlety na blízké pláže a ostrovy.

Tipy na ubytování: V Plakias se nám líbilo v Morpheas Apartments, které se nachází přímo u moře. V Matale doporučuji útulné pokoje v hotelu Antonios 1.

5. Kdy je nejlepší jet na Krétu

Na Krétě jsem byla v květnu, červnu, červenci, září, říjnu a listopadu. Všechny tyto měsíce byly slunečné a docela teplé. V květnu bylo ještě studené moře a chladné večery, v listopadu se dalo ležet na pláži, a i když bylo slunce už trochu slabé, stále příjemně hřálo. Za mě je nejlepší na návštěvu Kréty červen, září a říjen.

  • Jaro: Na jaře se můžete těšit na mírné teploty, ostrov je v rozkvětu. Je to ideální doba na pěší turistiku a poznávání památek. Je zde méně turistů a dostupnější ubytování. Teploty se pohybují mezi 15–24 °C.
  • Léto: Největší problém sehnat hezké ubytování za dobrou cenu (obzvlášť na poslední chvíli). Nejteplejší počasí, skoro žádné srážky, spousta lidí a teploty v průměru kolem 25–35 °C.
  • Podzim: Moře je krásně vyhřáté z léta, davy turistů řídnou, probíhá sklizeň hroznů a různé festivaly. Teploty dosahují až 28 °C.
  • Zima: Nevadí vám chladnější počasí? Kréta vám v zimě poskytne naprostý klid, teploty na pobřeží se pohybují kolem 10–16 °C. Skvělé na návštěvu památek a turistiku.
Chania, Kréta

6. Jak se pohybovat po Krétě

Pokud je cílem vaší dovolené odpočinek na pláži v kombinaci s občasným výletem, pak se dá Kréta v pohodě zvládnout i bez auta. Plánujete-li spíše poznávací dovolenou, pak si určitě rezervujte vůz přes lokální půjčovny, např. Easyrent Cosmocars, Rental Center Crete nebo Justrentals.

Při výběru ubytování se ujistěte, že budete mít k dispozici také parkování, a připravte se na klikaté horské silnice. K dispozici jsou na Krétě samozřejmě také taxi služby, ve stanovištích taxi většinou bývají cedule s cenami.

7. Co dělat na Krétě

Výlety na Krétě si buď naplánujte ve vlastní režii (pokud budete mít auto, dá se ale spoléhat i na autobusy), kupte je v místní cestovce, nebo na cestovním portálu getyourguide.

8. Co ochutnat na Krétě

Krétská kuchyně je jednoduchá, čerstvá a využívá místní suroviny jako je olivový olej, bylinky, plody moře, sezónní zeleninu, mléčné výrobky (sýry graviera a myzithra), obiloviny, luštěniny, med a lokální dezerty.

A co na Krétě ochutnat?

  • Dakos: Tento předkrm se připraví rozdrobením ječmenného sucharu, na který se nanesou nastrouhaná rajčata, sýr feta, olivový olej a oregano.
  • Kalitsounia: Malé taštičky plněné sýrem nebo špenátem.
  • Dolmades: Vinné listy plněné rýží, bylinkami a případně také mletým masem.
  • Gamopilafo: Krémová rýže s vývarem, kozím nebo jehněčím masem a místním sýrem.
  • Briam: Trochu mi připomíná naše lečo, jen s většími kusy zeleniny jako jsou cukety, lilky, brambory, které jsou pečené na olivovém oleji a dochucené bylinkami.
  • Gemista: Papriky a rajčata plněná rýží s bylinkami.
  • Horta: Směs divoce rostoucích povařených bylinek s olivovým olejem a citronem.
  • Raki: Krétské restaurace jsou velmi pohostinné a po každém jídle vám na stole přistane ještě malý dezert a lahvička raki na účet podniku. Raki je silný alkoholický nápoj vyrobený z destilovaných hroznů. Chutná jako naše slivovice.
  • Krétský horský čaj: Mountain tea z místních bylinek je na Krétě velmi oblíbený, v kombinaci s medem to je ideální medicína, pokud na vás něco leze.

9. Co si dovézt z Kréty

10. Co dělat v naléhavých případech

Pro tísňové volání použijte následující čísla: policie (100), záchranná služba (166), hasiči (199) nebo evropské číslo tísňového volání 112. Na Krétě najdete nemocnice ve městech Chania, Heraklion, Rethymno a Agios Nikolaos.

Řecké lékárny fungují trochu jako doktoři. Pokud se vám udělá ekzém, popálíte se nebo budete mít jakýkoliv lehký problém, rádi vám poradí přímo tam a doporučí lék. V lékárně koupíte také opalovací krémy a kosmetiku (doporučuji řeckou přírodní kosmetiku Korres).

Před odjezdem do Řecka si určitě kupte cestovní pojištění, které pokryje vaše lékařské náklady. V případě ztráty pasu nebo jiných problémů se obraťte na ambasádu nebo konzulát.

Powered by GetYourGuide

Plánujete další cesty po Řecku? Podívejte se do této kategorie, kde najdete spoustu inspirace.

Tento článek obsahuje affiliate linky.

0 Shares