Cestování je jedním z nejlepších způsobů, jak objevit nové kultury, rozšířit si obzory, zažít nové dobrodružství a vytvořit si vlastní představu o světě a jeho lidech. Pokud se na seznamu vašich předsevzetí pro rok 2025 objevilo, že chcete více cestovat, pak se vám bude hodit tento článek, ve kterém najdete praktické tipy na to, jak toho dosáhnout plus pár tipů na efektivní plánování.
1. Stanovte si cíle a priority
Začněte tím, že si vytvoříte seznam destinací, které chcete navštívit. Máte-li více času, poskládejte si vision board, buď digitální (na Pinterestu, v aplikaci Milanote), nebo si fotky vašich vytoužených zemí vytiskněte a připněte na korkovou nástěnku. Vysněné destinace si rozdělte na krátkodobé a dlouhodobé cesty. Když si ujasníte priority hned na začátku roku, bude se vám vše lépe plánovat, jak časově, tak finančně a budete se mít na co těšit.
2. Vytvořte si cestovní fond
Cestování vás nemusí finančně zruinovat. Zamyslete se nad tím, co je pro vás opravdu důležité. Je to drahé značkové oblečení, nové auto nebo cestování? Každý rád utrácí za to, co mu dělá největší radost.
Začněte tím, že si vytvoříte cestovní fond. Může to být třeba nový účet k vašemu běžnému účtu, nebo využijte aplikaci Revolut. Ta umožňuje automatické odkládání peněz, a navíc se vám pak na cestách bude hodit k placení. Omezte výdaje za věci, které pro vás nejsou důležité, třeba zbytečné předplatné nebo drahé stravování v restauracích.
3. Cestujte pomalu
Jedním ze způsobů, jak lépe poznat novou zemi je cestovat pomalu. Namísto několika rychlých cest do více destinací si to naplánujte přesně naopak. Pomalé cestování nejen snižuje náklady, ale umožní vám lépe poznat místní kulturu, nové lidi a odpočinout si. Časté přesuny jsou velmi unavující a stresující, protože toho chcete stihnout co nejvíce za velmi krátkou dobu. Při dlouhodobém pronájmu si navíc můžete vyjednat lepší cenu.
4. Pracujte na dálku
Je mi jasné, že ne všechny pozice umožňují práci na dálku. Pokud ale k výkonu svého zaměstnání potřebujete pouze internet a počítač, pak stojí za to promluvit si se svým nadřízeným.
Ve spoustě destinací najdete coworkingové prostory, kde si za malý poplatek pronajmete pracovní stůl, židli a připojení k internetu. Pracovat tak můžete v běžné pracovní době, a po večerech a víkendech objevovat krásy nové země. Např. v Thajsku a Vietnamu pracuje spousta lidí v kavárnách, rychlé a funkční wifi tu je samozřejmostí.
5. Cestujte mimo sezónu
Cestování mimo hlavní turistickou sezónu rapidně sníží vaše náklady. Ceny letenek a ubytování jsou nižší a destinace nejsou přeplněné. Já osobně už několik let neplánuji žádné cesty po jižní Evropě v červenci a srpnu, kdy letecká doprava kolabuje a ceny za ubytování jsou nesmyslné.
6. Využijte technologie ve svůj prospěch
Usnadněte si plánování a využijte mobilní aplikace jako Google Flights nebo Skyscanner. Na začátku roku si nastavte upozornění na pohyb cen letenek, sledujte jejich vývoj a kupujte, jakmile je pro vás cena akceptovatelná. K rezervaci ubytování využijte platformy jako Booking.com, Airbnb nebo Couchsurfing. Rome2Rio vám poradí, jak se dostat z bodu A do bodu B, a XeCurrency je super pro rychlé převody měn.
7. Cestujte do méně profláknutých destinací
Populární destinace jako Bali, Paříž nebo Amalfi pobřeží jsou sice skvělé, ale stejně obohacující může být cesta i do méně navštěvovaných zemí. V roce 2025 se vydejte do Gruzie, Albánie, Kolumbie nebo na Srí Lanku. Tato místa nabízejí neuvěřitelné zážitky za zlomek ceny v porovnání s prvními třemi.
8. Využijte „travel hacks“
Chcete ušetřit čas a peníze? Pak vám možná přijdou vhod následující tipy:
- Letenky kupujte na všední dny, bývají levnější než lety o víkendech.
- Pokud plánujete více zastávek během vašeho výletu, kupte si multiple-city ticket. Tuto možnost nabízí aerolinky Emirates, Turkish Airlines a další. Vyplatí se to především při cestách mimo Evropu. Tato možnost vám usnadní plánování díky jednotnému itineráři a umožní tzv. „open-jaw“ trasy, kdy můžete přiletět do jednoho města a odletět z jiného. Tip: Turkish Airlines nabízí Stopover in Istanbul, kdy můžete získat ubytování zdarma (více informací najdete na jejich webu).
- Využijte místní dopravu. Třeba jízda ikonickými červeným autobusem v Bangkoku je zážitek sám o sobě. Tyto autobusy s dřevěnou podlahou a koženými sedačkami jsou staré více než 50 let.
- S sebou si vezměte jen to nejnutnější, vyhnete se tak poplatkům za zavazadla, která například v jihovýchodní Asii jsou ve stejné výši jako letenky samotné.
9. Priorizujte zážitky nad luxusem
Cestování si užijete i bez pobytu v drahých hotelech. Cenově dostupnější jsou penziony, apartmány a hostely. Ochutnejte místní kuchyni, zajděte na jídlo tam, kam chodí místní. Utrácejte své peníze za aktivity, jídlo a zážitky než za drahé ubytování a západní stravu.
10. Cestujte po Česku
Naplánujte si víkendové výlety po České republice. Ubytování vás sice vyjde na stejné peníze jako v zahraničí, ušetříte ale za dopravu. Od kouzelných zámků v jižních Čechách přes dechberoucí přírodu Krkonoš a Českého Švýcarska až po vinařskou pohostinnost na jižní Moravě – každý kout Česka má co nabídnout. Využijte prodloužené víkendy k poznávání toho, co máte na dosah ruky.