Anglicky se učím již od sedmi let, a i když je má znalost na úrovni C2, neustále narážím na nová slovíčka a výrazy, se kterými jsem se nikdy nesetkala. Studium angličtiny je takový nikdy nekončící proces. Základy však můžete zvládnout za pár měsíců. Jak se naučit anglicky doma a rychle vám poradím v tomto článku.
Znalost anglického jazyka vám pomůže získat lepší práci a usnadní vám cestování. Je to nejpoužívanější jazyk na světě, kterým mluví úctyhodná 1,5 miliarda lidí, tzn. jeden člověk z pěti.
Já se učila anglicky všemi možnými způsoby, od biflování se slovíček nazpaměť až po používání jazykových aplikací a sledování seriálů v originálním znění.
Zde je návod, jak se naučit anglicky z pohodlí vašeho domova:
1. Stanovte si cíle
V první řadě si stanovte specifický, dosažitelný, relevantní a časově vymezený cíl. Ujasněte si, proč se chcete anglicky naučit, a jaké chcete dosáhnout úrovně. Přehled jednotlivých úrovní najdete na webu BritishCouncil.
Příklad: Do půl roku chci být schopna vést základní konverzaci v angličtině.
2. Vytvořte si studijní plán
Vezměte si sešit nebo diář a studium si naplánujte. Klíčem k úspěšnému studiu jakéhokoliv jazyka je konzistence. Rozdělte si své studijní seance na jednotlivé části (např. gramatika, poslech, čtení, psaní, mluvení, slovní zásoba) a zapište je do diáře. Stačit vám bude pouhých 30 minut denně.
3. Využijte internet na maximum
Pokud máte alespoň nějaké základy, pak si bohatě vystačíte s internetem, kde najdete nekonečné množství bezplatných i placených zdrojů. Za mě je nejlepší YouTube. Vyhledejte si kanály s tématy, které vás osobně zajímají a sledujte je v angličtině. Pokud patříte mezi začátečníky, můžete si zde nastavit titulky, které vám vše usnadní.
Já ráda sleduji videa se zaměřením na lifestyle a cestování, například: Ben Morris nebo Chelsea Callahan. Skvělý je také kanál Easy British English. Vyzkoušet můžete také jazykové aplikace jako Duolingo nebo Babbel. Ty jsou super, když si potřebujte zkrátit dlouhou chvíli čekáním v ordinaci nebo tramvaji. Duolingo mi přijde fajn na procvičování základních frází nebo gramatiky a slouží spíše jako doplněk k ostatním metodám.
4. Obklopte se angličtinou
Touto metodou toho do hlavy dostanete co nejvíc. Během uklízení nebo vaření si dejte sluchátka a zaposlouchejte se do podcastu nebo audio knihy s tématem, které vás zajímá. Tímto způsobem si navyknete na mluvenou angličtinu a osvojíte si novou slovní zásobu a výrazy.
Až se budete chtít podívat na seriál nebo na film na Netflixu, pusťte si je v originálním znění s českými titulky. Při výběru nové knihy sáhněte po té v anglickém jazyce, zprávy si přečtěte třeba na Guardian.com a při hledání nového receptu zadejte do vyhledávače: recipe for ….
5. Najděte si kamaráda na konverzaci
Mluvení v cizím jazyce vyžaduje pravidelnou praxi. K tomu můžete využít platformy pro jazykovou výměnu jako Tandem nebo HelloTalk, které vás propojí s rodilými mluvčími. Hledáte-li někoho, kdo vám vysvětlí trochu gramatiky, naučí nové výrazy a ještě si s vámi popovídá, vyzkoušejte platformu iTalki.
Pokud žijete ve větším městě, pak sledujte různé expat skupiny na Facebooku a vyhledejte rodilého mluvčího, který žije v blízkosti vašeho domova, se kterým se můžete jednou týdně potkat na pivo a popovídat si přitom anglicky.
6. Budujte silnou slovní zásobu
Bez slovní zásoby toho moc nenamluvíte. Učit se můžete různými způsoby, ale doporučuji zvolit zábavnou formu. Vyzkoušejte třeba kartičky s novými slovíčky. Ty můžete jednoduše vytisknout z webu Twinkl, nebo British Council, kde najdete také různá gramatická cvičení.
A to nejlepší na konec
Nejlepším způsobem k osvojení cizího jazyka je vyrazit do zahraničí. Vydejte se na jazykový kurz nebo na sólo cestu, kde vám nezbyde nic jiného než se dát do řeči s cizími s lidmi.
Mějte na paměti, že učení nového jazyka je běh na dlouhou trať. Buďte trpěliví, konzistentní a nezapomeňte na to, že chybování je součástí procesu. Věřím, že při dodržení těchto základních pravidel uvidíte výrazné pokroky velmi brzy.