Pravčická brána

TIP NA VÝLET: ČESKÉ ŠVÝCARSKO

0 Shares
0
0
0

Do Českého Švýcarska jsem se chtěla podívat už hodně dlouho. A protože s cestováním do zahraničí je to letos trošku komplikované, vyrazila jsem na konci léta právě sem, na sever Čech. Poté, co jsem si po příjezdu do Krásné Lípy začala u oběda pročítat různé průvodce a mapy mi došlo, že necelé tři dny mi na prozkoumání této rozsáhlé oblasti určitě stačit nebudou.

KRÁSNÁ LÍPA

Ubytovali jsme se v Krásné Lípě, městečku, které je považováno za vstupní bránu do Českého Švýcarska. Nachází se zde Dům ČS, info centrum, kde získáte veškeré informace o této oblasti a sídlí zde také turistická organizace. Ta v této budově pronajímá také několik pokojů, ve kterých jsem strávili dvě noci.

V Krásné Lípě najdete malebné náměstí s vyhlášeným pivovarem Falkenštejn, kostel Sv. Máří Magdaleny a můj oblíbený samoobslužný Luční bar, který je mimo město, blíž lesům a lukám, a kde si můžete klidně opéct špekáčky, dát pivo z místního pivovaru a posedět na dřevěných lavicích.

JETŘICHOVICE

Z Krásné Lípy se dá pohodlně dostat autobusem až do Hřenska. Na první den jsem naplánovala výšlap až k Pravčické Bráně, ale už krátce po obědě mi bylo jasné, že to nemůžeme stihnout.

Autobusem z Krásné Lípy jsme dojeli do Jetřichovic a odtud se vydali na sever směrem k Mariiné skále, dále k Vilemínině vyhlídce, přes Jetřichovickou stěnu, dále přes zastávku Pohovka a poté po červené až na Mezní Louku. Vzhledem k tomu, že nám cesta díky zastávkám u vyhlídek a neustálému šplhání do kopců a z kopců trvala mnohem déle než jsme očekávali, rozhodli jsme se zde výšlap ukončit pozdním obědem v restauraci U Fořta. Pokud se vydáte podobným směrem, zajděte na jídlo raději do protějšího hotelu Mezní Louka.

PRAVČICKÁ BRÁNA

Druhý den jsme dojeli autobusem až k Pravčické Bráně. Respektive na hlavní cestu pod Pravčickou bránou. K té je totiž potřeba vyjít ještě dva kilometry do kopce. Doporučuji k ní vyrazit nejpozdějí v 9 ráno, pokud se chcete vyhnout dlouhým frontám na vstupné.

Pravčická brána je národní přírodní památka a tvoří symbol celé oblasti. Je výsledkem milióny let trvajícího zvětrávání v méně odolné části skalního masivu, tvořeného kvádrovými pískovci. Jedná se o největší přirozenou skalní bránu na našem kontinentu. Z jejího vrcholu si užije ty nejkrásnější výhledy na celé okolí.

Pravčická brána

HŘENSKO A SOUTĚSKY

Po návštěvě Pravčické brány jsme se vydali zpátky na hlavní cestu a po té pokračovali směrem až do Hřenska. Tato oblast vás uchvátí svou nádherou scenérií obrovského kaňonu pískovcových skal a řekou Labe.

Poté co jsme prošli kolem parkoviště, odbočili jsme doleva a vydali se na několika kilometrovou procházku podél řeky, která nás dovedla až k první zastávce se čluny. Po zakoupení vstupného jsme si užili projížďku po obdivuhodné Edmudnové soutěsce. Po dvaceti minutách jsme se ocitli opět na pevnině a pokračovali dále podél řeky až k počátku Divoké soutěsky. A protože nám jedna projížďka stačila, zdolali jsme několik stovek schodů nahoru zpátky na Mezní louku.

Na objevování všech krás Českého Švýcarska vám víkend opravdu stačit nebude. Já sama mám na svém seznamu stále místa, která jsem bohužel nestihla. Mezi ně patří například návštěva Vlčí Hory, kde má své sídlo, prodejnu a čajovnu výrobce přírodní kosmetiky Nobilis Tsilia.

0 Shares