Neapol itinerář - Co vidět v Neapoli

Neapol itinerář: Co vidět za 3 dny + mapa

0 Shares
0
0
0

Když se řekne Neapol, tak se vám možná vybaví mafiáni, odpadky, Maradona, nebo scéna z filmu Jíst, meditovat, milovat, ve které si Julia Roberts dává tu nejlepší pizzu na světě. Neapol ale už dávno není jen přestupní stanicí pro cesty na proslulé Amalfi pobřeží. Co vidět v Neapoli a okolí, co ochutnat, kde se ubytovat, kam vyrazit na výlety a další zajímavosti najdete v tomto detailním itineráři. 

Neapol byla založena Řeky již v 8. století př. n. l. pod názvem Parthenope. V 6. století př. n. l. bylo město přejmenováno na Neapolis (Nové město). Římané zde vybudovali městskou infrastrukturu, divadla, akvadukty a termální lázně. V té době byla Neapol centrem veškerého umění a vzdělávání. 

V 16. a 17. století bylo město pod Španělskou nadvládou a nadále vzkvétalo. Po druhé světové válce čelilo výzvám, jako je urbanizace, chudoba a kriminalita, ale zažilo také kulturní a ekonomickou revitalizaci.

Tato bohatá historie města ovlivnila její architekturu, kulturu a způsob života, což dělá z Neapole jedinečné místo k návštěvě.

Neapol – Co vidět za 3 dny

PRVNÍ DEN

Začátek dne: Stanice metra Toledo v centru města. Do stanice Toledo dojeďte metrem. Při jízdě eskalátorem nahoru si povšimněte krásného designu s modro-bílou mozaikou, která představuje vodu a světlo.

Španělská čtvrť a Largo Maradona

Až se budete procházet úzkými tmavými uličkami Quarto Spagnioli a nad hlavami vám bude vát čerstvě vyprané prádlo, budete si připadat, že jste se ocitli v dávné minulosti. Tato část Neapole byla vystavena v 16. století a sloužila jako domov pro španělské posádky.

Najdete zde také svatyni věnovanou argentinskému fotbalistovi Diegu Maradonovi, který za Neapol hrál v letech 1984 – 1991. Napolitánci fotbal milují a Maradona byl pro ně něco jako Bůh. Najdete zde namalovaného Maradonu na zdi v nadživotní velikosti a stánky, které prodávají vše od hrnků, triček, pohlednic až po kšiltovky, tašky a další upomínkové předměty s Maradonou.

V jedné z mnoha kaváren se zastavte se na espresso a sfogliatellu, tradiční pečivo pro oblast Kampánie. Sfogliatella se začala péct už v 17. století a nejlépe chutná k ranní kávě. Má tvar mušle, je upečena z listové těsto a uvnitř ukrývá ricottovou náplň s příchutí pomerančů.

Rychlé kafe si můžete dát také v baru Nilo, který je věnován právě Maradonovi.

Galerie Umberto

Hned vedle ulice Via Toledo se nachází nákupní galerie Umberto z 19. století. Spíše než obchody zaujme svou zdobnou architekturou a podlahou s krásnou mozaikou. Malý tip pro ty, co se v Neapoli chystají na fotbalový zápas – v galerii je prodejna s elektronikou, ve které prodávají lístky na fotbalová utkání.

K východu z galerie použijte jižní schody (Via Vittorio Emanuele), naproti kterým se nachází Teatro di San Carlo, operní dům z 18. století, kam se můžete vydat na prohlídku i představení.

Castel Nuovo

Pár desítek kroků vlevo od Teatro di San Carlo se rozprostírá majestátní Castel Nuovo (Nový hrad), který sloužil jako královská rezidence. Vybudován byl ve 13. století pro Karla I. z Anjou. Hrad v minulosti obývali Habsburkové, Bourboni a navštívil ho také Petrarca a Boccacio. Tento gotický hrad si samozřejmě můžete prohlédnout také zevnitř.

Powered by GetYourGuide

Piazza del Plebiscito

Když se vrátíte zpět k divadlu a vydáte se opačným směrem, rozprostře se před vámi velké náměstí Plebiscito s Královským palácem a bazilikou San Francesco da Paola. Na náměstí se příležitostně konají koncerty a jiné umělecké události.

Na malé občerstvení si zaskočte do ikonické kavárny Gran Caffé Gambrinus, která zaujme krásným interiérem a výběrem skvěle vypadajících zákusků. Vyzkoušejte babá – podlouhlý muffin z piškotového těsta nasáklý rumem.

Královský palác

Tento palác z 17. století je mnohem hezčí zevnitř než zvenku. I když mě samotnou prohlídky moc nebaví, tady se mi moc líbilo. Palác má několik křídel, velký sál, divadla, kaple, spoustu krásných soch a z některých pokojů uvidíte dokonce na moře. Nedávno se sem přestěhovala Národní knihovna Vittoria Emanuela III. V paláci se pravidelně konají také různé výstavy a jejich aktuální přehled najdete na webu palazzorealedinapoli. 

Santa Lucia

Od Královského paláce se vydejte směrem dolů až k moři. Dostanete se do čtvrti Santa Lucia, jedné z nejstarších neapolských čtvrtí. Ta vždy byla důležitým obchodním a dopravním centrem města, a to díky svému strategickému umístění poblíž přístavu. Promenádě na Via Partenope se říká Lungomare, a je ideální na odpolední relax a pomalé procházky. I když zde není klasická pláž, jedná se o oblíbené místo místních obyvatel, kteří se zde na velkých kamenech s oblibou slunní a relaxují na malých loďkách.

Castel dell’Ovo

Na promenádě najdete také nejstarší hrad v Neapoli – Castel dell’Ovo (v překladu hrad vajíčko), který je typickým příkladem středověké vojenské architektury. Hrad leží na malém ostrůvky, který v 6 století p. n. l. osídlili Řekové. Hrad je aktuálně uzavřen z důvodů renovace.

Podél Lungomare najdete spoustu restaurací a kaváren. My se zastavili na oběd v restauraci Antonio & Antonio, kde jsme si dali naprosto dokonalou mozzarellu, pizzu a zapečené lilky s rajčatovou omáčkou.

Castel dell'Ovo v Neapoli
Castel dell’Ovo v Neapoli

Čtvrť Chiaia

Až si projdete promenádu kolem moře, vydejte se do čtvrti Chiaia. Ta je jednou z nejprestižnějších a nejživějších čtvrtí v Neapoli. Je známá svými elegantními bulváry, luxusními obchody a krásnými parky.

Zastavte se na Aperol na malém náměstí Piazza dei Martiri, a chcete-li si pořídit něco hezkého do svého šatníku, pak si nenechte ujít Via Chiaia a její přilehlé ulice. Zde najdete obchody s módou a doplňky jako Gucci, Coccinelle, Louise Vuitton a další.

Pokud vás nákupy moc nezajímají, vydejte se na procházku do parku Villa Communale, který nabízí krásné výhledy na Vesuv.

DRUHÝ DEN

Začátek dne: Čtvrť Vomero. Dostanete se sem metrem nebo lanovkou ze Španělské čtvrti, zastávka Augusteo se nachází nedaleko Galerie Umberto.

Čtvrť Vomero

Vomero je ideální místo, pro ty, kteří hledají únik od rušného centra města a zároveň chtějí zažít autentickou atmosféru neapolského života. Vomero je rezidenční čtvrť s luxusními vilami a dechberoucími výhledy na město a Neapolský záliv.

Via Scarlatti a Via Luca Giordano jsou dvě hlavní nákupní ulice plné módních obchodů, knihkupectví, kaváren a restaurací.

Villa Floridiana

Jedním z mých oblíbených míst ve Vomeru je Villa Floridiana. Nádherný park s muzeem, malým jezírkem se želvami a těmi nejkrásnějšími výhledy na město a Neapolský záliv. Villa byla postavena na začátku 19. století pro vévodkyni Floridii, manželku krále Ferdinanda I. Bourbon. Vydejte se sem v ranních či odpoledních hodinách, protože park zavírá již v 16 hodin.

Výhled na Neapol z Villy Floridiana
Výhled na Neapol z Villy Floridiana

Castel Sant’Elmo

Další skvělé výhledy nabízí Castel Sant’Elmo, který je pouhých 15 minut pěšky od Villy Floridiana. Tato pevnost ve tvaru hvězdy pochází z roku 1275 z období vlády Karla z Anjou. Hrad hrál klíčovou roli v obraně města a dnes slouží jako kulturní centrum a muzeum.

Oběd v Pizzeria Ristorante Gorizia 1962

Až si projdete Vomero, dejte si oběd v restauraci Gorizia 1962. Vypadá docela obyčejně, ale já tu strávila jedno odpoledne na rodinné oslavě přítelové italské rodiny a jídlo bylo dokonalé. Dejte si špagety se slávkami, kalamáry, zapečené lilky nebo pizzu.

Spaccanapoli

Po obědě či malém občerstvení sedněte na metro (ze stanice Vanvitelli) a vydejte se do zastávky Dante. Ta se nachází v blízkosti Spaccanapoli, dlouhé a úzké ulice, která prochází srdcem historického centra města.

Spaccanapoli doslova znamená “Rozpůlená Neapol”, což odkazuje na fakt, že rozděluje město na dvě části. Je plná obchodů, restaurací a kaváren, ale také historických budov a kostelů.

Jedním z nich je gotický kostel Basilica di Santa Chiara ze 14. století s nádhernými freskami, hrobkami a archeologickými vykopávky. V kostele San Domenico Maggiore zase najdete řadu významných uměleckých děl, včetně maleb od Caravaggia.

Complesso Monumentale di Santa Chiara

Santa Chiara je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších náboženských komplexů v Neapoli. Založen byl ve 14. století a nachází se v srdci historického centra města. Jako první se podívejte do baziliky Santa Chiara, která je místem odpočinku neapolských králů, mezi nejznámější patří Robert I. Neapolský a jeho manželka Sancia z Mallorky, jejichž hrobky se nacházejí uvnitř kostela.

Poté se vydejte do Chiostro Maiolica, tyto malebné zahrady zdobí krásná mozaika ve žlutých, modrých a zelených barvách.

Duomo di Napoli

V historické části města (Centro Storico) se ukrývá také Neapolská katedrála. Jedná se o důležité místo katolické víry a architektonický a kulturní poklad, který přitahuje návštěvníky z celého světa.

Jednou z nejvýznamnějších částí katedrály je Cappella di San Gennaro (Kaple svatého Januária), která je zasvěcena patronu Neapole, svatému Januáriovi. Tato kaple, postavená v 17. století, je nádherně zdobená a obsahuje relikvie svatého Januária, včetně jeho krve.

Pizza v L’Antica da Michele

Tuto pizzerii možná znáte z filmu Jíst, meditovat, milovat s Julií Roberts v hlavní roli. Ano, je to hodně profláknuté místo velmi oblíbené mezi turisty, budete si muset vystát frontu, protože neberou rezervace, na druhou stranu to byla ta nejlepší pizza, jakou jsem kdy měla.

Michele Condurro založil svou první pizzerii již v roce 1906 a vstup do pizzerie zdobí desítky nálepek s oceněními včetně té od Michelinského průvodce. V nabídce mají dva druhy pizzy – margheritu a marinaru.

Neapol – Tipy na výlety

TŘETÍ DEN

V okolí Neapole je toho k vidění a objevování opravdu hodně. Buď se můžete vydat lodí na jeden z nedalekých ostrovů nebo sednout na vlak / autobus a vyrazit směr Pompeje nebo proslulé Amalfi pobřeží.

Sorrento

Sorrento je ideální na jednodenní výlet. Od Neapole je vzdálené pouhých 70 minut jízdy, stačí sednout na vlak, na autobus nebo vyrazit lodí z přístavu Naples Beverello. Informace o tom, co je v Sorrentu k vidění najdete v článku Co dělat v Sorrentu.

Powered by GetYourGuide

Positano

Za jeden den se dá zvládnout také návštěva Positana. Dostanete se sem buď lodí, autobusem nebo soukromým transferem. Autem to je asi hodinka, ostatní způsoby dopravy zaberou cca 2,5 hodiny. Podrobnější informace o Positanu najdete v článku Dovolená v Positanu. 

Amalfi pobřeží

Chcete-li vidět více z Amalfi pobřeží, pak sem doporučuji vyrazit alespoň na noc. Mezi další úžasná místa patří Atrani, Ravello, Minori, a také Vietru sul Mare, Maiori a Cetara. 

Ostrov Procida

Procida je nejmenší z ostrovů v Neapolském zálivu a je snadno dostupný lodí z Neapole, ideální na jednodenní, či půldenní výlety. Ostrov je známý svými pestrobarevnými domy, které se tyčí na svazích ostrova. V porovnání se slavnějším Capri je ostrov klidnější, plný staromódního italského šarmu a rybářských vesnic.

Hlavní přístav Marina Grande je prvním místem, které po příjezdu na ostrov uvidíte. Je to místo plné rybářských lodí, kaváren, restaurací a oblíbené místo fotografů. Ty nejlepší fotky pořídíte z Belvedere Piazza Dei Martiri a Terrazza dei Cannoni na východním konci přístavu.

Powered by GetYourGuide

Nejznámějším místem na ostrově je rybářské městečko Marina Corricella. Okouzlí vás svými úzkými uličkami s barevnými domky, jejichž atmosféru si kromě turistů zamilovali také filmaři. Marina Corricella se objevila například ve filmu Pošťák (Il Postino) z roku 1994.

K odpočinku pak zvolte pláž Spiaggia della Chiaia s jemným pískem a tyrkysově modrou vodou kousek od přístavu. Na západní straně ostrova najdete Spiaggia del Postino.

Ostrov Ischia

Hodinku lodí z Neapole se rozprostírá ostrov Ischia [Iskia]. Tento ostrov je oblíbený pro své malebné pláže, bujnou vegetaci, termální prameny a bohatou historii.

Vynechat nesmíte návštěvu impozantní pevnosti Aragonese, který leží na skalnatém ostrůvku na východním pobřeží Ischie. Hrad z 15. století nabízí nádherné výhledy na okolní moře. Milovníci botaniky jistě zaplesají během návštěvy botanických zahrad La Mortella, kde jsou k vidění spousty exotických rostlin a květin.

Pokud jste dva dny v kuse chodili po Neapoli, pak uvítáte odpočinek v termálních lázních Negombo, které se nacházejí v zálivu San Montano. Návštěvníkům jsou k dispozici moderní lázeňské služby s bazény, masážemi a relaxačními zónami. Vzhledem k velké popularitě určitě doporučuji zakoupit vstupenky předem.

Oblíbené jsou také termály Poseidonovy Zahrady (Giardini Poseidon). Jedná se o jeden z největších a nejznámějších termálních komplexů na ostrově. Nabízí více než 20 bazénů s termální vodou o různých teplotách, krásné zahrady, sauny a přímý přístup na pláž.

Mezi nejznámější a nejkrásnější pláže na Ischii patří Maronti, Citara a pláž v rybářské vesnici Sant’Angelo.

Powered by GetYourGuide

Ostrov Capri

Ostrov Capri je známý svou přírodní krásou, luxusní atmosférou a bohatou historií. Capri je oblíbenou destinací celebrit, umělců a turistů z celého světa, což se odráží v jeho cenách a také obrovskému množství turistů. Ostrov je dlouhý pouhých 6 kilometrů, i přesto ho denně navštíví kolem 16 tisíc turistů.

Stejně jako v Benátkách, tak i zde se od dubna do října platí poplatek 5 Euro, pokud přijedete lodí z Neapole nebo Sorrenta.

A co je na Capri k vidění? Určitě si nenechte ujít slavnou Grotta Azzurra (Modrá jeskyně), jež je známá svým oslnivým modrým světlem, které vzniká díky slunečnímu záření, jež proniká do jeskyně pod vodou.

Powered by GetYourGuide

Ty nejkrásnější výhledy si užijete z nejvyššího bodu ostrova Monte Solaro. Na vrchol se dostanete lanovkou z města Anacapri nebo pěšky po turistické stezce.

Jedním z nejznámějších symbolů Capri jsou mořské skály Faraglioni. Plavba lodí kolem Faraglioni je nezapomenutelným zážitkem.

Za návštěvu stojí také hlavní město Capri, které je plné luxusních butiků, kaváren a restaurací. Pro ty co hledají autentičtější atmosféru je ideální městečko Anacapri, jež se nachází na vyšším místě ostrova.

Mezi nejznámější pláže a zátoky patří Marina Piccola, Bagni di Tiberio a Grotta Verde.

Neapol – Rady na cestu

Co ochutnat v Neapoli

Neapol má 67 restaurací, bister a pizzerií, které najdete v Michelinském průvodci. Mezi jednoduchou klasiku, kterou si nesmíte nechat ujít patří:

 • Ragu Napoletano – masitá omáčka s rajčaty a cibulí podívaná s těstovinami.
 • Cuoppo – klasické jídlo, které koupíte na ulici. Vybrat si můžete z různých mořských plodů, sýrů a kroket, které jsou obalené v těstíčku. Cuoppo se servíruje v papírovém kornoutu.
 • Melanzane alla parmigiana – pokud nejíte maso, pak si nesmíte nechat ujít tuto dobrotu, zapečené lilky s rajčatovou omáčkou a mozzarellou.
 • Pizza fritta – další skvělou svačinou do ruky je smažená pizza. Klasické těsto na pizzu se přeloží na půl, naplní chutnými ingrediencemi a poté usmaží.
 • Pizza portafoglio – nemáte rádi smažené? Pak vyzkoušejte pizza portafoglio, což v doslovném překladu znamená pizza peněženka. Pizza je složená jako palačinka a obyčejná margarita stojí asi 2 eura.
 • Sfogliatella – pečivo ve tvaru mušle plněné ricottou s pomeranči.
 • Babá – piškotové pečivo namočené v rumu.

Na co si dát pozor v Neapoli

Italská mafie Camorra je v oblasti Kampánie stále aktivní, ale zřídka kdy se zaměřuje na turisty. V Neapoli jsem byla několikrát a nikdy jsem se tam necítila v nebezpečí. Říká se, že když se vydáte do Španělské čtvrti, měli byste si nechat veškeré šperky a hodinky na hotelu, a foťák a telefon vytahovat z tašky minimálně.

 • Kapsáři – Zejména v turisticky frekventovaných oblastech, jako je historické centrum, okolí přístavu a ve veřejné dopravě si dávejte si pozor na své cennosti.
 • Noční procházky – Turistické části Neapoli jsou rušné a živé i v pozdních nočních hodinách. Vyhněte se tmavým uličkám v méně turistických částech města.
 • Neapolská doprava – Místní doprava je velmi chaotická, proto se při přecházení cesty raději několikrát rozhlédněte a nečekejte, že vám dá někdo přednost.
 • Falešní průvodci – Na ulici vás může oslovit falešný průvodce, který vám nabídne prohlídku města zdarma. Buď využijí vaši nepozornosti a okradou vás, nebo vás zavedou do předražených turistických obchodů a budou vás nutit k nákupu.
 • Předražené restaurace a kavárny – Některá místa si mohou účtovat velmi vysoké částky za jídlo a pití, obzvlášť ve velmi frekventovaných turistických oblastech. Vždy se předem podívejte na menu, abyste věděli kolik budete platit.

Ubytování v Neapoli

Historické centrum Centro Storico

Z historického centra dojdete v pohodě pěšky téměř všude, navíc budete v blízkosti většiny historických památek a zajímavostí.

Chiaia & Santa Lucia

Skvělé pro ranní procházky podél lungomare, nákupy a jídlo v lepších restauracích.

Municipio & Via Toledo

V blízkosti historických památek a přístavu.

Neapol mapa


Tento článek obsahuje affiliate linky. 

 
0 Shares