Dovolená v Positanu - Co vidět, kde se ubytovat

Dovolená Positano – Perla Amalfi pobřeží

0 Shares
0
0
0

Positano, malebná vesnička na překrásném pobřeží Amalfi, okouzluje cestovatele úchvatnými výhledy a pastelovými domky kaskádově spadajícími dolů. Tato destinace nabízí dokonalý relax, ale také prostor k malému italskému dobrodružství. Jak se do Positana dostat, kde se ubytovat, a co vidět si povíme v tomto článku.

Legenda praví, že Positano založil Poseidon, řecký bůh moře, pro svou milovanou nymfu Pasiteu. Ve 20. století se Positano proměnilo z klidné rybářské vesnice v okouzlující útočiště pro umělce, spisovatele a celebrity. Dnes ho v hojném počtu navštěvují také influenceři, kteří v ulicích a na plážích Positana pózují v luxusních outfitech.

Positano má pouhé čtyři tisíce obyvatel, od Velikonoc do října ho však každý den navštíví v průměru dvanáct tisíc turistů. Pokud nemusíte davy lidí a neradi platíte extra jen proto, že je něco populární, pak Positano vynechte a vydejte se o pár kilometrů dál do Atrani, Ravella nebo Cetary.

Jak se dostat do Positana?

Positano je skvěle dostupné různými dopravními prostředky:

  • Letecky: Od července 2024 bude mít Positano své vlastní letiště Salerno Costa d’Amalfi Airport. Létat se sem bude prozatím pouze z Itálie a Francie, další rozšíření jsou naplánovaná na další roky. Pro lety z Česka skvěle poslouží Mezinárodní letiště Neapol (NAP). Odtud se můžete do Positana vydat autobusem, vlakem nebo soukromým transferem.
  • Vlakem: Nejbližší vlakové nádraží je v Sorrentu. Přímo před vlakovým nádražím v Sorrentu najdete autobusovou zastávku společnosti SITA, odkud vás autobus už za 40 minut zaveze do Positana.
  • Trajektem: Během hlavní sezóny se do Positana dostanete také trajektem z Neapole, Sorrenta nebo Amalfi.
  • Autem: Pokud plánujete pronájem auta, připravte se na klikaté pobřežní cesty a omezené parkování. Osobně doporučuji využít lokální dopravu nebo soukromý transfer.
Powered by GetYourGuide

Kde se ubytovat v Positanu

Positano je jedno z nejdražších míst v celé Itálii. Díky velkému přílivu movitých návštěvníků a poptávce převyšující nabídku se ceny za ubytování pohybují docela vysoko. Na druhou stranu, vypít si ranní kávu s výhledem na Amalfi pobřeží je zážitek k nezaplacení.

  • Villa Palumbo nabízí hezké ubytování s terasou, snídaní a pláží deset minut pěšky od ubytování.
  • Ve vzdálenosti 1100 metrů od pláže najdete prázdninový dům La Casetta Sul Sentiero s jemným interiérem, výhledy, pračkou a plně vybavenou kuchyní.

Co vidět v Positanu

Kostel Santa Maria Assunta

Tento ikonický kostel s barevnou kachlovou kupolí se majestátně vyjímá nad Positanem. Kostel je známý svou krásnou architekturou a ukrývá byzantskou ikonu Černé Madony z 13. století. Kostel byl po pirátských útocích obnoven v 18. století.

Museo Archeologico Romano (MAR)

Přímo nad kostelem Santa Maria Assunta se nachází archeologické muzeum, kde jsou vystaveny římské artefakty a struktury. Obdivovat zde můžete zachovalé části římské vily, freskami zdobené zdi a mozaikové podlahy. Vstupenky do muzea doporučuji rezervovat předem přímo na webu muzea.

Grotta dello Smeraldo

Grotta dello Smeraldo, nebo také Smaragdová jeskyně, je jedním z přírodních divů, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Tato mořská jeskyně je pojmenovaná podle své smaragdově zářivé vody. Jeskyně se nachází pár kilometrů od vesnice Amalfi a z Positana se k ní dostanete lodí nebo autem. Nejoblíbenější jsou lodní výlety, během kterých můžete obdivovat krásy celého pobřeží.

Jeskyně byla objevena v roce 1932 místním rybářem. Sluneční světlo proniká podvodním otvorem do jeskyně a odráží se od vápencových stěn, což vytváří krásný zářivý efekt.

Powered by GetYourGuide

Kurz vaření

Pod dohledem místních šéfkuchařů se můžete naučit vařit tradiční italská jídla. Mnoho hotelů a restaurací nabízí kurzy vaření, které skvěle obohatí vaši dovolenou. Mezi oblíbená jídla této oblasti patří krémové rizoto s citronem, špagety se slávkami, zapékané lilky s rajčatovou omáčkou či chobotnice s bramborami, rajčaty, česnekem a bylinkami.

Centrum Positana

Projděte se centrem Positana, kochejte se okouzlujícími uličkami, dejte si espresso a něco dobrého v některé z mnoha restaurací. Nasajte místní atmosféru a udělejte si radost nákupem místních produktů – koženými sandály, barevnou keramikou nebo lahví nasládlého limoncella.

Barevné domy v Positanu
Barevné domy v Positanu

Hotel Le Sirenuse

Ten luxusní hotel, ve kterém stojí jedna noc kolem 35 tisíc korun patří mezi padesát nejlepších hotelů světa. Hotel byl otevřen v roce 1951 rodinou Sersale, jež je známá svou vášní pro umění. Jejich cit pro detail a pohostinnost se promítá do celého hotelu.

Hotel se nachází vysoko na útesu s výhledem na Positano a Tyrhénské moře. Název “Le Sirenuse” je odkazem na legendu o Sirénách, mytologických bytostech, které podle starověkých příběhů lákaly námořníky svou krásou a zpěvem.

Do hotelového baru Franco’s si můžete zajít na drink, i když nejste v hotelu ubytovaní.

Jednodenní výlet lodí

Až si projdete Positano, vydejte se na jednodenní výlet na další místa Amalfi pobřeží. V blízkosti se nachází vesničky Amalfi, Maioiri, Minori, Ravello, Cetara, Atrani a Vietri sul Mare. Z Positana se dostanete lodí na ostrov Capri již za 30 minut.

Powered by GetYourGuide

Stezka bohů (Sentiero degli Dei)

Pokud patříte mezi příznivce turistiky, pak si nesmíte nechat ujít Stezku bohů. Ta nabízí dechberoucí výhledy na pobřeží. Stezka vede z Bomerana do Nocelle a celá trasa je dlouhá asi 7,8 km. Do Bomerana se dostanete linkovým autobusem z Amalfi cca za 25 minut.

Pohodlnějsí je začít stezku právě v Bomeranu, a poté se vydat směrem do Nocelle, protože tato trasa je většinou z kopce. Nocelle je spojeno s Positanem pěší stezkou, nebo můžete sestoupit do vesnice po schodech.

Stezka byla využívána jako cesta mezi vesnicemi pro obchod a každodenní pohyb místních obyvatel. V posledních desetiletích se stala oblíbenou turistickou atrakcí.

Powered by GetYourGuide

Spiagga Grande

Hlavní pláž Positana se jmenuje Spiaggia Grande a je ideálním místem na relax. Pláž je lemována barevnými slunečníky a nabízí krásný výhled na kaskádovité domy Positana. Dostanete se sem pěšky z hlavního náměstí Piazza dei Mulini. Spiaggia Grande je asi 300 metrů dlouhá a je pokryta jemným štěrkem a oblázky.

Pláž v Positanu
Pláž v Positanu Spiaggia Grande

Fornillo pláž

Pokud preferujete klidnější pláže, vydejte se na pláž Fornillo Beach, která je přístupná po malebné cestě od Spiaggia Grande. Pláž je obklopena skalnatými útesy a zelenými terasami, což jí dodává uklidňující romantický vzhled.

Tento článek obsahuje affiliate odkazy.

0 Shares