Chcete vědět, jak to vypadá v ráji? Vydejte se se mnou na Amalfi pobřeží. V tomto článku se podíváme do městeček Atrani, Ravello a Minori.
Jak se dostat ze Salerna na Amalfi?
Naší základnou pro objevování Amalfi pobřeží bylo město Salerno. Našli jsme tu mnohem levnější ubytování, a díky pravidelnému autobusovému spojení mezi Salernem a celým pobřežím jsme mohli každý den vyrazit do jiných městeček.
Ze Salerna do Atrani se dostanete lodí, taxi nebo autobusem. Právě autobus je tou nejlevnější variantou. Pravidelnou linku obsluhuje společnost Sita Sud, konkrétně autobus 5120. Jízdenka stojí necelá dvě eura a pořídíte ji v trafice na vlakovém nádraží.
Jak se dostat z Neapole na Amalfi?
Budete-li do Atrani cestovat z Neapole, využít můžete loď, autobus nebo kombinaci vlaku a autobusu. Časově a finančně však nejlépe vychází autobus společnosti Sita Sud nebo Pintour.
Proč cestovat po Amalfi autobusem?
Tady záleží, kdy se na Amalfi pobřeží vydáte. V hlavní turistické sezoně nedoporučuji pronájem auta, protože za prvé je parkování drahé, za druhé je parkovacích míst velmi málo a s největší pravděpodobností ani nezaparkujete. Do autobusu se možná nevejdete, ale vždy máte jistotu, že pojede další.
Cesta do Atrani
Kolem deváté ranní jsme se vydali na autobusovou zastávku k vlakovému nádraží v Salernu. Zastávek je ve městě více, ale tady máte alespoň jistotu, že se do autobusu vejdete. Přes léto jsou autobusy maximálně vytíženy, a i nám se při zpáteční cestě několikrát stalo, že jsme museli počkat na další spojení.
Jen samotná cesta podél pobřeží Amalfi je zážitek. Já nemohla spustit oči z řidiče. Silnice jsou úzké, plné zatáček, a když se podíváte z okna, udělá se vám z těch velkých srázů mdlo.
Šoférovat zde autobus není jen tak, proto řidiči neustále troubí, aby upozornili ty co jedou v protisměru, že mají zpomalit a najet si na stranu. I když se říká, že Italové jsou šílení řidiči, vždy se dokáží skvěle vypořádat se zácpou na silnici. Vždy se také najde nějaký navigátor, který všem ochotně pomáhá správně si najet / vyjet / objet jakoukoliv překážku.
Co vidět na Amalfi pobřeží
Atrani
Atrani je nejmenší obec Itálie, její rozloha činí pouhých 0,12 kilometrů čtverečních. Atrani je malé, romatické městečko s bílými domy vtěsnanými mezi vysoké skalní stěny. Dominantou města je kostel Santa Maria Maddalena z roku 1274.
Zajímavostí Atrani jsou obloukové průchody, pod kterými když projdete, tak se dostanete na pláž. My se zastavili na hlavním náměstí na kafe a čerstvě vymačkanou šťávu. Scény z tohoto náměstí se objevili v novém černobílém seriálu Ripley, který můžete aktuálně sledovat na Netflixu.
Po krátkém odpočinku vedly naše kroky vzhůru do konce, do Ravella.
Ravello
Ravello leží v nadmořské výšce 365 m a za mě to je nejkrásnější část pobřeží Amalfi. Dojet se sem dá autem nebo busem. My se však rozhodli vyjít si to pěšky! Nejsem si jistá, jestli to byl ten nejlepší nápad. Cesta byla dlouhá, příkrá a my vyšli stovky schodů v tom největším vedru. Odměnou nám byly neskutečné výhledy.
Ravello je jedním z těch míst, které když uvidíte poprvé, tak se nezmůžete na nic jiného než velké WOW! Městečko je známé svými úchvatnými výhledy na Tyrhénské moře a okolní pobřeží. Nejznámější vyhlídkou je Terrazza dell’Infinito (terasa nekonečna) v zahradách Villy Cimbrone. Tento výhled je považován za jeden z nejkrásnějších na světě a je oblíbeným místem pro fotografy a romantické duše.
Další nádhernou pamětihodností, kterou si nesmíte nechat ujít je Villa Rufolo. Ta byla inspirací pro slavného skladatele Richarda Wagnera. Její zahrady, plné exotických rostlin a nádherných květin, hostí každoročně hudební festival, který přitahuje hudebníky a milovníky hudby z celého světa.
Po krátké prohlídce města jsme došli na hlavní náměstí – Piazza del Vescovado, dali si pizzu, potulovali se bočními uličkami a přemýšleli o tom, jaké by to bylo strávit alespoň pár nocí v jednom z těch luxusních hotelů s neuvěřitelnými terasami.
Minori
Asi po dvou hodinách jsme se vydali zpátky dolů tentokrát do vesničky Minori. Celá cesta je označena keramickými cedulkami, takže nehrozí, že byste zabloudil. Jsou to necelé 3 kilometry a my z toho byli nadšení, protože po těch obrovských davech turistů v Ravellu jsme potkali maximálně dva lidi.
V Minori jsme zamířili rovnou na pláž. Pocit svlažení v chladivé vodě po celodenním chození byl prostě k nezaplacení. Kolem páté odpolední jsme nasedli na autobus a vydali se zpět do Salerna.
Pokračujte v objevování pobřeží Amalfi společně se mnou, nenechte si ujít článek: Amalfi pobřeží: Vietri sul Mare, Cetara a Maiori