9 důvodů, proč musíte do Neapole

Co vidět v Neapoli – 9 tipů na zajímavá místa

0 Shares
0
0
0

O Neapoli se již od roku 1776 zpívá, že je krásná, a já nemohu jinak než souhlasit. V očích mnoha lidí je však stále podceňována. Přece jenom, když se vysloví její jméno, tak si většině lidí vybaví mafiány a odpadky. I přes tato negativa má své kouzlo. Co vidět v Neapoli? Nechte se inspirovat!

Po dvou návštěvách tohoto třetího největšího italského města vám mohu s klidným srdcem sdělit, že Neapol je krásná, a pokud byste měli navštívit jen jedno jediné město v Itálii, tak musíte právě sem. Bordel v ulicích a přetékající popelnice tu mají tak, jako kdekoliv ve Španělsku nebo Řecku. Navíc je tu bezpečněji než v některých městech Velké Británie, a pokud alespoň trošku přemýšlíte o tom, kde a v jakou denní dobu se pohybujete, nedáváte na obdiv své šperky a telefony, pak by se vám opravdu nemělo nic stát.

Nejpofidérnější částí města je oblast kolem hlavního vlakového nádraží, takže zde ubytování nehledejte. Pokud hledáte apartmán nebo hotel v krásné čtvrti se zelení, s přístupem k metru a spoustou kaváren a restaurací, pak doporučuji čtvrť Vomero.

Proč musíte navštívit Neapol? Protože…

…tam doletíte už za dvě hodiny

Díky přímým letům z Prahy to už nemůže být jednodušší. Společnost EasyJet létá do Neapole a zpět dvakrát týdně. Mají to i skvěle načasované, tam v pátek a domů v pondělí. Na prodloužený víkend ideální.

Let z Prahy do Neapole

…má tu nejlepší pizzu na světě

Možná víte, že pizza byla vynalezena přímo v Neapoli. Původně jídlo pro chudé se dočkalo svého uznání už v roce 1889, kdy pizzař Esposito upekl jednu pro královnu Margheritu. Právě po ní je pojmenovaná ta nejznámější pizza. A protože to Neapolitánci berou hodně vážně, vydali zákon, který ukládá, jak se má taková Margherita dělat.

Tloušťka těsta uprostřed nesmí přesáhnout 0,4 cm, průměr musí být 35 cm, povolena je pouze jedna odrůda rajčat a mozzarella musí být opatřena náležitým certifikátem. Díky tomu se vám nestane, že si objednáte špatně. Navíc za ni na většině míst zaplatíte velmi příjemnou cenu, která začíná na 5 €.

Neapolská pizza v Pizzeria D'Michele, Neapol

…a 25 restaurací, které najdete v Michelin Guide

Pokud patříte mezi milovníky jídla, pak se sem budete chtít rovnou přestěhovat. Před dvěma lety jsem navštívila Pizzeria da Michele, kde mají opravdu úžasnou pizzu. A víte co mě zaujalo hned u vchodu? Dveře osázené Michelinskými nálepkami. Takových restaurací a pizzerií je v Neapoli celá řada. Zkuste také Il Gobbetto, Gino Sorbillo nebo Viva Lo Re.

…má přístav, odkud se dostanete na okolní ostrovy

Určitě znáte ostrovy jako jsou Capri, Ischia nebo Procida. Právě na ty se dostanete lodí přímo z Neapole. Vyrazit si můžete i na jednodenní výlet. Přístav spojuje s vlakovým nádražím a letištěm pravidelná autobusová linka.

Neapol, Itálie

…se nachází nedaleko proslulého Amalfi pobřeží

Amalfi pobřeží není jen předražená, uměle vytvořená senzace pro Instagram. Je tam opravdu krásně, a pokud se vyhnete profláknutému Positanu, užijete si to i bez davu lidí a vyluxované peněženky. Doporučuji dojet vlakem do Vietri sul Mare a odkud začít vaši cestu. Do ostatních vesniček na pobřeží se dostanete pohodlně autobusy společnosti SITA. Pronájem auta v hlavní turistické sezóně nedoporučuji, parkovací místa jsou opravdu hodně omezená. 

Cetara, Amalfi pobřeží

… stvořila sfogliatellu

Snad tou největší cukrářskou delikatesou v Neapoli je lahodná sfogliatella. Jedná se o pečivo, které tvoří několik desítek vrstev těsta, které svou strukturou připomíná to listové. Uvnitř najdete ricottu s jemnými kousky pomeranče. Nejlépe chutná teplá a poprášená moučkovým cukrem.

A když už budete u objednávání sfogliatelly, poručte si i další neapolskou specialitu, které se říká babá. Vypadá trošku jako prodloužený muffin, připomíná bábovku, ale je nasáklá rumem. Naprosto delikátní!

Neapolská sfogliatella

…má Spanish Quarter

Tato chudá čtvrť je prý stále pod velkým vlivem Camorry (mafie). Vybudována byla v 16. století pro španělské vojáky, a krátce poté se stala nebezpečnou díky velké koncentraci kriminality a prostituce. Někde jsem četla, že by sem turisti chodit neměli, ale podle mě byste o hodně přišli.

Trošku to tu připomíná země třetího světa. Uličky jsou úzké a tmavé. Okna ve spodních patrech jsou otevřena dokořán, takže můžete nakouknout do života místních. Ti sledují fotbal, připravují večeři nebo sedí venku na židlích, povídají si a pozorují vás. Byla jsem tu několikrát a nikdy jsem se necítila v nebezpečí, ale je potřeba být neustále ve střehu. Kolem vás se neustále prohání někdo na mopedech, takže je určitě lepší mít batoh blízko u těla a nemít na sobě žádné šperky nebo hodinky, které by mohly přilákat oko nejednoho zloděje.

… je tu levněji

Neapol je v porovnání se severem Itálie stále relativně levná. Dokonce bych řekla, že některé potraviny a právě zmíněná pizza je v porovnání s Prahou nejen levnější, ale také chutnější a kvalitnější. Levně pořídíte i lístky na vlak a MHD. Za talíř pasty a velké pivo se v obyčejných restauracích vejdete do 10 €.

Via Toledo, Neapol

…na umění narazíte i v metru

Nedaleko historické Quartieri Spagnoli, která ve vás vyvolává pocit, že jste se ocitli o několik století zpátky, se nachází ta nejkrásnější stanice metra, jakou jsem kdy viděla. Stanice Toledo je pojmenovaná po nedaleké Via Toledo, jedné z největších nákupních tříd v Neapoli. Její design tvoří modro-bílá mozaika, která reprezentuje vodu a světlo. Až pojedete eskalátorem nahoru nebo dolů, všimněte si v polovině cesty obrovské modré díry ve stropu. Budete mít pocit, že vás chce vcucnout dovnitř.

Metro Toledo v Neapoli
0 Shares