Co vidět na Sicílii

Co vidět na Sicílii: 8 tipů na jedinečná místa

0 Shares
0
0
0

Sicílie je největší ostrov ve Středozemním moři. Žije zde přes 5 milionu obyvatel a turisty láká především na své přírodní krásy, bohatou historii a dokonalou gastronomii včetně vysoce kvalitních vín. Čím je Sicílie známá? A co na Sicílii vidět?

Krásu ostrova jsme mohli obdivovat již v seriálu Bílý Lotus, který se natáčel v luxusním hotelu San Domenico Palace v městečku Taormina. Právě tento seriál vedl k 50% nárůstu internetového vyhledávání slovního spojení “dovolená na Sicílii”.

Údolí chrámů (Valle dei Templi)

V jižní části Sicílie se rozprostírá Valle dei Templi, jedna z nejvýznamnějších archeologických lokalit na světě, která nabízí pohled do velkoleposti starověké řecké civilizace. Údolí chrámů se nachází v blízkosti města Agrigento, kde je turistům k dispozici také Archeologické muzeum, jež uchovává mnoho artefaktů z této oblasti.

Chrámy jsou zasazeny do pozadí zvlněných kopců a olivových hájů, s modrým Středozemním mořem v pozadí. A co dalšího je zde k vidění?

Powered by GetYourGuide

Najdete zde sedm monumentálních chrámů, z nichž každý je zasvěcen jinému bohu. Každý z nich má svůj jedinečný příběh a význam. Mezi nejzachovalejší patří chrám Concordia, který byl postaven cca 440 př. n. l. Minout byste neměli ani chrám Junony, Herakla nebo Dia Olympijského.

Etna

Etna je nejvyšší a nejaktivnější sopka v Evropě, která se nachází na východní straně ostrova nedaleko města Catania. Její výška je kolem 3 329 metrů nad mořem, ale díky sopečným erupcím a budování lávových kuželů se často mění.

K menším erupcím dochází každý rok, jedna z nejničivějších se odehrála v roce 1669, kdy láva způsobila rozsáhlé škody ve městě Catania. Etna ukrývá lávové jeskyně, které vznikly během různých erupcí. Tyto jeskyně jsou populární mezi turisty a speleology, kteří je rádi prozkoumávají.

Půda na úpatí Etny je velmi úrodná a ideální pro zemědělství. Oblast je známá produkcí vína, citrusových plodů, oliv a dalších zemědělských produktů.

Vydejte se na túru po stezkách kolem kráterů Etny, které vás zavedou k vrcholu sopky a lávovým polím. Připojte se k prohlídce s průvodcem a prozkoumejte lávové jeskyně.

Taormina

Malebné městečko Taormina na východním pobřeží patří mezi oblíbená turistická místa. Město bylo založeno ve 4 stol. př. n. l. jako řecká kolonie a k jejímu bohatému kulturnímu dědictví přispělo i to, že byla oblíbeným místem umělců, aristokratů a spisovatelů.

Projděte se po hlavní ulici Corso Umberto lemované butiky, kavárnami a historickými budovami. Navštivte Teatro Greco – starověké řecké divadlo, kde se pořádají koncerty a divadelní představení.

A až si budete chtít odpočinout ve stínu palem, zajděte do městských zahrad Villa Comunale, které vám poskytnou nádherné výhledy na okolní krajinu. Mrkněte do Palazzo Corvaja ze 14. století, jež je skvělým příkladem sicilské gotiky. V průběhu historie sloužil palác jako sídlo místní vlády a dnes zde najdete muzeum věnované historii Taorminy.

Taormina se objevila v mnoha slavných filmech, včetně filmu Velký Gatsby z roku 2000 s Leonardem Di Capriem. Inspiraci zde čerpal také J. W. Goethe či spisovatel D. H. Lawrence.

Kromě historických památek nabízí Taormina také krásné pláže. Pláž Isola Bella se rozprostírá na malém ostrově a je spojená s pevninou úzkým pásem písku. Patří mezi jednu z nejkrásnějších pláží na Sicílii.

Palermo

Palermo bylo v minulosti pod vlivem různých civilizací, včetně Féničanů, Řeků, Římanů, Arabů a Normanů, což se odráží v architektuře, kuchyni a tradicích města. Na své si zde přijdou milovníci street food, určitě ochutnejte smažené rýžové koule arancini, cizrnové placky panelle a sicilskou pizzu sfincione.

Navštivte jednu z nejstarších botanických zahrad na světě. Ta místní bylo založená v roce 1789 a obdivovat zde můžete širokou škálu rostlin z celého světa.

Nejděsivějším a zároveň fascinujícím místem v Palermu jsou Kapucínské katakomby (Catacombe dei Cappuccini), které ukrývají tisíce mumifikovaných těl mnichů a významných občanů z minulých staletí.

Při prohlídce města se nezapomeňte zastavit také v Palermské katedrále a královské rezidenci Palazzo dei Normanni, jež je sídlem sicilského parlamentu. Uvnitř paláce se nachází Cappella Palatina, nádherná kaple postavená v roce 1132, známá svými úchvatnými mozaikami a dřevěnými stropy zdobenými arabskými motivy.

Najdete zde také největší operní dům v Itálii Teatro Massimo, který je architektonickým skvostem.

Cefalu

Pobřežní město Cefalu na severu ostrova láká turisty na svou krásnou písčitou pláž, normanskou katedrálou a skálu La Rocca, která městu dominuje. Výstup na ni je trošku náročnější, odměnou vám však budou úžasné výhledy na Cefalu a celé okolí. Na vrcholu najdete zříceniny starobylé pevnosti a Dianin chrám, starověkou svatyni zasvěcenou bohyni lovu.

Po výšlapu si dopřejte relax na místní písčité pláži, a až vás koupání a vodní sporty omrzí, vydejte se do historického centra, které je plné restaurací, kaváren a butiků.

Ujít si nenechte ani místní katedrálu, která byla postavena v roce 1131 za vlády normanského krále Rogera II. Katedrála je nádherným příkladem sicilsko-normanské architektury a je známá svými impozantními mozaikami.

A pokud sem vyrazíte v srpnu, připojte se k místním a společně s nimi oslavte svatého Salvátora (Festa del Santissimo Salvatore). Tato sláva zahrnuje procesí, koncerty a ohňostroje.

Syrakusy

Říká se, že Syrakusy, starobylé město na jihovýchodním pobřeží Sicílie, je jedním z nejkrásnějších míst na ostrově. Jsou rodným městem slavného řeckého matematika a vynálezce Archiméda, který se proslavil díky svým objevům v oblasti matematiky a fyziky.

Až se sem vydáte, nenechte si ujít návštěvu archeologického parku Neapolis. Najdete zde slavné Řecké divadlo, kde se dodnes konají divadelní představení. Významnou památkou je také římský amfiteátr a Dionýsovo ucho, uměle vytvořená jeskyně s vynikající akustikou.

Powered by GetYourGuide

Zavítejte na ostrov Ortigia – historické srdce Syrakus. S pevninou je propojen mostem a je plný úzkých uliček, starobylých paláců, kostelů a náměstí. Nakoukněte do katedrály Duomo di Siracusa, jež skrývá krásné mozaiky a umělecká díla.

A až vás přepadne hlad nebo chuť na něco dobrého, stavte se v Caseificio Borderi, kde dělají domácí bagety z lokálních surovin.

Noto

Městečko Noto je barokní perlou Sicílie, proto si do svého itineráře nezapomeňte poznamenat také Palazzo Nicolaci di Villadorata, jež je známý svými nádherně zdobenými balkony s figurálními motivy, které jsou ukázkou mistrovského kamenického umění. Baroko si užijete také během procházky podél hlavní třídy Corso Vittorio Emanuele s krásnými barokními kostely. Na espresso a něco sladkého se zastavte v Gelateria L’Artigianale Noto.

Srdcem Nota je Piazza del Municipio. Toto krásné náměstí obklopuje Palazzo Ducezio, radnice města, a kostel San Domenico.

Noto je slavné také díky své produkci mandlí a vína. Místní mandle jsou kvalitní, chuťově naprosto dokonalé a používají se k pečení malých sladkých sušenek paste di mandorla. Místní vína, jako jsou Moscato di Noto a Nero d’Avola, jsou oblíbená po celém světě.

Každý rok v květnu se zde koná slavný květinový festival Infiorata, během kterého jsou ulice města pokryty nádhernými květinovými mozaikami.

Egadské ostrovy

Egadské ostrovy leží u západního pobřeží Sicílie. Toto krásné souostroví tvoří tři hlavní ostrovy Favignana, Levanzo a Marettimo plus několik menších ostrůvků. Ačkoliv tyto ostrovy nejsou příliš známé, archeologické nálezy, jako jsou malby v jeskyních na ostrově Levanzo, dokazují, že byly osídleny už v paleolitu.

Největší ostrov Favignana má tvar motýla. Hlavní atrakcí je stará továrna na zpracování tuňáků, Tonnara di Favignana, která dnes slouží jako muzeum. Zde se dozvíte vše o historii rybolovu v této oblasti. Ke šnorchlování a koupání využijte pláže Cala Rossa a Cala Azzurra.

Naopak nejmenším ostrovem je Levanzo. Ten je známý svou jeskyní Grotta del Genovese, kde můžete vidět prehistorické nástěnné malby a rytiny staré více než 10 000 let. Levanzo je také ideálním místem pro milovníky pěší turistiky a nabízí nádherné stezky s výhledy na moře a okolní krajinu.

Nejvzdálenějším a nejdivočejším ostrovem je Marettimo, s hornatým povrchem, bujnou vegetací a nedotčenou přírodou. Na své si zde přijdou milovníci turistiky, přírody, potápění a šnorchlování. Vydejte se na výšlap k Castello di Punta Troia, poté si užijte plavání v křišťálově modrých vodách na jedné z mnoha pláží.

Na ostrovy se dostanete za 40 minut lodí z přístavu v Trapani.

Objevte také další krásy Itálie. Inspiraci najdete v následujících článcích: Positano – Perla Amalfi pobřeží, Co vidět v Neapoli za 3 dny, Krásy Amalfi pobřeží

Tento článek obsahuje affiliate linky.

0 Shares