Amalfi pobřeží- Vietri sul Mare, Cetara & Maiori
Amalfi pobřeží- Vietri sul Mare, Cetara & Maiori

Amalfi pobřeží: Vietri sul Mare, Cetara & Maiori

0 Shares
0
0
0

Pobřeží Amalfi leží na jižním okraji italského poloostrova Sorrento. Už při první návštěvě vás uchvátí malebnými vesničkami, tyrkysově modrou vodu a úchvatnými útesy. Tato oblast je vyhledávaným cílem všech cestovatelů, ročně sem přicestuje až pět milionu turistů. V tomto článku se podíváme do Vietri sul Mare, Cetary a Maiori. Co vidět na Amalfi, a kde se ubytovat? 

Amalfi pobřeží je sice jedno z nejturističtějších míst na světě, ale pastelové domky kaskádovitě se svažující po útesích, voňavé citronové háje a každý kout této oblasti slibuje nezapomenutelný zážitek, a to i přes velké davy turistů.

V minulém článku jsme prozkoumali městečka Ravello, Atrani a Minori. Pojďme v naší cestě po Amalfi pokračovat…

Vietri sul Mare

Vietri sul Mare najdete na západním konci pobřeží Amalfi, pouhých deset minut jízdy od města Salerno.

Městečko je mezinárodně proslulé svou keramikou, která má velmi charakteristický, pro někoho možná až kýčovitý design. Již v roce 899 se v této oblasti obchodovalo se stolním nádobím a vázami. Na začátku 19. století zde vyráběli barevné nádobí s motivy květin a ovoce. Nejvíce oblíbeným motivem jsou jednoznačně citróny. K tomu se poté přidala i výroba obkladů na zem a stěny. Obchod s keramikou najdete na každém roku a pořídíte tu vše od stojánků na vajíčka, až po podtácky a různé hrnky, magnety, mísy, talíře a další.

Do Vietri se dostanete vlakem nebo autobusem. Pokud pojedete ze Salerna, zvolte raději autobus. Ten zastavuje přímo v centru. Vlakové nádraží je položené o něco výše a ušetříte si tak cestu z kopce / do kopce.

Přístup k pláži je poněkud krkolomný. Pojedete-li autem, nemusíte nic řešit. Půjdete-li pěšky, pak se při cestě zpátky připravte na to, že si trochu máknete. Je to docela do kopce. Hned u mola najdete malý stánek, kde si můžete pronajmout lehátko a slunečník nebo koupit jízdenku na loď, která vás odveze na jednu z nedalekých, po pevnině méně dostupných pláží.

Cesta na pláž - Vietri sul Mare
Cesta na pláž – Vietri sul Mare

Kousek od pláže se podél ulice Via Giuseppe Pellegrino rozprostírá hezké náměstí. Najdete zde pizzerii Benito, kde dělají levnou a dobrou pizzu, popř. si můžete zaskočit na pastu do vedlejší restaurace Pascalo a zakončit to zmrzlinou v gelaterii Eco del Mare.

Pláž ve Vietri sul Mare
Pláž ve Vietri sul Mare

Kde se ubytovat ve Vietri sul Mare

  • Chcete-li si vyhodit z kopýtka, ubytujte se v pětihvězdičkovém Hotelu Raito. Hotel nabízí elegantní pokoje, obrovský bazén s neskutečnými výhledy a tureckými lázněmi.
  • Pokoje v podobném stylu, avšak za nižší cenu najdete v Hotelu Voce del Mare. Koupelny jsou zdobené typickou místní keramikou a pochutnat si můžete na ráno na snídani, která je v ceně, a večer v hotelové restauraci.
  • Asi 350 metrů od centra leží cenově přívětivější Villa Carosino, která je vybavena vším, co k několikadennímu pobytu potřebujete.

Cetara

Do rybářské vesnice Cetara jezdí lidé kvůli sirupu z ančoviček a výbornému tuňáku, který se vyváží až do dalekého Japonska.

Cetara je proslulá svou výrobou „colatura di alici“, což je tradiční rybí omáčka vyrobená z fermentovaných ančoviček. Tento starověký recept pochází již z římských dob a dnes je ceněn po celém světě jako delikatesa.

Hlavní pláž je docela malá. Využít můžete také pláž La Torre di Cetara, kterou najdete pár desítek metrů před vjezdem do Cetary. U vyhlídkové věže se vydejte cestičkou dolů a budete tam. Doporučuji přijet brzy, protože pláž se rychle zaplní a už před čtvrtou odpolední na ni padne stín.

Pláž Cetara na Amalfi pobřeží
Pláž Cetara na Amalfi pobřeží

Kde se ubytovat ve městě Cetara

  • Pokoj s nádhernými dlaždicemi a výhledy na moře si můžete zarezervovat v Hotelu Cetus. 
  • Velmi oblíbeným je B&B Lemons Coast, který leží pouhých 500 metrů od pláže. Penzion nabízí klasickou italskou snídani a soukromé parkování.
  • Cestujete s rodinou? Pak si nenechte ujít Casa Vacanze Bouganvillea, kde ubytujete až čtyři lidi. S výhledem na moře a plně vybavenou kuchyní.

Maiori

Přišlo mi, že čím více se vzdalujeme od Salerna, tím je moře podél pobřeží čistější a průzračnější. Maiori se může pochlubit nejdelší a nejširší pláží na celém Amalfi pobřeží, která je ideální také pro rodiny s dětmi.

Ceny za pronájem lehátek a slunečníků jsou však astronomické. Když jsme se šli zeptat kolik stojí, tak nám paní řekla, že lehátka v prvních dvou řadách stojí 50€. Když jsme s úsměvem odmítli, tak nám je paní nabídla za 10€. Zkuste tedy smlouvat.

Pláž Maiori na Amalfi pobřeží
Pláž Maiori na Amalfi pobřeží

Impozantní hrad Castello di San Nicola byl vystaven v 9. století a nachází na kopci nad Maiori. Byl postaven na ochranu města před nájezdy pirátů a dnes nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu a moře.

Projděte si náměstí v Maiori a kochejte se výhledy z kostela Santa Maria, který byl založený v 10. století a patří mezi jedny z nejdůležitějších náboženských památek v regionu. V kostete můžete obdivovat nádherné fresky.

Za shlédnutí stojí také impozantní hrad Castello di San Nicola, vystavený v 9. století na kopci nad Maiori. Byl postaven na ochranu města před nájezdy pirátů a dnes nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu a moře.

Po vydatném obědě se vydejte na Sentiero dei Limoni (cestu citronů), malebnou stezku spojující Maiori a sousední město Minori. Tato pěší trasa nabízí úžasné výhledy na moře a prochází okouzlujícími citronovými sady.

Kde se ubytovat v Maiori:

  • Čtyřhvězdičkový Hotel Panorama se pyšní panoramatickým výhledem na pobřeží a nabízí luxusní pokoje a apartmány. K dispozici je také střešní bazén a bar, kde si můžete vychutnat drink při západu slunce.
  • Pár kroků od pláže se nachází B&B Galatea, penzion s moderními pokoji a přátelským personálem.

Tento článek obsahuje affiliate linky.

Powered by GetYourGuide
0 Shares