Kam na výlet v Anglii - Národní park Peak District

Kam na výlet v Anglii: Národní park Peak District

0 Shares
0
0
0

Národní park Peak District je zasazený v srdci Anglie. Ohromí dechberoucí přírodou a roztomilými malebnými vesničkami s útulnými hospůdkami. Peak District byl založený v roce 1951 a je oblíbeným místem všech milovníků turistiky, fotografů, ale také těch, kteří hledají únik z ruchu velkoměsta. Já se sem vydala v posledních několik měsících hned několikrát.

Peak District je skvělým místem na kempování, cyklistiku, jízdu na koni, ale především na turistiku. Najdete zde nekonečné množství turistických stezek. Ty vyhledávám přes aplikaci All Trails, která vám ukáže náročnost, délku, mapu a další informace ke každé trase.

Jak se dostat do Peak District?

Park o rozloze 1 438 kilometrů čtverečních pokrývá části hrabství Derbyshire, Yorkshire, Staffordshire a Cheshire. Z Londýna se sem dostanete autem za 3 hodiny, pokud budete vyrážet z Česka, kupte si letenku do Manchesteru. Odtud se do národního parku dostanete buď vlakem, nebo autobusem č. 199 do vesnice Buxton. Další možností je letět do East Midlands, přímo z letiště pak dojedete autobusem do města Derby, a poté budete pokračovat vlakem.

V celém národním parku jsou k dispozici desítky parkovišť. Některá jsou zdarma, některá musíte zaplatit, mějte vždy k dispozici i hotovost, protože ne všechny parkovací terminály akceptují platební karty.

Která místa v Peak District navštívit

Bakewell

Historie města Bakewell sahá až do anglosaské éry a jeho historické kouzlo je patrné na každém kroku. Jednou z nejvýznamnějších historických památek je kostel Všech Svatých (All Saints’), jehož kořeny sahají až do 10. století. Kostel obklopují desítky kamenných náhrobků a výhled na okolní krajinu.

Městečko je plné tradičních kamenných domů, úzkých uliček a při vjezdu do města určitě neminete ani ikonický most Bakewell Bridge přes řeku Wye, který pochází ze 13. století.

Kousek za mostem najdete tradiční prodejnu sladkostí The Georgian House Sweetshop, ve které se skrývá více jako stovka plastových dóz s různými cukrovinkami.

Nenechte si ujít ani slavný Bakewell tart – koláček s mandlovou příchutí, který se tu peče již od 19. století. A nemáte-li chuť na sladké, vydejte se do Cornish Bakery, kde dělají výborné domácí sausage rolls.

Tip na turistickou trasu:

My se vydali na okružní stezku Monsal, která je dlouhá 9 kilometrů. Zavede vás na bývalou železniční trať, projdete pod několika mosty a vesnicí Ashford in the Water. Pokud vás přepadne hlad, zastavte se na jídlo v hospodě The Bulls Head, kde skvěle vaří. Kompletní informace k této stezce najdete na webu Alltrails.

Castleton

Historie Castletonu sahá až do dob Normanů. Město bylo založena v roce 1086 Williamem dobyvatelem. Nad městem na skále se tyčí impozantní hrad Peveril. Procházka ke hradu je strmá, ale za ty výhledy to stojí.

Castleton je znám také svými jeskyněmi a doly. Nejznámější z nich je jeskyně Blue John Cavern, kde se vyskytuje unikátní polodrahokam Blue John. Další jeskyní, která stojí za návštěvu je Treak Cliff Cavern.

Než vyrazíte na objevování okolí, zajděte si na skvělou kávu do Castleton Coffee a na pivo nebo Sunday Roast do hospody The George.

Tip na turistickou trasu:

Když budete v Castletonu, tak si nesmíte nechat ujít procházku krásným horským průsmykem Winnats Pass, který je jako dělaný pro scény z filmů Jamese Bonda. Vydejte se na trasu dlouhou 9 kilometrů, která začíná a končí v Castletonu. Ta vás zavede kolem hradu Peveril, kolem výše zmíněných jeskyní až na vrcholek hory Mam Tor, které se říká “třesoucí se hora”. Informace k této stezce najdete na webu Alltrails. 

Longnor, Chrome Hill a Parkhouse Hill

Longnor je malá malebná vesnice plná historických kamenných budov. Zaparkovat můžete na Market Square (parkování je zdarma), v jehož blízkosti najdete malý obchůdek, kavárnu, hospodu a prodejnu s fish & chips. Právě zde začíná docela náročná turistická stezka, asi jedna z mých nejoblíbenějších v Peak District.

Tip na turistickou trasu:

Web AllTrails sice uvádí, že je tato stezka dlouhá 14 km, ve skutečnosti jsme však nachodili o pár kilometrů více. Připravte se na pořádný výšlap na kopce Chrome Hill a Park Hill, a jejich následný velmi strmý sešlap. Opět se budu opakovat, když napíši, že ty výhledy jsou k nezaplacení.

Chatsworth

Chatsworth je majestátní šlechtické sídlo nacházející se v srdci národního parku Peak District a je jedním z nejvýznamnějších historických míst v Anglii. Sídlo  byl postaven v 16. století a od té doby je domovem rodiny Cavendishů, vévodů z Devonshiru.

Dům prošel mnoha přestavbami, díky čemuž získal svůj dnešní impozantní vzhled. Chatsworth je známý svými bohatými interiéry, uměleckými sbírkami a nádhernými zahradami, které navrhl slavný architekt Capability Brown.

Sídlo jste mohli vidět ve filmu Pýcha a předsudek s Keira Knightley v hlavní roli.

Strávit tu můžete klidně celý den. Začněte samotnou prohlídkou sídla, pokračujte do rozlehlých zahrad, ve kterých najdete bludiště a skleníky. Poté se můžete zastavit v kavárně nebo nakoupit suvenýry.

Areál sídla je obklopen krásnou přírodou a zelenými pastvinami, kolem kterých se pasou ovce.

Froggatt Edge – Nether Padley

Froggatt Edge je součástí série pískovcových útesů, které se táhnou přes národní park Peak District. Tyto útesy vznikly před více než 300 miliony lety, během období karbonu, a jsou významným geologickým útvarem. Pískovec zde vytváří nádherné a dramatické skalní útvary, které mi připomínají pískovcové skály v okolí Adršpachu.

Procházka po Froggatt Edge není náročná a je oblíbeným místem horolezce.

Tip na turistickou trasu:

Zaparkovat se dá podél cesty nedaleko hospody The Grouse Inn, případně o něco dále na parkovišti National Trust. Odtud jsem se vydali směrem k vesnici Nether Padley, dále k železniční stanici Grindleford, kde se můžete zastavit na typické anglické občerstvení v Grindleford Station Café. V menu najdete anglickou snídani, tradiční sendviče s vajíčkem a slaninou nebo anglické “butty” – obrovskou bílou housku, do které si můžete náplň – vajíčko, slaninu, párky nebo hranolky.

Po občerstvovací zastávce jsme vyrazili k Froggatt Edge. Tato trasa nabízí nádherné výhledy na údolí Derwent a okolní krajinu.

Pokud chcete objevit další krásná v této zemi, nenechte si ujít článek: Nejkrásnější místa Anglie: 15 míst, co musíte vidět

Powered by GetYourGuide
0 Shares