Máte spoustu cestovatelských plánů, ale nikoho s kým se na cesty vydat? Nevadí, začněte cestovat sama! Sólo cestování je velmi osvobozující a obohacující zážitek, který vám z paměti už nikdo nevezme. Je zcela pochopitelné, že na začátku máte obavy a spoustu otázek, proto jsem sepsala tento článek s tipy, jak se na první sólo cestu připravit.
Letos je to přesně deset let, co jsem poprvé vycestovala sama. Bylo to do Thajska, na kontinent, který jsem nikdy předtím nenavštívila. První čtyři měsíce jsem sice pracovala jako dobrovolník pro místní organizaci, takže jsem byla v denním kontaktu se svými kolegy, poté jsem se však vydala sama na pár týdnů do Kambodži, Malajsie a Singapuru. A bylo to super!
Jak naplánovat první sólo trip
Připravte si itinerář cesty
Jako první si zvolte destinaci. Začněte tím, že si sepíšete místa, kam se opravdu chcete podívat. Poté si udělejte malý průzkum, zjistěte si zda splňují následující podmínky: mají dobrou turistickou infrastrukturu, nízkou míru kriminality a zda jsou pohostinné vůči ženám. Tyto body bude splňovat téměř každá evropská destinace, a pokud se chystáte na svou první sólo cestu, doporučuji začít právě s Evropou.
Poté si zarezervujte zpáteční letenky. Jakmile budete mít termín vaší cesty, můžete si zažádat o volno v práci, zablokovat čas ve vašem kalendáři a začít pročítat různé články, projíždět Pinterest a hledat inspiraci pro váš výlet.
Dalším nezbytným krokem je rezervace ubytování. Pokud máte omezený rozpočet, zvolte ubytování v hostelu. Každý hostel nabízí různé varianty – pokoje pouze pro muže, pouze pro ženy nebo mix pro ženy i pro muže dohromady. Velikost pokojů může být od 4 až po 30 lůžek se sdílenou koupelnou v pokoji nebo mimo pokoj. Já se vždy nejlépe cítila v ženském pokoji s menším počtem lůžek. Výhodou je, že ubytování je levné a snadno se seznámíte s novými lidmi. Nevýhodou je nedostatek soukromí a sdílené koupelny. Levné jednolůžkové pokoje však najdete i na AirBnb nebo Booking.com.
Jakmile víte, kam pojedete, a kde budete bydlet, zjistěte si více o vaší destinaci a naplánujte si aktivity a památky, které chcete navštívit. Přečtěte si něco o místní kultuře, zvycích a jakýchkoli bezpečnostních záležitostech. Projděte cestovní blogy, diskuzní fóra a příspěvky jiných sólo cestovatelů. Z tohoto obsahu získáte ponětí o tom, zda se přihlásíte na kurz vaření nebo prohlídku města s průvodcem. Určitě si nechte nějaký volný čas na to, abyste mohla být trochu spontánní, protože až v samotné destinaci narazíte na zajímavé muzeum nebo krásnou pláž, kterou budete chtít navštívit.
Stanovte si svůj rozpočet
Cestovní výdaje se rychle načítají, takže již v prvních krocích plánování je důležité brát v potaz váš rozpočet. Pokud je omezený, vybírejte z destinací, které patří mezi ty levnější (Athény, Lisabon, Valencie….). Přehled o cenách základních potravin, jídel v restauracích a dalších položek najdete na webu Numbeo. Průzkum je v této fázi velmi důležitý a pomůže vám zjistit, které aktivity jsou v dané destinaci zdarma.
Zůstaňte v bezpečí
Během vašeho výletu zůstaňte v kontaktu s přáteli nebo rodinou. Sdílejte své aktuální polohy a informujte je o svých plánech. Zvažte použití aplikací nebo zařízení, které umožní sdílet polohu v reálném čase. Na iPhonu a věřím, že i na telefonech s operačním systémem Android můžete snadno sdílet polohu se svými kontakty.
Důvěřujte své intuici. Vyhýbejte se nebezpečným situacím a rizikovým oblastem, nechoďte v noci sama a nebojte se požádat o pomoc, pokud ji potřebujete. Snažte se co nejvíce zapadnout do místní kultury a oblékejte se s respektem na místní zvyky – to platí hlavně pokud se chystáte do muslimských zemí.
Ještě před odjezdem si naplánujte cestu z letiště do ubytování. Ve velkých evropských městech trvá doprava z letiště do centra až dvě hodiny, proto si předem zjistěte, jak se bezpečně dostanete do hotelu, a to především pokud bude váš let až ve večerních hodinách. Máte-li z toho obavy, zarezervujte si letenku, která vás do místa vaší dovolené dostane několik hodin před stmíváním.
Vytvořte si seznam a nezapomeňte na knihu
Během vašeho předodjezdového průzkumu si vytvořte seznam míst, kaváren, restaurací, památek, parků, knihkupectví a všeho ostatního, co vás zaujme. Já k tomu používám aplikaci Notes na telefonu, a poté jen odškrtávám to, co jsem již viděla. Tímto způsobem se mi nikdy nestane, že bych nevěděla, co dělat. Nezapomeňte si s sebou vzít také knihu, časopis nebo čtečku, abyste se zabavila v letadle nebo v restauraci. Inspiraci na četbu najdete v mém Knižním klubu.
Začněte balit
A to nejlepší nakonec, naplánujte si vše, co budete s sebou potřebovat. Balte lehce a s rozumem, to poslední co chcete je tahat se s třicetikilovým zavazadlem do schodů nebo přes centrum města. Zvažte klima a kulturu vaší destinace při výběru oblečení a příslušenství. Nezapomeňte na základní léky, kopii pasu a případný konvertor pro nabíječku.