Velká Británie

CO VIDĚT V LONDÝNĚ ZA 3 DNY?

Co vidět v Londýně za 3 dny?

V Londýně jsem díky Covidu nebyla přes dva roky. Když se letos rozvolnily poslední restrikce, vyrazila jsem hned dvakrát a opět si připomněla jak moc mám toho město ráda. Miluji tu velkou diverzitu lidí a kultur, zelené parky, ve kterých zapomenete, že se nacházíte v jednom z největších měst světa, viktoriánskou architekturu a moderní stavby, a to nekonečné množství výstav, galerií, muzeí a dalších kulturních událostí, které se v Londýně konají každou minutu.

Tři dny na celý Londýn určitě nestačí. Pokud toho chcete vidět a navštívit co nejvíce, doporučuji vyjet minimálně na měsíc, nebo vyrazit třeba jednou za pár měsíců. Letenky seženete za pár stovek a let, který trvá necelé dvě hodiny zvládnou i ti, kteří létání nemají příliš v lásce.

Vyrážíte na tři dny a Buckinghamský Palác a Trafalgar Square máte už za sebou? Pak se vám budou možná hodit následující aktivity:

Obdivujte Londýn z výšky: Sky Garden

Sky Garden je nejvyšší veřejná zahrada v Londýně a nabízí 360 stupňový výhled na celé město. Najdete tu také krásně upravenou zahradu s tropickými rostlinami, venkovní terasu, bary a restauraci. Sky Garden navrhl architektonický tým Gillespies. Vstup je zdarma, ale lístky je potřeba zarezervovat předem online na určitý časový slot.

Ponořte se do umění a designu: Victoria & Albert Museum

Pokud byste měli navštívit jen jedno muzeum v Londýně, pak to musí být V&A na pomezí čtvrti Kensington a Chelsea. Stálá sbírka muzea obsahuje přes 2,3 miliony předmětů a pokrývá více jak 5 000 let lidské tvořivosti. Najdete zde od všeho něco – britské národní sbírky, šperky, keramiku, sklo, módu, asijská umění a design a mnoho dalšího. Vstup do muzea je zdarma, platí se pouze za některé časově omezené výstavy.

Prohlédněte si Londýn z jiné perspektivy: Výlet lodí do čtvrti Greenwich

Z lodního výletu po řece Temže jsem byla nadšená. Na loď jsme nastupovali nedaleko Big Benu u Westminster Bridge a za zhruba hodinu dorazili až do čtvrti Greenwich, ve které se nachází známá observatoř a nultý poledník, podle kterého se nastavují hodiny po celém světě.

Proplouvali jsme pod mosty London Bridge, Tower Bridge a Waterloo Bridge, kterému se přezdívá také Ladies Bridge (most žen), protože většina pracovníků, kteří se podíleli na jeho stavbě byly právě ženy. Viděli jsme vysoké moderní budovy Gherkin (okurka), Walkie Talkie (ta ve které se nachází Sky Garden) nebo monstrózní obchodní čtvrť Canary Wharf. Lístky jsem kupovala přes aplikaci GetYourGuide, pořídit je můžete také ve stánku přímo u Westminster Bridge.

Po Temži se můžete projet také lodí Uber. Stačí si v jejich aplikaci zvolit odkud kam se chcete dostat.

Ochutnejte mezinárodní kuchyni: Borough Market

Pokud rádi ochutnáváte jinou než českou kuchyni, vyrazte na oblíbený Borough Market. Tento trh je jeden z nejstarších v Londýně, prodává zde potraviny již od 12. století. Kromě čerstvého a úžasně vypadajícího ovoce, zeleniny, sýrů a pečiva zde najdete také mnoho dalších stánků, které prodávají hotová jídla. Těšit se můžete například na mexické tacos, thajské pad tai, čedarové sendviče, japonské rýžové misky nebo šťavnaté burgery. Jediné minus za mě je nedostatek místa na sezení a příliš velké davy lidí.

Vydejte se za kulturou: Divadlo ve čtvrti West End

Čtvrť West End se proslavila svými divadly, nachází se jich zde téměř čtyřicet. Ceny za lístky jsou u některých představení opravdu závratné, a to tak že i Londýňané ze střední třídy je považují za vysoké. Je to však zážitek dovolím si říct na celý život. Mě se moc líbil muzikál Mary Poppins, který se hraje v Prince Edward Theatre a také hra Cock, která byla uvedena letos pod vedením režisérky Marianne Elliott.

Co vidět v Londýně za 3 dny: West End

Nasajte atmosféru a vyrazte za nákupy: Covent Garden

Covent Garden je velmi živá čtvrť, jejíž centrem je Covent Garden Piazza – zde se již v 15. století konaly květinové trhy. Covent Garden je součástí výše zmíněného West Endu a najdete zde populární Apple Market, obchůdky s originálním zbožím – přírodní kosmetikou, brýlemi, koženými doplňky, teniskami, designovým oblečením, ale také kavárny a spoustu tradičních hospod, před kterými od jara do podzimu postávají Britové s pintou piva v ruce.

Co vidět v Londýně za 3 dny: Covent Garden, Londýn

Co vidět v Londýně za 3 dny: Covent Garden, Londýn

 

 

[instagram-feed]