Kodaň je jedno z nejekologičtějších měst na světě. Jeho dominantou je barevný přístav Nyhavn, místo, kde Hans Christian Andersen napsal své pohádky. Město nabízí skvělou kombinaci přátelské atmosféry, stylového designu a minimalistických kaváren. Co v Kodani vidět? Kam vyrazit na výlet, a kde se ubytovat?
Jak cestovat do Kodaně
Do Kodaně se dostanete letecky, autobusem nebo autem. Nejrychlejší volbou je samozřejmě letadlo, let z Prahy trvá pouhých 90 minut. Přímé lety z Prahy nabízí Ryanair, Scandinavian Airlines (SAS) a Norwegian Airlines. Mezinárodní letiště v Kodani se jmenuje Kastrup a od centra města je vzdálené pouhých 8 kilometrů.
Cesta autobusem si žádá 14 hodin vašeho času a jízdenky zakoupíte u společnosti FlixBus. Pojedete-li autem, tak počítejte alespoň s deseti hodinami cesty, která vede přes Drážďany a Rostock.
Jak se dostat z letiště Kastrup do centra
Z letiště doporučuji využít metro nebo vlak, který vás už za 15 minut doveze přímo do centra. Cesta trvá asi 15 minut a jízdenku koupíte na letišti. Potřebovat budete tu 3-zónovou, vyjde asi na 120 Kč.
Kde parkovat v Kodani
Osobně bych si to zjednodušila a našla si ubytování s parkováním. To nabízí třeba hotel Motel One Copenhagen. Pokud se nezadaří, využijte jeden z parkovacích domů, např. Illum nebo Jeudan Parkering, případně park-and-ride na okraji města (u stanice metra Fluntholm nebo Bella Center). V centru můžete zaparkovat třeba v budově Blox, nabízí 350 parkovacích míst a za den vás to vyjde max. na tisícovku.
Kdy letět / jet do Kodaně?
Kodaň je nejkrásnější od května do září, kdy je poměrně teplé počasí, dny jsou dlouhé a relativně slunečné. V tomto období si v Kodani užijete také více zábavy, koná se tu spousta festivalů, např. Copenhagen Jazz Festival. Užijete si také posezení venku. Kodaň je kouzelná také v prosinci, kdy se promění v zimní pohádku. Myslím si ale, že pokud vám nevadí zachmuřené počasí a občasný déšť, užijete si Kodaň po celý rok.
Kde se ubytovat v Kodani
Ubytujte se v centru všeho dění, v historickém centru Indre By nebo v okolí Vestebro, které je plné kaváren a restaurací. Pokud hledáte levnější nabídky, podívejte se mimo centrum do čtvrti Nørrebro nebo Østerbro, které jsou dobře dostupné veřejnou dopravou. Mým tipem je hotel Nora Copenhagen. Malé a hezké pokoje v centru města nabízí také Motel One Copenhagen.
Co vidět v Kodani za 3 dny
Den 1: Centrum Kodaně a zábavní park
Přístav Nyhavn
Tento krásný přístav s barevnými domky byl vybudován v 17. století a je ikonou Kodaně. Díky své strategické poloze do něho připlouvaly lodě z celého světa. Vydejte se sem na procházku a zastavte se na brunch nebo kávu v jedné z mnoha kaváren. Skvělé hodnocení má třeba Café Blomsten. Věděli jste, že zde strávil několik let Hans Christian Andersen, který zde napsal své první pohádky?
Malá mořská víla
Vydejte se směrem k soše Malé mořské víly stojící na kameni v přístavu Langelinie. I přes svou malou výšku, pouhých 125 cm, se socha stala symbolem Dánska. Malou mořskou vílu vytvořil v roce 1913 Edvard Eriksen, a to na základě pohádky Hanse Christiana Andersena o tragickém příběhu mořské víly.
Královský palác Amalienborg
Královský palác je domovem dánské královské rodiny a kolem poledne zde můžete vidět střídání stráží. Veřejnosti je přístupná jedna čtyř budov, Palác krále Christiana VIII., a k vidění tu jsou expozice o historii královské rodiny včetně interiérů s původním nábytkem. Asi tři minuty chůze od paláce leží krásný kostel Frederikskirken, který nápadně připomíná baziliku svatého Petra v Římě.
Pěší ulice Strøget
Ulice Strøget se táhne od Radničního náměstí až k náměstí Kongens Nytorv a je plná kaváren, restaurací a luxusních obchodů. Jedná se o nejdelší pěší zónu v Kodani. Pro dopravu byla ulice uzavřena už v roce 1962, nejprve jako experiment, který se osvědčil a stal se inspirací pro další města po celém světě.
Tivoli Gardens
Tivoli Gardens je zábavní park, který byl otevřen již v roce 1843, a řadí se mezi druhý nejstarší zábavní park na světě. Park má unikátní romanticko-historickou atmosféru, kterou krásně podtrhují horské dráhy a historické kolotoče. Nejkrásnější to tu je večer, kdy celý areál rozzáří lampiony. Zajímavostí je, že zde najdete jednu z nejstarších dřevěných horských drah na světě, dráha Rutschebanen pochází z roku 1914. Krásně nazdobené to tu je na Halloween a Vánoce. Abyste se vyhnuli dlouhým frontám na vstupenky, rezervujte je předem online.
Den 2: Kultura, umění a dánská kuchyně
Národní muzeum
Druhý den začněte návštěvou největšího muzea v Dánsku. Národní muzeum najdete v budově, která v minulosti sloužila jako královský palác. Obdivovat zde můžete vikingské artefakty, egyptské mumie a antické řecké sochy. Líbit se tu bude i těm nejmenším, součástí budovy je interaktivní dětské muzeum, kde si děti mohou vyzkoušet, jaké to bylo žít jako Viking nebo středověký rytíř. Muzeum je otevřeno každý den od 10 – 17 hodiny.
Christiansborg Palace
Christiansborg Palace je sídlo dánské vlády a parlamentu. Pravidelně se tu konají slavnostní ceremoniály jako královské recepce a bankety. V podzemí paláce se nachází ruiny původního hradu a veřejně přístupná je také věž Christiansborgu, což je nejvyšší vyhlídka v Kodani nabízející úžasné výhledy na město.
Blox
BLOX je moderní komplex na nábřeží, který zaujme všechny, co milují architekturu a design. Sídlí zde Dánské architektonické centrum (DAC), kde se dozvíte zajímavé informace o udržitelném designu a městském plánování. Budova má střešní terasu s hezkým výhledem.
Street Food Market Reffen
Na něco dobrého se zastavte na food marketu Reffen, který se rozprostírá na bývalé průmyslové ploše na ostrově Refshaleøen. Najdete zde více než 50 stánků s jídlem z celého světa. Cílem marketu je udržitelnost, každý stánek je poviden minimalizovat plýtvání a používat ekologické materiály.
Kodaňská čtvrť Christiania
Christiania je alternativní čtvrť města, která si říká “Svobodné město Christiania”. Vznikla v roce 1971, kdy skupinka umělců obsadila bývalý vojenský areál. Dnes zde zažijete jedinečnou atmosféru v kombinaci se street artem, živou hudbou a obchůdky, které prodávají ručně vyráběné předměty. Čtvrť má svá vlastní pravidla, např. v některých částech je omezeno či zakázáno fotografování. Zajímavá je také Pusher Street, která je známá pro svůj liberální přístup k prodeji lehkých drog.
Tradiční dánská večeře
Večer ochutnejte něco z místní kuchyně. Dánské chlebíčky smørrebrød možná nemusím představovat. Jedná se o plátek žitného chleba s různými ingrediencemi, oblíbený je nakládaný sleď, hovězí maso, vařené vejce a čerstvá zelenina. Tyto sendviče jsou ideální na snídani nebo rychlý oběd, vyhlášeným místem je například restaurace Schønnemann, která zavírá již v 17 hodin.
Vyzkoušejte také dánské masové kuličky frikadeller nebo rødgrød med fløde, tradiční dezert z červeného ovoce se šlehačkou. V Kodani najdete jedny z nejlepších restaurací světa, v Michelinském průvodci se objevila třeba Kødbyens Fiskebar, specializující se na rybí pokrmy. Mezi cenově dostupné patří restaurace Madklubben, inovativní zážitek vám poskytne restaurace Noma, jejíž degustační menu zahrnuje prvky dánského kulinářského dědictví.
Den 3: Umění, příroda a relax
Muzeum umění Glyptoteka
Glyptoteku založil Carl Jacobsen, muž, který stojí za vznikem pivovaru Carlsberg. V tomto muzeu najdete rozsáhlou sbírku antického umění, těšit se můžete na díla z antického Řecka a Říma, egyptské mumie a sochy, a také sbírku francouzského impresionismu s obrazy od Moneta, Gauguina a Degase. Zastavte se v zimní zahradě, kterou zdobí krásné palmy a fontána.
Fælledparken
V tomto největším veřejném parku v Kodani se můžete procházet, proběhnout se nebo si udělat odpočinkový piknik a přitom pozorovat místní obyvatele. Nudit se tu nebudou ani děti, k dispozici je několik dětských hřišť.
Rosenborg Castle
Tento renesanční zámek z 17. století zaujme svou pohádkovou atmosférou. V minulosti sloužil jako královská rezidence, a dnes si zde můžete prohlédnout Dánské korunovační klenoty. Zámek leží uprostřed Královských zahrad Kongens Have, kde si užijete krásnou přírodu včetně altánů a upravených zahrad.
Čtvrť Nørrebro
Nørrebro je bývalá dělnická čtvrť, která je dnes plná kaváren, vintage obchodů a mezinárodních restaurací. Populární zastávkou je také hřbitov Assistens Kirkegård, kde je pohřben Hans Christian Andersen a filozof Søren Kierkegaard. V ulici Jægersborggade najdete jedny z nejlepších kaváren a pekáren ve městě. Nørrebro má skvělou cyklistickou infrastrukturu, takže se nebojte vypůjčit si kolo a projet si tuto část města na kole.
Most Inderhavnsbroen
Tento ikonický most propojuje živou oblast Nyhavn s hipsterskou čtvrtí Christianshavn. Z mostu, kterému se říká “most polibků” jsou krásné panoramatické výhledy na přístav a okolí. Hledáte-li místo na romantickou procházku, vydejte se sem na západ slunce.
Kodaň tipy na výlet
Máte na Kodaň více než 3 dny? Vydejte se mimo město! okud máte na Kodaň více než tři dny, vydejte se na výlet mimo město.
- Frederiksborg: Tento renesanční zámek je od Kodaně vzdálený necelou hodinku jízdy vlakem. Užijete si zde klidnou atmosféru a procházky kolem jezera.
- Helsingør a hrad Kronborg: Hodinu vám zabere také cesta na sever od Kodaně, do města Helsingør, kde můžete navštívit hrad Kronborg. Ten je známý jako dějiště Shakespearova Hamleta.
- Roskilde: Půl hodinky na západ najdete historické město Roskilde, kde je k vidění muzeum s vikingskými loděmi.
- Malmö, Švédsko: Chcete-li toho stihnout co nejvíce, vydejte se do Švédska! Vlakem se tam z Kodaně dostanete už za 40 minut. Nenechte si ujít cestu přes slavný Øresundský most, který nabízí krásné výhledy na moře. V Malmu si užijete útulné kavárny, krásnou architekturu a procházky po místních parcích.
- Louisiana Museum of Modern Art: Pokud patříte mezi milovníky umění, pak si nesmíte nechat ujít muzeum moderního umění Louisiana, které leží asi 35 kilomentrů severně od Kodaně. Nachází se v krásné lokalitě u pobřeží v obležení přírody. V muzeu najdete unikátní díla od Andyho Warhola, Pabla Piccasa nebo Yaoyi Kusama.
Kodaň zajímavosti
Jak draho je v Kodani?
Možná víte, že Kodaň je jedno z nejdražších měst na světě. Za jídlo v restauraci zaplatíte v průměru kolem osmi stovek na osobu a cappuccino vás vyjde cca na 150 Kč. Vysoké vstupné má také většina atrakcí a muzeí.
Jak ušetřit v Kodani?
- Půjčte si kolo: Ušetřete za MHD a projeďte si Kodaň na kole, podmínky na to jsou skvělé, město má spoustu cyklistických stezek.
- Navštivte atrakce zdarma: Do svého itineráře zahrňte atrakce, které nemají vysoké vstupné. Zdarma můžete navštívit třeba botanickou zahradu nebo malebný přístav Nyhavn.
- Vyberte si volné dny v muzeích: Tak jako ve většině evropských měst, tak i v Kodani můžete navštívit muzea zdarma. Například muzeum Glyptotek má bezplatný vstup každou poslední středu v měsíci.
- Stravujte se jako místní: Pokud chcete ušetřit, nakupujte v supermarketech nebo se vydejte na místní trhy. Doporučuji Broens Street Food, bistro Madglad, burger stánek Gasoline Grill nebo pizzu v Diamond Slice.
- Pořiďte si Copenhagen Card: Copenhagen Card sice není nejlevnější, stojí €54-133 na omezenou dobu, ale získáte tak MHD zdarma, a také volné vstupy do více než 80 muzeí a atrakcí. Pokud toho plánujete navštívit hodně, může se to vyplatit.
- Ubytujte se mimo centrum: Podívejte se na levnější čtvrti Nørrebro nebo Vesterbro, které jsou díky městské hromadné dopravě dobře propojené s centrem.
Co je typické pro Kodaň?
Když se řekně Kodaň, tak se vám možná vybaví slůvko “hygge”. To představuje pohodový přístup k životu, který zde pocítíte na každém kroku. Dánové milují jednoduchost, ta se projevuje, jak v architektuře, tak v jídle a celkovém životním stylu.
Pro Kodaň je typická také cyklistika, žitné chlebíčky smørrebrød, zelené parky, udržitelnost, přístav Nyhavnu s barevnými domky a inovativní design.
Jak dlouho být v Kodani?
Na pohodovou prohlídku Kodaně vám budou stačit 3 dny. Stihnete tak navštívit hlavní památky, projít si kodaňské městské čtvrti a parky, odpočinout si v místních kavárnách a projet si město na kole. Za tři dny bych stihla také výlet mimo město (viz tipy o pár řádků výše).
Co vědět před cestou do Kodaně
- Ceny v Kodani: Pokud máte omezený rozpočet, mějte na paměti, že Kodaň je drahé město. Naplánujte si předem, co budete dělat, a kde se budete stravovat.
- Dánská koruna: V Dánsku se neplatí eury, ale dánskými korunami (DKK). Peníze si vyměňte před cestou nebo po příjezdu. Téměř všude ale můžete platit kartou, využijte k tomu kartu Revolut. Může se stát, že narazíte na místa, kde hotovost neakceptují.
- Respekt k životnímu prostředí: Kodaň je jedním z nejvíce ekologických měst světa. Chovejte se jako místní, nezanechávejte po sobě odpad, přepravujte se udržitelně (pěšky nebo na kole), recyklujte a nepoužívejte jednorázové plastové láhve na vodu.
- Počasí v Kodani: Počasí v Kodani je docela proměnlivé, proto buďte připraveni. Po ruce mějte vždy vrstvu navíc, a to včetně deštníku nebo nepromokavé bundy.
- Jak se mluví v Kodani: Dánové mluví skvěle anglicky, takže se nemusíte obávat jazykové bariéry. Určitě je potěší, když se naučíte, alespoň základní fráze. Ahoj se řekne “hej” a děkuji “tak”.
Kodaň za jeden den
Máte na Kodaň pouze jeden den? I za pár hodin se toho dá hodně stihnout. Svůj den začněte procházkou kolem přístavu Nyhavn, poté se vydejte směrem k nejslavnější soše Dánska, Malé mořské víle. Pokračujte ke královském paláci Amalienborg, v poledne zde můžete spatřit střídání stráží.
Vydejte se k zámku Rosenborg, kde jsou uloženy královské klenoty a projděte si přilehlé zahrady. Odpoledne můžete strávit v zábavním parku Tivoli Gardens nebo vyrazit do muzea umění Glyptotek, které zavírá v 17 hodin.
Kodaň: Mapa památek
Tento článek obsahuje affiliate linky.