Přemýšlíte o návštěvě Ho Či Minova Města, známého také jako Saigon? Po cestě z letiště budete mít pocit, že jste se ocitli uprostřed obrovského chaosu, kterému dominují stovky skútrů kličkující ulicemi, stánky s jídlem, barevným ovocem, a koloniální architektura v kombinaci s moderními mrakodrapy. Věděli jste, že v Saigonu najdete jednu z nejkrásnějších poštovních budov na světě? Na jejím designu se podílel Gustave Eiffel, muž, který stojí za ikonickou Eiffelovou věží v Paříži. Pojďme se podívat, co vidět v Saigonu, a co v této rušné metropoli dělat.
Ho Či Min nebo Saigon?
Saigon byl oficiálním názvem města až do roku 1976. Poté bylo přejmenováno na Ho Či Minovo Město na počest revolučního vůdce Ho Či Mina, který hrál klíčovou roli v boji za nezávislost Vietnamu. Název Saigon je symbolem koloniální minulosti a válečného města, zatímco Ho Či Minovo Město odráží moderní éru a jednotnou socialistickou republiku. V oficiálních mluvě a dokumentech se používá název Ho Či Minovo Město, v neformálním kontextu a běžné mluvě se používá spíše označení Saigon.
Kdy navštívit Saigon
Saigon má tropické klima s teplým počasím po celý rok. Období dešťů trvá od května do října. Chcete-li se vyhnout upršenému počasí, vydejte se sem v suché sezóně, která trvá od listopadu do dubna. Já jsem do Saigonu zavítala na dva týdny v listopadu a počasí bylo převážně slunečné, krátce pršelo asi jen třikrát.
Jak se dostat do Saigonu
Ho Či Minovo Město je hlavním dopravním uzlem Vietnamu. Mezinárodní letiště se jmenuje Tân Sơn Nhất, a od centra je vzdálené pouhých 7 km. Let z Prahy trvá minimálně 16 hodin, v závislosti na délce přestupů. Lety s jedním přestupem nabízí Emirates, Qatar Airways nebo Turkish Airlines.
Doprava v Saigonu
Saigon nemá metro, což vysvětluje to, že doprava tu je šílenější než v Bangkoku. V některých částech Districtu 1 (což je historické centrum Saigonu) se dá chodit pěšky, tzn. že k dispozici jsou chodníky. Většinou ale slouží spíše jako parkoviště pro auta a skútry, takže většinu času musíte jít podél cesty a neustále se někomu vyhýbat.
Přecházení cesty je jen pro otrlé. Nikdy vám nikdo nezastaví, a i když se na vás řítí třicet motorek, do cesty prostě musíte vstoupit a přizpůsobit se proudu dopravy, tak aby nikdo nepřišel k újmě. Semaforů tu je docela málo, a i když máte zelenou, musíte být maximálně ostražití.
Na přepravu nejraději používám aplikaci Grab. Ta vznikla v Singapuru, používá se v celé jihovýchodní Asii, a vlastní i lokální Uber. Přes tuto aplikaci si objednáte taxi, jídlo, léky, květiny, pošlete balíky a spoustu dalších věcí. Využili jsme ji také na přepravu z letiště, 30 minut jízdy stálo asi 93 Kč.
Ubytování v Ho Či Minově Městě
Saigon je rozdělen na okresy, nebo-li Districty. Historickým centrem města je District 1, kde se budete chtít ubytovat i vy, a to hlavně pokud sem pojedete pouze na pár dnů. V blízkosti tak budete mít všechny historické památky, obchody, kavárny a restaurace.
Chystáte se do Saigonu na delší dobu a máte raději více klidu? Pak se podívejte na District 2, Thao Dien, který je asi dvacet minut jízdy od centra města. Zde žije spousta expatů, najdete zde útulné kavárny, skvělé restaurace, pekárny s kváskovým pečivem, mezinárodní školy a supermarkety se „západním“ zbožím. V nadneseném slova smyslu, takové „pražské Vinohrady“.
V Districtu 1 doporučuji krásný a levný MG Daisy Boutique Hotel. Čisté a útulné ubytování s bazénem a snídaní nabízí Jan Villa SaiGon Oasis.
Co vidět v Saigonu
Válečné muzeum
War Remnants Museum připomíná hrůzy vietnamské války. Otevřeno bylo již v roce 1975 a k vidění tu jsou emotivní expozice plné fotografií a příběhů obětí. Jedna z místností je kompletně věnována dopadům chemikálie Agent Orange, která ovlivnila generace nejen Vietnamců, ale také amerických vojáků, kterým se po návratu domů narodily postižené děti. V nádvoří jsou vystavené obrovské tanky a stíhačky.
Vstupenky pořídíte na místě a stojí 40.000 VND, platba kartou není možná.
Palác nezávislosti
Palác nezávislosti, známý také jako Palác sjednocení, nabízí pohled do historie Vietnamu. Během války sloužil jako rezidence a pracoviště prezidenta Jižního Vietnamu. Projděte se jeho velkými sály a prohlédněte si retro interiéry ze 60. let. Jeho dominantou je tank Severního Vietnamu, který prorazil bránu paláce 30. dubna 1975, a stal se tak symbolem sjednocení země a konce války.
Katedrála Notre-Dame
Jedním z nejikoničtějších míst v Saigonu je katedrála Notre-Dame. Postavena byla mezi lety 1877 a 1883 francouzskými kolonisty a poznáte ji podle cihlových věží sahajících do výšky 58 metrů. Katedrála je centrem pro místní katolíky, a je známá svou působivou zvonkohrou, která vám připomene její kolonialní dědictví. Nachází se v centru města jen pár kroků od Saigonské pošty. Aktuálně (listopad 2024) na ní probíhá rekonstrukce, takže je schovaná pod lešením.
Saigonská pošta
Saigonská pošta je skvělým příkladem koloniální architektury. Byla postavena ke konci 19. století dle návrhů francouzského architekta Gustava Eiffela. Její interiér je opravdu krásný, má vysoké klenuté stropy, nádherné mozaikové podlahy a po stranách ji zdobí velké mapy Vietnamu z období koloniálního režimu. Pošta je plně funkční, můžete odsud poslat zásilku nebo nakoupit suvenýry v podobě nejen kýčovitých předmětů, ale také hezkých pohlednic.
Saigon Opera House
Budovu Saigonské opery poznáte podle její elegantní fasády s vysokými sloupy, zdobenými detaily, sochami a klenutými okny. Tato perla francouzské koloniální architektury hostí klasické představení, balety, moderní koncerty a různé kulturní akce. Pokud se chcete podívat dovnitř, kupte si vstupenky na některé z představení.
Trh Ben Thanh
Trh Ben Thanh z roku 1914 je neskutečně živé místo plné turistů a místních prodejců. Uvnitř najdete stánky s exotickým ovocem, kořením a oblečením. Mimo to zde můžete ochutnat také tradiční vietnamskou kuchyni, vyzkoušejte pho a vietnamskou kávu. Mě osobně se na trhu až tak nelíbilo, je to taková ta klasická vietnamská tržnice, kterou známe z Česka. Trh je otevřen každý den od 6 do 22 hodiny.
Růžový kostel
Pokud vás baví unikátní architektura, pak si nenechte ujít kostel Tan Dinh, známý také jako „Růžový kostel“. Jak už jeho název napovídá, kostel má nezaměnitelný růžový interiér a exteriér, který vytváří nádherný kontrast s okolními budovami. Kostel je otevřen ráno a odpoledne, během mše není vstup povolen.
Tao Dan Park
Až si budete chtít odpočinout od rušných ulic Ho Či Minova Města, zavítejte do parku Tao Dan, který je zelenou oázou klidu. Místní sem chodí běhat, cvičit nebo relaxovat. Park je plný barevných květin, několika druhů ptáků a kaváren, kam se můžete zastavit na oblíbenou vietnamskou kávu.
Jade Emperor Pagoda
Jade Emperor pagoda je buddhistická a taoistická pagoda z roku 1909. Mě zaujala svou krásnou architekturou s dřevěnou řezbou, barevnými sochami a okázalými oltáři. Pagoda je zasvěcena Jadeitovému císaři, což je jeden z nejdůležitějších bohů v taoismu. Během mé návštěvy zde bylo minimum turistů, převládali místní, kteří sem přišli zapálit vonné tyčinky a pomodlit se za štěstí a ochranu. Focení uvnitř není dovoleno.
Saigon Skydeck
Saigon Sky Deck se nachází v 49. patře budovy Bitexco Financial Tower, jedné z nejvyšších budov ve městě, a nabízí úžasné výhledy na celé město a řeku. Budovu poznáte s dálky, z jejího vrcholu vystupuje malá přistávací plocha pro helikoptéry. Návštěvu si naplánujte během jasného počasí, a abyste se vyhnuli frontám, pořiďte si vstupenky předem online.
Cafe Apartments
Až si budete chtít udělat zastávku na jídlo, kávu nebo nákup suvenýrů od místních výrobců, zastavte se v Café Apartments. Tento několikapatrový dům, který původně sloužil jako obytný blok, byl přeměněn na unikátní komplex kaváren, restaurací a malých obchůdků. Má sedm pater, a doporučuji začít úplně nahoře. Buď si to můžete vyjít pěšky, nebo vyjet výtahem za malý poplatek. Mě zaujal obchod The E.Y.E Saigon s hezkými taškami a kabelkami, a kavárna Arabica, kde prodávají tu nejdražší kávu, jakou jsem v celém Vietnamu měla. Byla ale skvělá.
Saigon Zoo a botanické zahrady
Saigonská zoo byla založena v roce 1865 a její součástí je také nádherná botanická zahrada. K vidění tu jsou sloni, tygři, opice a různé druhy ptáků. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi, a pro všechny, kteří hledají trochu zeleně a čerstvého vzduchu.
Kam na výlet za Saigonu
Tunely Cu Chi
Během našeho pobytu v Saigonu jsme si nemohli nechat ujít výlet k Tunelům Cu Chi, které se nachází asi hodinu jízdy od Ho Či Minova Města. Vyrazili jsme v rámci organizovaného výletu, takže jsme měli zajištěné vše od dopravy, vstupů, jídla a občerstvení, až po milého průvodce.
Cu Chi tunely jsou rozsáhlý podzemní komplex, který používali vietnamští bojovníci během války. Sloužil jako úkryt pro místní obyvatele a jako sklad zásob. Tunely byly dlouhé 250 kilometrů a dnes je jejich malá část přístupná veřejnosti. Měli jsme možnost se do tunelů osobně podívat a zážitek to byl docela skličující. Tunely jsou velmi nízké a úzké s velmi vydýchaným vzduchem.
Mekong Delta
Poté jsme se přesunuli k oblasti zvané Mekong Delta. Tento rozsáhlý říční systém je domovem milionu lidí, kteří žijí v tradičních vesnicích. Oblast je plná rýžových polí a kokosových plantáží. Součástí našeho výletu byla také projížďka na tradičním dřevěném člunu, ochutnávka čerstvého tropického ovoce a sladkostí vyrobených z kokosů a arašídů.
Komunismus ve Vietnamu
Vietnam je socialistická republika s jednostranným systémem vedeným Komunistickou stranou. KPV propaguje marxismus–leninismus a myšlenky Hồ Chí Minha. V Saigonu ale pocítíte, že se země otevírá světu. Velká obchodní centra s luxusními butiky a restauracemi tvoří zajímavý kontrast s rudými vlajkami a Ho Či Minovými portréty.
Saigon: Dojmy
Ho Či Minovo město určitě stojí za návštěvu. Myslím si, že 2 – 3 dny na návštěvu památek a kaváren jsou tak akorát. V porovnání s Bangkokem tu je o dost levněji, a co se jídla týká, tak za mě jednoznačně vede Vietnam. Naše české žaludky jsou přece jen více zvyklé na polévku pho, což je takový hovězí vývar a plněné vietnamské bagety, než na pálivá thajská jídla z nichž většina je smažená.
Snad jediná věc, která mi na Saigonu vadí je ta, že chodit tu pěšky, tak jak jsem zvyklá, není úplně možné. Za prvé tu je nedostatek chodníků, které ve většině případů slouží jako parkoviště pro motorky a auta. Musíte tedy chodit po silnici a neustále koukat přes rameno, aby vás něco nepřejelo. Kvalita vzduchu také není úplně nejlepší, už po dvou dnech strávených venku mě začalo škrábat na hrudi. Asi i proto tu tolik lidí kašle.
Saigon tipy: Kam zajít na kafe a na snídani
Restauraci a kavárnu najdete doslova na každém rohu. Na snídani jsem si oblíbila The Old Compass Café, kde připravují skvělou kávu z oblasti Dalat. Skvělým místem na práci nebo čtení knížky je Beanthere café, kde hrají francouzskou hudbu a posedět můžete i venku v obležení zeleně.
Pokud dostanete chuť na pizzu, určitě zajděte do sítě restaurací Pizza 4P’s, která vznikla v Japonsku a její restaurace najdete také v Indii, Indonésii a Kambodži. Pizza je výborná a cenově vychází o trochu levněji než u nás.
Plánujete navštívit i další místa ve Vietnamu? Nenechte si ujít článek: Co vidět ve Vietnamu – 20 nejkrásnějších míst.
Co dělat v Saigonu
Tento článek obsahuje affiliate linky.