Kam zdarma v Londýně

Kam zdarma v Londýně

0 Shares
0
0
0

Chystáte se na prodloužený víkend do Londýna? Největší položkou vašeho rozpočtu bude jednoznačně ubytování, následovat bude jídlo a doprava. Za aktivity a návštěvu památek však nemusíte utratit vůbec nic nebo jen nezbytné minimum. V tomto článku si povíme, kam vyrazit zadarmo v Londýně. 

Britskou metropoli jsem navštívila nesčetněkrát a moc mě baví mě vyhledávat zajímavá místa a aktivity, které jsou zdarma. V posledních měsících jsem jich objevila rovnou několik.

Národní muzea a galerie

Londýn je domovem spousty muzeí a galerií, z nichž mnohé nabízí bezplatný vstup do svých stálých sbírek.

Britské Muzeum v Londýně
Britské Muzeum v Londýně

Britské muzeum

Nenechte si ujít Britské Muzeum, jedno z největším a nejvýznamnějších muzeí historie a kultury, které bylo založeno v roce 1753. Najdete zde poklady z celého světa a obdivovat můžete exempláře z antického Řecka, Egypta, Malé Asie, renesance nebo mimoevropského umění.

Národní Galerie

Národní Galerie na Trafalgar Square je jedním z hlavních turistických cílů v Londýně. Galerie se může pochlubit jednou z největších sbírek evropského malířství na světe. Mezi nejznámějšími patří obrazy od Rembrandta, Slunečnice od Vincenta Van Gogha nebo Jezírka s lekníny od Moneta.

Kromě trvalých expozic Národní galerie pravidelně pořádá dočasné výstavy, které představují díla současných umělců a zajímavé umělecké projekty.

Tate Modern

Tate Modern se nachází v budově bývalé elektrárny na jižním břehu řeky Temže. Představí vám sbírky moderního a současného umění, které zahrnují díla od raného modernismu až po současné experimentální umění. K vidění tu jsou obrazy od Picassa, Dalího, Warhola, ale i nejrůznější moderní a experimentální umělecké práce.

Tate nabízí také různé vzdělávací programy, workshopy, přednášky a kulturní akce, které umožňují návštěvníkům lépe porozumět uměleckému dědictví a současnému umění. K dispozici jsou také kavárny a obchody s uměleckými suvenýry.

Přírodopisné muzeum

Natural History Museum se nachází v impozantní budově ve čtvrti South Kensington. K vidění tu je 80 milionů předmětů, jež tvoří rozsáhlé sbírky přírodních exponátů a fosilií. Pokud milujete historii, přírodu a vědu, pak si toto místo nesmíte nechat ujít.

Victoria and Albert muzeum

Hned za rohem od Přírodopisného muzea najdete V&A – jedno z největších muzeí umění a designu na světě. Obdivovat zde můžete sbírky uměleckých děl, designu, módy, šperků a dekorativních umění.

Muzeum bylo založeno v roce 1852 a pravidelně se tu konají také zajímavé výstavy – např. výstava fotografií Eltona Johna, Naomi Campbell nebo výstavy ikonických kousků od návrhářů jako je Christian Dior nebo Alexander McQueen.

Saatchi galerie

Saatchi Gallery byla založena v roce 1985 Charlesem Saatchim, známým sběratelem umění a zakladatelem reklamní agentury Saatchi & Saatchi. Mimo jiné také bývalým manželem známé britské kuchařky Nigelly Lawson.

Galerie se nachází v elegantní čtvrti Chelsea a je známá svými inovativními výstavami a podporou mladých umělců.

Muzeum Bank of England

Bank of England je centrální bankou Spojeného království a hraje klíčovou roli v britském finančním systému. Založena byla v roce 1694 a je jednou z nejstarších státních bank na světě. V její budově se nachází také muzeum, které vám nabídne jedinečný pohled do historie a fungování britské banky.

K vidění tu jsou staré bankovky a mince, staré bankovní dokumenty a spousta informací o historii a fungování bankovnictví. Potěžkat si tu můžete také cihlu zlata.

Vyhlídkové platformy

Krásných výhledů není nikdy dost. Pokud chcete mít Londýn jako na dlani, nenechte si ujíst následující dvě místa.

Výhled ze Sky Garden v Londýně
Výhled ze Sky Garden v Londýně

Sky Garden

Sky Garden je nejvyšší veřejná zahrada v Londýně a nabízí 360 stupňový výhled na celé město. Budově, ve které se nachází se říká Walkie Talkie (v překladu vysílačka), protože připomíná její tvar. Najdete tu krásně upravenou zahradu s tropickými rostlinami, venkovní terasu, bary a restauraci. Vstup je zdarma, ale lístky si musíte zarezervovat předem online na určitý časový slot.

Horizon 22

Vyhlídková platforma Horizon 22 je ještě o něco vyšší jak Sky Garden. Nachází se v 58. patře a uvidíte odsud všechny ikonické londýnské budovy. Vstup je zdarma, ale vstupenku si musíte rezervovat předem na určitý časový slot. Celý prostor si můžete také pronajmout k soukromým účelům.

Královské parky

Až si budete chtít odpočinout od shonu velkoměsta, vydejte se do jednoho z mnoha královských parků.

Londýnské parky
Londýnské parky

Hyde Park

Hyde Park je jedním z nejznámějších a největších parků v Londýně, který zaujímá plochu přesahující 140 hektarů.

Mezi jeho hlavní lákadla patří široké trávníky, jezera a kvetoucí zahrady, které jsou ideální k procházkám a piknikům na čerstvém vzduchu. Najdete zde také umělé jezírko Serpentine s možností pronájmu lodiček, Kensingtonské zahrady včetně Kensingtonského paláce a památníku princezny Diany.

Regent’s Park

Regent’s Park najdete v centrální části města, poblíž slavné Baker Street. Mezi jeho hlavní atrakce patří například Queen Mary’s Gardens, tyto zahrady jsou domovem tisíců barevných květin a rostlin, které tvoří nádherné kvetoucí záhony.

Park má také několik malebných jezírek, kde si můžete užít projížďku na lodičce. V Regent’s Parku najdete také London Zoo.

Primrose Hill

Primrose Hill je malebný kopec a park v severní části Londýna, který nabízí jedinečné výhledy na panoráma města a okolní krajinu. Uvidíte odsud dominantní stavby jako je St Paul’s Cathedral, Shard nebo London Eye.

Hampstead Heath

Hampstead Heath je rozlehlý malebný park na severu Londýna. A co tu je k vidění? Například vyvýšený kopec Parliament Hill, který nabízí úchvatné výhledy na Londýn a okolní krajinu. Hampstead Heath je domovem několika přírodních jezer, známých jako Hampstead Ponds, které lákají návštěvníky k plavání, rybaření a pozorování ptáků. Další zajímavostí je Kenwood House, historická rezidence, přístupná veřejnosti s nádherným interiérem a rozlehlými zahradami.

Londýnské trhy

Milujete nakupování a baví vás eklektické stánky s vintage oblečením, starožitnostmi, ručně vyráběnými produkty a lahodným jídlem? Pak se vydejte do Borough Market – jednoho z nejstarších trhů s jídlem, kde můžete ochutnat gurmánské lahůdky z celého světa. Pro ty, co vyhledávají alternativní módu a doplňky bude ideální volbou Camden Market, čtvrť, ve které žila Amy Winehouse.

Mezi další trhy, které musíte navštívit patří například Portobello Road Market, Brick Lane Market a Covent Garden Market.

Pokud vás lákají jiná místa v Anglii, nechce se inspirovat v tomto článku: 15 nejkrásnějších míst Anglie, která musíte navštívit

 

0 Shares