Stamford v Anglii
Stamford v Anglii

Nejkrásnější místa Anglie: 15 míst, co musíte vidět

0 Shares
0
0
0

Anglie je největší a nejlidnatější část Spojeného království. Je to země s velmi bohatou historií, rozmanitou kulturou, krásnou přírodou a malebným venkovem. Nejnavštěvovanější je jednoznačně Londýn, k vidění je tady toho ale mnohem víc. Jaká jsou nejkrásnější místa Anglie, která stojí za to vidět? 

V Londýně jsem byla nesčetněkrát, ale až letos se mi podařilo prozkoumat další krásy Anglie. Podnikla jsem několik turistických výletů do přírody, ochutnala tradiční Sunday Roast a typické sausage rolls, prošla se malebnými vesničkami s vápencovými domky včetně té, v jejíž blízkosti vlastní soukromou rezidenci král Charles s Camillou, a pozdravila se se stovkami ovcí. To vše jsem sepsala do tohoto článku.

Co vidět v Anglii?

Cambridge

Cambridge se nachází dvě hodinky severně od Londýna. Je to město proslulé jednou z nejstarších a nejprestižnějších univerzit na světě, díky čemuž sem přitahuje turisty a studenty z celého světa. Univerzita byla založena v roce 1209 a může se pochlubit dlouhým seznamem významných absolventů. Studoval zde například Charles Darwin, Isaac Newton, král Charles nebo Stephen Hawking. Skvělou zprávou je, že ikonické budovy Cambridgeské univerzity jsou volně přístupné veřejnosti.

Během návštěvy Cambridge se můžete projít podél řeky Cam a obdivovat architektonické skvosty jako Bridge of Sighs (Most vzdechů) a Mathematical Bridge (Matematický most). Pokud rádi zkoušíte nové věci, nenechte si ujít punting – netradiční projížďku na lodi. V čem je to zajímavé? Jeden člen posádky stojí na zádi a odráží loď dlouhou dřevěnou tyčí. Tento zážitek si můžete zarezervovat na cestovatelském portálu GetYourGuide. 

Matematický Most v Cambridge
Matematický Most

Bath

Bath je historické město v jihozápadní části Anglie. Bath je proslulé svou nádhernou georgiánskou architekturou, díky čemuž se dostalo na seznam Světového dědictví UNESCA. Římské lázně jsou jednou z nejslavnějších atrakcí a návštěvníkům nabízí pohled do dávné minulosti města. Navštívit můžete městský lázeňský komplex Thermae Bath Spa, který nabízí střešní termální bazény s panoramatickým výhledem na město, a také škálu lázeňských procedur. Nenechte si ujít ani Victoria Art Gallery, Holburne Museum a divadlo Royal Theatre.

Město Bath v Anglii
Město Bath

Cornwall

Cornwall je hrabství a nachází se na anglickém jihozápadě. Cornwall je známé svými písčitými plážemi s překvapivě tyrkysovou vodou a malebnými rybářskými vesnicemi. Nejzápadnějším bodem Cornwallu a Anglie je místo Land’s End, které nabízí úžasné výhledy na Atlantský oceán. Oblast Cornwall byla v minulosti osídlena Kelty, což se promítá do její kulturní scény s tradiční hudbou, tancem a festivaly oslavující své keltské dědictví.

Lokální kuchyně vám nabídne čerstvé mořské plody, tradiční pasties (slané koláče s masem a zeleninou) a clotted cream, hustou smetanu podávanou se scones (tradiční pečivo). A která místa navštívit? Určitě si nenechte ujít Sv. Ives, Newquay, Port Isaac, Marazion, Penzance a St. Mawes.

Cornwall v Anglii
Cornwall

Cotswolds

Oblast Cotswolds je známá krásnou krajinou a idylickými vesnicemi s kamennými domky. Mezi oblíbené destinace patří městečko Bourton-on-the-Water, nazývané “Benátky Cotswolds”, a to díky malebným mostům a řece. Dále Chipping Campden, které je proslulé svým historickým náměstím a středověkou architekturou nebo městečko Bibury, s ikonickou řadou domečků známou jako Arlington Row.

Za návštěvu stojí také Tetbury, v jehož blízkosti se nachází Highgrove House – soukromá rezidence krále Charlese a královny Camilly, a vesnička Castle Combe, která je nefalšovanou turistickou atrakcí, alespoň co do počtu turistů z Asie. Mimo jiné se jedná také o oblíbenou filmovou lokalitu – Steven Spielberg tu natáčel film Válečný kůň a Joe Johnston zase americký thriller Vlkodlak. Cotswolds se objevilo také v Harry Potterovi, seriálu Downtown Abbey nebo Sherlock.

Liverpool

Liverpool najdete na východním pobřeží v blízkosti řeky Mersey. Liverpool má bohatou námořní historii, hrálo významnou roli v transatlantickém obchodu s otroky a později se stalo centrem lodní dopravy, obchodu a imigrace. V Liverpoolu vznikla skupina Beatles a najdete zde spoustu muzeí, galerií a historických budov, včetně ikonické budovy Royal Liver Building a městského centra Liverpool Maritime Mercantile City. Nenechte si ujít návštěvu Albert Dock (komplex přístavních budov), Liverpoolské katedrály, stadion Anfield (domov fotbalového klubu Liverpool FC) a klubu Cavern Club, kde Beatles vystupovali na začátku své kariéry.

Liverpool v Anglii
Liverpool

Manchester

Manchester má bohatou průmyslovou historii a v minulosti působilo jako centrum textilního průmyslu. Dnes je známé jako město s bohatou kulturní scénou a aktivním obchodním průmyslem. Mezi významné atrakce patří Manchester Art Gallery, Museum of Science and Industry a John Rylands Library. Město je známé také svým hudebním dědictvím, zejména jako rodiště britského hnutí Madchester a kapel Oasis a The Smiths.

Město Manchester v Anglii
Manchester

Peak District

Peak District, nebo-li Horský distrikt je národní park nacházející se v centrální Anglii. Je známý svými malebnými kopci, údolími, skalními útvary a horskými potoky. Mezi nejoblíbenější aktivity patří pěší turistika, horská cyklistika, horolezectví, jízda na koni a pozorování ptáků. V oblasti se nachází také mnoho turistických cest a tras, které vedou k nejznámějším přírodním a historickým památkám. Za návštěvu určitě stojí panství Chatsworth House, vesnička Bakewell, odkud pochází slavný Bakewell Tart (Bakewellský koláček), Ashfield a Castleton s nádherným horským průsmykem Winnats Pass. 

Peak District je dobře dostupný autem, vlakem a autobusem z měst Sheffield, Manchester, Derby a Stoke-on-Trent.

Lake District

Jezerní oblast Lake District je další národní park nacházející se v severozápadní Anglii. Rozprostírá se na území hrabství Cumbria Lake District a je charakterizován svými úchvatnými jezery, která vznikla v důsledku ledovcové eroze během poslední doby ledové. Mezi nejoblíbenější venkovní aktivity patří pěší turistika, horská cyklistika, vodní sporty (plavání, veslování, jízda na kajaku a rybaření). Park má také mnoho turistických stezek a tras, které vedou k nejkrásnějším místům v oblasti. Mezi ty patří například jezero Windermere, město Keswick, Wastwater (nejhlubší jezero v Anglii), nebo Scafell Pike (nejvyšší hora v Anglii).

Lake District v AngliiLake District

Stamford

Stamford je jedno z nejkrásnějších měst v celé Anglii, které jsem doposud navštívila. Město je plné historie a tradičních vápencových domů s modrými dveřmi, díky kterým mi připomíná francouzské město Bordeaux. Díky svému zachovalému středověkému charakteru zde velmi často natáčí filmy a televizní seriály. A co je tu k vidění? V centru města se rozprostírá Stamford Meadows, přírodní park obklopený řekou Welland, který je ideální na piknik, a v jehož blízkosti najdete krásný Stamford Bridge. V pěší vzdálenosti od centra města se rozprostírá panství Burghley House s rozlehlými zahradami a stovkami ovcí.

Norfolk

Až zatoužíte po moři, vydejte se do oblasti Norfolk, která leží ve východní části Anglie. Tato oblast je známá svou rozmanitou přírodou a chráněnými oblastmi, včetně chráněného Národního parku – Norfolkské pobřeží, které je domovem mnoha vzácných druhů ptáků, včetně lžičáka černého a čápa bílého. Norfolk je známé svými historickými městy a vesnicemi jako Norwich, Great Yarmouth, King’s Lynn a Cromer.

Pobřeží Norfolk v Anglii
Pobřeží Norfolk

Devon

Hrabství Devon je další přímořskou destinací, kterou si zamilujete pro její krásnou přírodou a chráněné oblasti – Exmoor a Dartmoor. V Devonu se vyrábí jedna z nejlepších britských slanin a z Devonu pochází také  cream tea – odpolední svačinka k čaji. Jedná o scones (jemné pečivo) podávané se smetanou a jahodovým džemem. Pobřeží Devonu je součástí Jurassic Coast – oblasti, která je známá svými útesy, jeskyněmi a fosilními nálezy.

Devon v Anglii
Devon

Newcastle Upon Tyne

Symbolem města je most Tyne, který byl dokončen v roce 1928, a který je přirovnáván k Golden Gate Bridge v San Franciscu. Newcastle Upon Thyne je proslaven také jednou z nejstarších univerzit v Británii, jež byla založena v roce 1834. Během návštěvy si nenechte ujít prohlídku Baltic Centre for Contemporary Art, kde se pravidelně koná spousta uměleckých výstav. Milovníci fotbalu zase ocení prohlídku fotbalového stadionu místního fotbalového klubu Newcastle United FC, který má sídlo v St James’ Park.

Město Newcastle Upon Tyne v Anglii
Město Newcastle Upon Tyne

York

York je jedno z nejkrásnějších, nejmalebnějších a nejhistoričtějších měst v celé Anglii. V Yorku se nachází jedna z nejvýznamnějších středověkých katedrál v Evropě – York Minster. Tato impozantní gotická stavba láká návštěvníky z celého světa svou architekturou a bohatým historickým dědictvím. Mimo jiné je zde k vidění také The Shambles – krásná starobylá ulice se strmými dřevěnými domy, Jorvik Viking Centre – muzeum s Vikingskou tématikou nebo National Railway Museum – největší muzeum železnic na světě, které nabízí fascinující pohled do historie železniční dopravy.

Město York v Anglii
Město York

Hadrian’s Wall

Hadriánova zeď je dlouhá přibližně 135 kilometrů a táhne se přes severní Anglii, od západního zálivu Solway Firth až po východní hrabství Northumberland. Tato historická stavba byla postavena za vlády římského císaře Hadriána v letech 122 – 128 n. l. jako obranný val. Po celé délce najdete pozůstatky římských pevností, strážních věží a vesnic. Dnes je Hadriánova zeď jednou z nejznámějších turistických atrakcí ve Velké Británii a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud patříte mezi turistické nadšence, vydejte se na sedmidenní túru z východu na západ, více informací k této výpravě najdete na webu Nationaltrail.co.uk. 

Hadrian's Wall v Anglii
Hadrian’s Wall v Anglii

Whitby

Whitby vás naláká nejen svými historickými památkami, ale také atmosférou přímořského života a kouzlem, které inspirovalo mnoho umělců a spisovatelů. Inspiraci zde našel například slavný irský spisovat Bram Stoker – autor románu Dracula. Whitby je také spojeno s kapitánem Jamesem Cookem, slavným objevitelem a průkopníkem, který začal svou námořní kariéru jako učeň právě ve Whitby. Pokud se sem vydáte, určitě si nenechte ujít ochutnávku čerstvých ryb a mořských plodů z místního přístavu. Slavné Whitby fish and chips v kombinaci s výhledem na moře je totiž zážitek k nezaplacení.

Město Whitby v Anglii
Město Whitby

Další výlety a aktivity, které můžete v Anglii zažít:

Powered by GetYourGuide
0 Shares