Co vidět v Dublinu za 3 dny - Dublin itinerář

Co vidět v Dublinu a okolí: Itinerář na 3 dny + mapa památek

0 Shares
0
0
0

Přemýšlíte, kam vyrazit na prodloužený víkend? Přímým letem se do irského hlavního města dostanete už za 2,5 hodiny. Objevte kouzelné historické uličky Dublinu, živou atmosféru čtvrti Temple Bar, a poslechněte si něco o historii a procesu výroby piva Guinness, jednoho z nejoblíbenějších nápojů na světě. Z Dublinu navíc máte krásnou irskou přírodu a pobřeží na dosah ruky. Co vidět v Dublinu a jeho okolí? Tipy na památky, dopravu, ubytování a mnoho dalšího najdete v tomto itineráři.

Proč navštívit Dublin

Dublin je město plné historie a živé atmosféry. Projděte se jeho dlážděnými uličkami, kochejte se krásnou georgiánskou architekturou a nádhernou přírodou v největším uzavřeném parku v Evropě – Phoenix Parku, který je dokonce větší než Central Park v New Yorku. V Dublinu si na své přijdou nejen fanoušci literatury, ale také milovníci kvalitního alkoholu.

Kdy je nejlepší letět do Dublinu

Dublin je nejlepší navštívit na jaře a na podzim, kdy převládá příjemné počasí. V létě se můžete těšit na více slunečních paprsků, teploty kolem dvaceti stupňů Celsia a větší davy turistů. Nejvíc to zde žije brzy z jara, a to konkrétně 17. března, kdy se slaví Den svatého Patrika.

Kolik dní strávit v Dublinu

Dublin je ideální destinací na prodloužený víkend. Doporučuji alespoň 3 dny, budete tak mít dostatek času na prozkoumání města v pomalejším tempu a možná stihnete i malý výlet mimo Dublin.

Letecky do Dublinu

Přímé lety z Prahy do Dublinu nabízí společnosti Ryanair a AerLingus. Let trvá 2 hodiny a 40 minut.

Jak se dostat z letiště Dublinu do centra

Letiště je od centra Dublinu vzdálené pouhých 10 kilometrů. Využít můžete následující spojení:

  1. Dublin Express: Tyto autobusy jezdí mezi 04:05 a 00:35, cesta do centra trvá cca 30 minut a autobus zastavuje na více jak 15-ti zastávkách v Dublinu. Jízdenky si určitě kupte předem na webu Dublin Airport.
  2. Aircoach: Další autobusové spojení, bus odjíždí od terminálu 1 a terminálu 2. Linka 700 jede přímo do centra města. Jízdenky koupíte online, v letištním terminálu nebo u řidiče.
  3. Taxi / Uber: Dražší, ale nejpohodlnější varianta. Počítejte s cenou kolem 30–40 €.

Ubytování v Dublinu

Pokud se chystáte do Dublinu pouze na víkend, pak doporučuji ubytování přímo v centru, odkud to budete mít kousek k hlavním památkám. Okolí Temple Baru je skvělou volbou pro všechny milovníky nočního života, kterým nevadí rušnější okolí.

Pro ty, co vyhledávají klid je ideální okolí St. Stephen’s Green a Grafton Street, které je plné krásných parků, luxusních obchodů a restaurací. Trendy zážitek vám poskytne také okolí Portobello nebo Camden Street.

V centru Dublinu doporučuji hotel Number 59 Dublin s krásnými a útulnými pokoji. O něco levnější variantou je Staycity Aparthotels Dublin City Centre s plně vybavenými studii a apartmány.

Dublin Itinerář: Co vidět v Dublinu a okolí za 3 dny

Den 1: Nejznámější památky a whisky

Ráno: Dublin Castle

Dublinský hrad byl postaven ve 13. století a až do počátku 20. století zde sídlila anglická vláda. Na hradě došlo k několika významným historickým momentům, například k podepsání irské ústavy. Hrad je otevřen veřejnosti, nejzajímavější částí je St. Patricks’s Hall, kde se konají státní ceremonie.

Ráno: Trinity College a Kniha z Kellsu

V samém srdci Dublinu se nachází významná historická instituce Trinity College z roku 1592. Z centra města se sem dostanete pěšky. A co je v tomto univerzitním areálu k vidění? Nejznámějším kouskem je Kniha z Kellsu. Jedná se o významný ilustrovaný rukopis z 9. století, který obsahuje čtyři evangelia Nového zákona. Rukopis je charakteristický svými nádhernými ozdobnými detaily a ornamenty. Kniha je k vidění v Old Library (Staré knihovně), jejíž součástí je také Long Room s vysokými dřevěnými regály a stovkami tisíc knih.

Trinity College je otevřena každý den. Vstup je zdarma a naplánovat si můžete také prohlídku s průvodcem. Více informací najdete na webu Visittrinity.ie

Oběd: Na sendvič do Bread41

Na rychlý oběd nebo pozdní snídani se zastavte v pekárně Bread41, kde každý den připravují výborné pečivo, skvělé sendviče a vajíčka na různé způsoby. Pekárna je přímo naproti Trinity College.

Odpoledne: Čtvrť Temple Bar

Temple Bar je nejznámější a nejživější čtvrtí Dublinu, pro kterou jsou typické dlážděné uličky plné tradičních irských hospod v červených a modrých barvách. V 80. letech 20. století byla tato oblast kvůli výstavbě nového autobusového terminálu určena ke zbourání. Díky místní komunitě k tomu naštěstí nedošlo. Nyní je Temple Bar významné místo s uměleckými galeriemi a farmářskými trhy.

A co v Temple Bar vidět / navštívit? Nejvíce ikonickým místem je hospoda Temple Bar, kde uslyšíte tradiční irskou hudbu. Nezávislé filmy jsou k vidění v Irish Film Institute a na výstavy fotografií inspirované Irskem se vydejte do National Photographic Archive. Každou sobotu se zde koná Temple Bar Food Market. Skvělé lokální výrobky pořídíte na Cow’s Lane Designer Mart. Cestujete-li do Dublinu s dětmi, zajděte do kulturního centra The Ark, kde je na chvíli zabavíte. Současné umění můžete obdivovat v Project Arts Centre a vynechat nesmíte ani ikonický pěší most Ha’penny Bridge, který je symbolem Dublinu.

Odpoledne: Irish Whisky Museum

Zjistěte více o historii a výrobě irské whisky. Přímo v centru města se nachází Irish Whisky Museum, které není spojeno s žádnou konkrétní značkou. Součástí návštěvy jsou interaktivní prohlídky a ochutnávka několika druhů whisky.

Powered by GetYourGuide

Jak již název napovídá, tato gotická katedrála z 12. století je zasvěcena patronu Irska, svatému Patrikovi. Katedrála je známá svými krásnými vitrážemi. Veřejnosti je přístupná její věž a muzeum.

Večer: Na drink do jedné z nejstarších hospod

Povinnou večerní zastávkou je tradiční irský pub. Jednou z nejstarších hospod je The Long Hall. Na koktejl, whisky nebo gin doporučuji Peruke & Periwig, kde je nabídka alkoholu velmi bohatá.


Den 2: Historie, Guinness a příroda

Ráno: National Museum of Ireland

Pokud se chcete dozvědět více o historii a kultuře Irska, vydejte se do Národního muzea Irska. Muzeum je rozděleno na několik částí, každá z nich se zaměřuje na jiné odvětví, vybrat si můžete archeologii, umění nebo přírodovědu.

V muzeu archeologie je k vidění zajímavá sbírka mumií pocházející z irských rašelinišť. Muzeum přírodovědy je zase oblíbené pro rozsáhlé sbírky tisíců vypreparovaných zvířat a jiných vzácných druhů. Interaktivní zážitky, které muzeum nabízí skvěle zabaví i ty nejmenší. Vstup do muzeí je zdarma.

Powered by GetYourGuide

Ráno: Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol je věznice z roku 1796 známá svými drsnými podmínkami. Uvězněni zde byli bojovníci za irskou nezávislost, političtí vězni, ale také ženy a děti, a to i za drobné krádeže a dluhy. Dnes slouží věznice jako muzeum, kde se můžete podívat třeba na to, jak vypadaly vězeňské cely. Vstupenky rezervujte předem, abyste se vyhnuli frontám.

Oběd: Park Lane Deli

Na lehký oběd se zastavte v Park Lane Deli, kde servírují čerstvé toasty, sendviče nebo acai bowls. Jídlo si můžete vzít s sebou a udělat si piknik ve Phoenix Parku.

Odpoledne: Phoenix Park

Phoenix Park je skvělé místo nejen na odpočinkové procházky, ale také na nečekaná setkání se zvěří. Budete-li mít štěstí, v parku zahlédnete stáda jelenů. Nezbytnou zastávkou je také krásně udržovaná zahrada People’s Garden.

Odpoledne: Dublinská ZOO

Přímo v Phoenix Parku se nachází Dublin Zoo. Zahrada byla otevřena v roce 1831, takže se řadí mezi jednu z nejstarších na světě. V zoo žije více než 400 zvířat tématicky rozdělených do různých oblastí. V Africké savaně spatříte zebry, lvy a žirafy. Lesy světa jsou domovem goril a opic. Tato zoo se dokonce objevila ve filmu Paddington 2, a je oblíbená mezi malými návštěvníky, kteří se zde mohou vyřádit na hřištích nebo se zabavit během návštěvy naučných programů.

Odpoledne: Jameson Distillery Bow St.

Pokud cestujete bez dětí, možná zoo vynecháte a zamíříte raději do Jameson Distillery Bow St. Tato destilerie vznikla již v roce 1780. Zúčastněte se interaktivní prohlídky, během které se dozvíte vše o výrobním procesu tohoto oblíbeného moku. Součástí prohlídky je také ochutnávka, a zúčastnit se můžete také „whiskey blending class“, kde si vytvoříte svůj vlastní míchaný nápoj.

Powered by GetYourGuide

Odpoledne: Guinness Storehouse

Od whisky se přesuňte rovnou k pivu. Guinness Storehouse, nebo-li pivovar Guinness je jednou z nejvíce navštěvovaných atrakcí. Budova, ve které se pivovar nachází otevřel své dveře již v roce 1759. Má sedm pater a během návštěvy se dozvíte vše o procesu výroby tohoto tmavého moku včetně výběru surovin, historii a jeho marketingové propagaci.

V horním patře je k dispozici Gravity Bar, který nabízí skvělý výhled na Dublin. Věděli jste, že zakladatel pivovaru Arthur Guinness si tuto budovu pronajal na neuvěřitelných 9 000 let za pouhých 45 liber ročně?

Powered by GetYourGuide

Večer: Tradiční večeře v The Winding Stair

Na večeři se vydejte do restaurace The Winding Stair u řeky Liffey. Ochutnejte uzenou tresku, steak nebo houbové ragú s polentou. Toto kouzelné místo je zárukou příjemné atmosféry, milé obsluhy a kouzelných výhledů na Ha’penny Bridge.


Den 3: Irské pobřeží

Dopoledne: Výlet do Howth

Vydejte se mimo město a poznejte kousek irské přírody. Howth je malá rybářská vesnice s rybím trhem, restauracemi servírujícími ty nejčerstvější mořské plody a jedním z nejstarších hradů v Irsku. Hlavní atrakcí je Howth Cliff Walk, okružní trasa vedoucí podél útesů, s úžasnými panoramatickými výhledy. Z Dublinu se sem dostanete již za 30 minut vlakem DART.

Oběd: Ochutnejte mořské plody

Místní specialitou jsou jednoznačně mořské plody. V Howthu najdete hned několik restaurací, které servírují ty nejčerstvější. Vyzkoušejte také místní fish and chips, které tu mají jedny z nejlepších.

Odpoledne: Howth Market

Po obědě se zastavte na víkendovém trhu, kde koupíte místní delikatesy, ručně vyráběné šperky a suvenýry. Část trhu je otevřena i během týdne.

Večer: Zpátky v Dublinu

Budete-li mít síly, po návratu do Dublinu se vydejte na procházku podél řeky a užijte si krásný západ slunce. Na poslední drink se zastavte v The Church Café, bývalém kostele přeměněném na bar.

Dublin za jeden den

Máte na Dublin pouze jeden den? Pak doporučuji následující program:

  1. Ráno se vydejte na prohlídku Trinity College.
  2. Pokračujte procházkou kolem Dublinského hradu.
  3. Na oběd se zastavte v hospodě v okolí oblasti Temple Bar.
  4. Odpoledne se zastavte v pivovaru Guinness (Guiness Storehouse).
  5. Den zakončete procházkou podél řeky Liffey a drinkem v tradiční irské hospodě.

Dublin: Zajímavosti

  • Počet hospod: Dublin se proslavil pivem Guinness, kterého se každý den vypije více než 10 milionů pint na celém světě. V Dublinu samotném se nachází přes 700 pubů.
  • Oficiální jazyk: Věděli jste, že Irsko má dva úřední jazyky? A to angličtinu a irštinu. Označení ve veřejných prostorech jsou uvedené v obou jazycích.
  • Slavné osobnosti z Dublinu: V Dublinu se narodila spousta slavných osobností, včetně literátů jako je Oscar Wilde, James Joyce a Bram Stoker, autor Draculy.
  • Město literatury: Díky své literární historii si Dublin vysloužil od UNESCA označení „město literatury“. Na světě existují pouze čtyři taková města.
  • Brambory: Věděli jste, že brambory jsou neodmyslitelnou součástí irské kultury? Už v 16. století se díky místnímu klimatu staly hlavním zdrojem obživy, a to hlavně pro chudé obyvatele. V letech 1845–1852 plísňová nákaza zničila úrodu a způsobila velký hladomor. Dnes tato plodina symbolizuje irskou odolnost a patří mezi základní ingredienci mnoha tradičních jídel.

Jak se pohybovat po Dublinu

Doprava v Dublinu funguje skvěle. Využít můžete buď autobusy společnosti Dublin Bus, nebo tramvaje systému LUAS. A kde si koupit jízdenky? Nejlepší variantou je předplacená karta Leap Card, kterou využijete na všechny druhy dopravy.

Do přímořských oblastí se dostanete vlaky DART nebo Commuter Rail. K přepravě po městě jsou k dispozici také sdílená kola Dublin Bikes, nebo taxi služba přes aplikaci Free Now.

Kde koupit Leap Card

Pokud máte v plánu cestovat převážně městskou hromadnou dopravou, pořiďte si Leap Card. Tu zakoupíte na letišti, ve stanicích, nádražích a některých obchodech, např. v Tescu. Leap Card nabízí výhodné tarify na autobusy, tramvaje a DART.

Kde se najíst v Dublinu

  • Murphy’s Bistro Café: skvělé na snídani a brunch s lokalitou přímo u řeky
  • Goose on the Loose: nedaleko katedrály Sv. Patrika
  • Chapter One: pokud patříte mezi gurmány a rádi navštěvujete Michelinské restaurace, vydejte se sem
  • The Old Mill: tradiční irská restaurace v centru města
  • The Bull & Castle: sem si zajděte na skvělé steaky
  • Masa: relativně levná restaurace s mexickými specialitami
  • The Cheeky Piglet: ideální na snídani nebo rychlý oběd, v menu najdete palačinky, omelety, salát nebo sendviče

Co ochutnat v Dublinu

  • Irish breakfast: Stejně jako anglická, tak i irská snídaně je velmi vydatná. Na talíři vám přistane slanina, klobásy, vejce, fazole, rajče, černý a bílý pudink, chleba a k tomu káva.
  • Fish and Chips: Pokud chcete ochutnat fish and chips, pak jste na tom správném místě. V Irsku dostanete tu nejčerstvější porci.
  • Irish Stew: Toto dušené jídlo vypadá trochu jako náš guláš. Připravuje se z jehněčího, zeleniny a bylinek. Ideální pokrm na studené zimní dny.
  • Boxty: Boxty je něco mezi palačinkou a bramborákem. Jí se se slaninou a vejci nebo jako příloha k masovým pokrmům.
  • Guinness Stew: Takový irský guláš, kde hlavní ingrediencí, jak už název napovídá, je irské pivo Guinness. Stew se připravuje z jehněčího nebo hovězího masa.
  • Soda Bread: Na první pohled klasický chleba, irové ho připravují bez kvasnic, namísto těch používají jedlou sodu. Je skvělý třeba k výše zmíněnému stew.
  • Coddle: Toto tradiční jídlo obsahuje klobásu, slaninu, brambory a cibuli.
  • Tayto: Tayto je irská značka bramborových chipsů, která je velmi populární.
  • Mořské plody: Ochutnejte čerstvé mořské plody jako ústřice, mušle, krevety nebo humra.

Kolik stojí pivo v Dublinu

Cena piva v Dublinu závisí na lokalitě. V tradičních hospodách v centru města začíná půllitr na ceně od 8€. V supermarketech je pivo samozřejmě levnější, plechovku pořídíte za 1,50–3 €. Pivo je sice součástí irské kultury, ale ceny tu bývají v porovnání s jinými evropskými městy o něco vyšší.


Čím se platí v Dublinu

V Irsku, včetně Dublinu se platí eury (€). Téměř všude můžete platit kartou, výjimku tvoří například některé farmářské trhy.


Jaký adaptér do Irska

V Irsku používají zásuvky typu G (stejně jako v Británii), takže se vám bude hodit adaptér s třemi hranatými kolíky.


Dublin: Tipy na výlety

Máte den nazbyt a chcete se podívat mimo město? Pak doporučuji následující destinace:

Glendalough

Glendalough je údolí v pohoří Wicklow, asi 50 km na jih od Dublinu. Největším lákadlem je místní klášterní komplex z 6. století. Projděte se po stezkách kolem jezer, udělejte si piknik a obdivujte krásnou přírodu.

Kilkenny

Pokud vám nevadí strávit na cestě cca 90 minut, naplánujete si výlet do historického města Kilkenny, které je domovem hradu Kilkenn s nádhernými zahradami. Projděte se malebnými uličkami a navštivte tradiční hospůdky, které servírují pivo z místních pivovarů. Poznejte tradiční irská řemesla a katedrálu St. Canice’s Cathedral a Rothe House & Garden. Z Dublinu se sem pohodlně dostanete vlakem nebo autobusem.

Dún Laoghaire

Pouhých 12 kilometrů od Dublinu najdete přístav a promenádu Dún Laoghaire, ideální na půldenní nebo jednodenní výlet. Užijte si klidné pobřeží, výhledy na moře a skvělé mořské plody v jedné z mnoha restaurací.

Malahide Castle and Gardens

Udělejte si výlet k hradu Malahide a jeho krásným přilehlým zahradám. Tento hrad z 12. století, je jedním z nejstarších a nejlépe zachovalých hradů v Irsku. Zarezervujte si prohlídku hradu nebo se zúčastněte Malahide’s Ghost Tour, kde se dozvíte více o jeho tajemné minulosti. Skvělý způsob, jak strávit den v obklopení nádherné irské přírody.

Powered by GetYourGuide

Co je typické pro Dublin

Když se řekne Dublin, tak se vám nejspíš vybaví whisky a pivovar Guinness. Kromě toho je pro Dublin typická také Trinity College s Knihovnou Kells, tradiční irské hospody a živá hudba, kterou uslyšíte především v oblasti Temple Bar.

Dublin: Mapa památek

Tento článek obsahuje affiliate linky.

0 Shares