Burano a Murano: Barevné ostrovy u Benátek

0 Shares
0
0
0

Pokud se ocitnete v Benátkách, návštěva nedalekých ostrovů Burano a Murano je naprostou nutností. Ostrovy nabízí příjemný únik z ruchu Benátek a jsou ideální na jednodenní výlet. Obdivovat zde můžete muránské sklo, krajku a barevné domky. Tento článek vám poslouží jako kompletní průvodce, který vám pomůže naplánovat vaši návštěvu těchto kouzelných ostrovů.

Jak se dostat na ostrov Burano a Murano?

Dostat se na Burano a Murano je z Benátek velmi snadné. Nejlepším způsobem je využití vaporetta, což je veřejná vodní doprava v Benátkách.

Z Benátek na Murano

Jeďte vaporetto linkou 4.1 nebo 4.2 z Fondamente Nove nebo vaporetto linkou 3 z Piazzale Roma nebo Ferrovia (nádraží Santa Lucia). Cesta trvá asi 20-30 minut.

Z Murano na Burano

Z Murana jeďte vaporetto linkou 12, která vás dovede přímo na Burano. Cesta trvá přibližně 30 minut.

Z Benátek na Burano

Pokud chcete jet přímo na Burano, můžete vzít vaporetto linku 12 z Fondamente Nove. Tato cesta trvá asi 45 minut.

Co vidět na ostrově Murano

Sklárny a obchody

Naší první zastávkou byl ostrov Murano, kterému se přezdívá “ostrov sklářů”. Tradice muránského skla sahá až do roku 1291. Cesta vodním busem trvala kolem třiceti minut a již při vystupování z lodi na nás začal pokřikovat postarší Ital, který nás zval zdarma na prohlídku do výrobny muránského skla.

Následovaly jsme tedy dav lidí podél západní strany ostrova a po pár minutách došli k růžové budově. Po dvaceti minutách čekání jsme byli vpuštěni dovnitř a absolvovali krátkou přednášku o tom, jak se sklo vyrábí společně s názornými ukázkami místního skláře.

Později jsem si všimla, že takových skláren je na ostrově několik a téměř ve všech jsou možné prohlídky s průvodcem. Pokud přemýšlíte o nákupu suvenýrů nebo dárků pro své blízké, pak jste na tom pravém místě. Na ostrově najdete spoustu obchůdků, galerií a ateliérů, které prodávají korálky, sošky, skleničky, figurky a bižuterii. Ty dražší skleněné kousky by měly být opatřeny certifikátem pravosti.

Powered by GetYourGuide

Muzeum skla (Museo del Vetro)

Toto muzeum je věnované staleté tradici sklářství, které proslavilo Murano po celém světě. Muzeum skla se nachází v Palazzo Giustinian, krásném paláci ze 17. století. Založeno bylo v roce 1861, za účelem zachování a propagace bohatého dědictví muránského sklářství.

Obdivovat zde můžete starověké, renesanční, barokní a současné sklo včetně interaktivních expozic, které vám představí různé techniky jako je foukání, lití a rytí.

Kostel Santa Maria e San Donato

Tento kostel je známý pro své krásné byzantské mozaiky a legendu, která praví že zde jsou uloženy kosti draka, kterého zabil svatý Donatus.

Foukané benátské sklo bylo od poloviny 13. století národní pýchou a skláři získali od města spoustu výsad, za předpokladu, že udrží tajemství výroby. Ve stejném období rada města rozhodla o tom, že se veškeré sklárny přesunou na ostrov Murano, kde je chtěla mít pod dohledem.

Co vidět na ostrově Burano

Barevné uličky

Ostrov Burano je bezesporu to nejbarevnější místo, jako jsem kdy navštívila. Ostrov je známý svými barevnými domy, které byly podle místní legendy malovány živými barvami, aby je rybáři mohli vidět z moře. Tyto domy jsou rozesety po celém ostrově a lemují protékající kanály. Barvy domů na Buranu jsou regulovány vládou. Obyvatelé musí před malováním svých domů žádat o schválení, aby se zachovala živá paleta ostrova.

Muzeum krajky (Museo del Merletto)

Burano má dlouho tradici výroby krajek, která se datuje až do 16. století. Buranské krajky byly kdysi cenným zbožím, které hledali evropští šlechtici. Muzeum krajky vám představí krajkářskou tradicí ostrova a ukáže příklady složitých krajek, jejichž výroba trvala měsíce.

Kostel San Martino

Když už tu budete, nezapomeňte se podívat do kostela San Martino, jehož poznávacím znamením je mírně nakloněná věž. Tento kostel z 16. století je známý také obrazem Ukřižování od G. B. Tiepola.

Burano je také slavné svými místními sušenkami, Bussolà, které jsou kruhového tvaru a máslové chuti, perfektně se hodící ke kávě nebo dezertnímu vínu.

Tento článek obsahuje affiliate linky.

0 Shares