Chiang Mai je největším městem severního Thajska a leží nedaleko hranic s Laosem a Burmou. Město je známé svou bohatou historií, úchvatnými chrámy, živou atmosférou a krásnou okolní přírodou. Co v Chiang Mai vidět, a proč ho navštívit si povíme v tomto článku.
Chystáte se do Thajska? Pak by Chiang Mai ve vašem itineráři neměl chybět. K naprosté dokonalosti mu chybí jen moře, ale tento drobný nedostatek naprosto vyváží jeho krásné okolí, skvělá kavárenská kultura s dokonalou výběrovou kávou, a také velmi přijatelné ceny nejen za ubytování, ale také za jídlo. I proto zde narazíte na spoustu expatů, digitálních nomádů a baťůžkářů, kteří si Chiang Mai zamilovali stejně jako já.
Chiang Mai bylo založeno v roce 1296 králem Mengraiem a bylo hlavním městem království Lanna. Město bylo obklopeno příkopem a obrannou zdí, jejíž pozůstatky zde můžete vidět i dnes. Chiang Mai bylo klíčovou součástí Hedvábné stezky, podporující obchod a kulturní výměny mezi Východem a Západem. Ke konci 18. století se stalo součástí Thajska (tehdejšího Siamu) a vyvinulo se v hlavní kulturní centrum, přičemž si zachovalo svůj historický půvab.
Jak se dostat do Chiang Mai
Do města Chiang Mai se dostanete přímými lety z Vietnamu, Malajsie, Bangkoku, Rayongu (východní Thajsko), Phuketu, thajského královského letoviska Hua Hin a dalších thajských destinací.
Já absolvovala cestu nočním autobusem z Bangkoku. Cesta sice trvala deset hodin, ale stála asi dvě stovky. Z thajské metropole se do Chiang Mai dostanete také vlakem. Desetihodinová cesta thajskou přírodou bude určitě velký zážitek.
Proč navštívit Chiang Mai
- Chiang Mai nabízí bohaté kulturní dědictví a více jak 300 chrámů. I proto se mu říká “duchovní srdce Thajska”.
- Město je obklopené horami, lesy a vodopády. Je to ideální destinace pro ty, kteří hledají klid v přírodě a únik z ruchu velkoměsta.
- Chiang Mai je rájem všech shopaholiků. Nákupem místních kvalitních produktů podpoříte lokální výrobce. Nakupujte na víkendových trzích, které se zde pravidelně konají.
- Chiang Mai je městem festivalů. Od Yi Peng (Festivalu luceren) a Loi Krathong (Festivalu světel), až po Songkran Festival (kdy se lidé polévají vodou). Chiang Mai hostí nejznámější oslavy Songkranu (thajského Nového roku) v Thajsku.
Co vidět a dělat v Chiang Mai
Chrám Doi Suthep
V Chiang Mai jsem prošla několik chrámů, ale při návštěvě toho čtvrtého jsem si uvědomila, že všechny vlastně vypadají velmi podobně. Místní ale říkají “If you haven´t been to Doi Suthep, you haven´t been to Chiang Mai.” (pokud jste nebyli v Doi Suthep, nebyli jste v Chiang Mai), a myslím, že na tom něco bude.
Chrám Doi Suthep se nachází asi 30 minut jízdy od města a nabízí nádherné výhledy. Vydat se sem můžete s místní cestovkou, na motorce, nebo na songtaew, což je takový thajský sdílený mini bus. Ten by měl odjíždět od brány Chang Phuek, kterou najdete v severní části Starého Města, přímo před obchodem 7eleven. Jízdní řád však neexistuje, nezbývá než čekat. My jsme čekali asi 20 minut a jedna cesta nás stála 50 THB.
Doi Suthep je jedním z nejuctívanějších a nejznámějších chrámů v Chiang Mai. Leží v nadmořské výšce 1 073 metrů a nabízí úchvatné výhledy na město a okolní krajinu. Je to nejen duchovní centrum, ale také ikonická památka, která přitahuje návštěvníky z celého světa.
Ústředním prvkem chrámu je zlatá stúpa, která je 24 metrů vysoká. Říká se, že obsahuje svatou relikvii a je zdobena složitými detaily. K chrámu vede 306 schodů, které jsou lemovány balustrádami ve tvaru hadů. Najdete zde také velké zvony a sochy Buddhy v různých pózách a stylech.
Pokec s mnichem
Jednoho dne jsme se vydali na prohlídku chrámu Wat Phra Singh, kde nás oslovil mladý mnich, který si s námi chtěl povídat a procvičit si angličtinu. My se na oplátku dozvěděli něco o jeho životě. Řekl nám, proč se stal mnichem, a co to obnáší.
Dozvěděli jsme se, že mnichem se může stát téměř každý a že, aby byl přijat, tak se musel naučit 227 pravidel. Pokud chcete vyrazit na jistotu, vydejte se do chrámu Wat Chedi Luang, kde si s mnichy můžete povídat každý den mezi 9 a 18 hodinou.
Nákupy na nedělním trhu
Sunday Walking Market se koná každou neděli a za mě to je jeden z nejlepších trhů, jaký jsem v jihovýchodní Asii navštívila. Poprvé jsem zde strávila čtyři hodiny. Trh začíná kolem 17 hodiny na Rachadamnoen Road a stánky se rozprostírají ještě o několik kilometrů dál.
Nakoupíte zde tradiční produkty, oblečení, svíčky, šperky, kožené kabelky a doplňky, světla, vonné svíčky a tyčinky a mnoho dalšího.
Jestli se vám nechce nakupovat, jděte se sem najíst! Asi v půlce se po pravé a levé straně rozprostírají velké dvorky, ve kterých prodejci připravují smoothies, čerstvé šťávy, nudle, kebab, sushi, palačinky, grilované mořské plody, jarní závitky a spoustu dalšího. Je tam toho tolik, že nebude vědět co dřív.
Art in Paradise
Art in Paradise Chiang Mai je součástí sítě 3D muzeí založených jihokorejskými umělci. První Art in Paradise bylo otevřeno v Pattaye v roce 2012, o rok později následovalo otevření muzea v Chiang Mai. Koncept muzeí se stal velmi oblíbeným, a to díky své interaktivní povaze a schopnosti zapojit návštěvníky hravým způsobem.
Muzeum představuje více než 130 maleb a instalací rozdělených do několika tematických zón. Každé dílo vytváří trojrozměrný efekt a umožňuje návštěvníkům vstoupit do scén a interagovat s nimi. Mezi tematické zóny patří například podvodní svět, safari, klasické umění, surrealismus a další.
Národní park Doi Inthanon
Národní park Doi Inthanon, pojmenovaný po nejvyšší hoře Thajska, Doi Inthanon (2 565 metrů), je jedním z nejnavštěvovanějších národních parků v zemi. Nachází se v provincii Chiang Mai a je známý svou rozmanitou flórou a faunou, krásnými vodopády, chrámovými komplexy a jedinečným klimatem, který je chladnější než v nížinách.
Park je proslulý svými krásnými vodopády. Nenechte si ujít prohlídku vodopádu Mae Ya, jednoho z nejkrásnějších vodopádů v Thajsku. Dále vodopádu Wachirathan, který je velmi fotogenický a dvojitého vodopádu Siriphum.
Obdivovat můžete také královské pagody, či využít různé pěší stezky. Mezi nejoblíbenější patří stezka Kew Mae Pan, známá svými panoramatickými výhledy. Navštivte vesnice, ve kterých žijí různé etnické skupiny – Karen a Hmong. Dozvíte se zde více o jejich životním stylu.
Staré město
Staré město Chiang Mai je historickým srdcem města. Tento čtvercový úsek, obklopený starobylými hradbami a vodním příkopem, je plný chrámů, muzeí, trhů, kaváren a restaurací. Je to ideální místo pro ty, kteří chtějí zažít autentickou thajskou kulturu a historii.
Projděte si ho pěšky nebo na kole. Nevynechejte návštěvu významných buddhistických chrámů Wat Phra Singh, Wat Chedi Luang a Wat Chiang Man. Ten poslední je nejstarší chrám v Chiang Mai.
Navštivte muzeum Chiang Mai City Arts & Cultural Center, které se věnuje historii a kultuře města, nebo Lanna Folklife muzeum zaměřené na tradiční kulturu a životní styl království Lanna.
Dobrodružné aktivity
Okolí Chiang Mai je ideální destinací pro všechny milovníky adrenalinových a dobrodružných aktivit. Vyzkoušejte trekking, zip-lining a rafting. I když tyto aktivity bývají všeobecně bezpečné, raději se ujistěte, že máte dobré cestovní pojištění.
Sloní rezervace
Elephant Nature Park je místo, které se nachází asi hodinku jízdy od města. Nejedná se o park, ve kterém se budete vozit na slonech.
Po příjezdu budete rozděleni do malých skupinek a bude vám přidělena průvodkyně, která vám poví o historii parku, jeho zakladatelce, a o slonech, které zachránili. Budete mít možnost se s nimi vyfotit, nakrmit je, umýt v řece a potom ještě skouknout dokument o tom, co obnáší trénink, který učí slony poslušnosti, jež je nutná k vození turistů na jejich hřbetě.
Kde se ubytovat v Chiang Mai
Hledat ubytování v Chiang Mai je radost. Za pár stovek seženete hezký pokoj s bazénem a snídaní. Ubytování doporučuji ve Staré části města, které na mapě poznáte podle toho, že je ve tvaru čtverce.
Myslím, že právě zde stojí za to si trochu připlatit a strávit několik dnů v opravdovém luxusu.
Luxusní ubytování:
Střední třída:
Levné varianty:
Chiang Mai počasí: Nejlepší doba na návštěvu
Nejlepší doba k návštěvě Chiang Mai je během chladného období od listopadu do února. V listopadu se zde navíc konají festivaly Loi Krathong a Yi Peng, které stojí za to. Období mezi březnem a květnem může být velmi horké a zakouřené, neboť zemědělci pálí svá pole. Od června do října nastává období dešťů, jež vás přivítá svěží zelenou krajinu, ale také občasnými záplavami.
Tento článek obsahuje affiliate linky.