Co si dovézt z Kréty: tipy na suvenýry a dárky

Co si dovézt z Kréty? Tipy na ty nejlepší suvenýry a dárky

0 Shares
0
0
0

Stejně jako každá turistická destinace, tak i Kréta nabízí širokou škálu suvenýrů, které si můžete přivézt domů na památku nebo jako dárek pro své nejbližší. Osobně si myslím, že ty nejlepší suvenýry jsou ty jedlé. Ty, které byly vyrobeny nebo vypěstovány s láskou a ve skvělé kvalitě.

Co si dovézt z Kréty jako suvenýr?

Extra panenský olivový olej

Krétský extra panenský olivový olej je považován za jeden z nejlepších na světě. Proč? Farmáři zde stále ještě sklízejí olivy ručně pomocí tradičních metod. Olivy se lisují podle přísných pravidel, aby se zachovala bezkonkurenční kvalita. Olej má navíc vysoký obsah polyfenolů, které jsou zdraví prospěšné, a nízkou úroveň kyselosti. Olivový olej pořídíte téměř všude – v turistických obchůdcích, v supermarketech nebo na farmářských trzích, kde prodávají litr už za 6 euro.

Krétské koření: Oregano, tymián a šalvěj

Kréta je známá svými bylinkami a kořením. Oregano, rozmarýn, tymián a další voňavé poklady z tohoto největšího řeckého ostrova jsou velmi aromatické a místní je často suší na slunci. Tyto bylinky se hodí do salátů, rajčatových omáček, polévek nebo na grilované maso. Já si zamilovala oregano, které je svou strukturou a vůní na hony vzdálené tomu, které koupíme v našich obchodech. Můj tip: koření nakupte přímo u farmářů.

Řecký horský čaj

Pokud milujete bylinné čaje, pak bude řecký horský čaj ten pravý suvenýr pro vás. Překvapí vás sladkou, jemně kořeněnou vůní s lehce citronovou příchutí. Řekové ho pijí s medem hlavně v zimě, když bojují s nachlazením. Čaj obsahuje vysoké množství antioxidantů a polyfenolů, posiluje imunitu a působí protizánětlivě.

Krétský med s tymiánem

Krétský med je ceněn pro svou vynikající kvalitu a výbornou chuť. Včely, od kterých med pochází se živí nektarem a pylem z květů tymiánu, proto velmi často narazíte na název “thyme honey”. Na trzích v Rethymnu (konají se každou sobotu a čtvrtek) narazíte hned na několik prodejců, kteří nabízí různě velká balení medů.

Ručně vyráběná keramika

A aby to nebylo jen o jídle, tak jsem na závěr přidala i tip na krásné keramické produkty. Jen v samotném Rethymnu najdete několik obchůdků, ve kterém seženete talíře, misky, hrnky, vázy nebo karafy. Produkty většinou zdobí klasické krétské motivy, ale určitě najdete i kousky v jednoduchém minimalistickém stylu. Můj oblíbený obchůdek Creta Earth se nachází na jihu ostrova v Plakias a prodává jak keramiku, tak i další jedlé suvenýry.

Chystáte se na dovolenou na Krétu? Pak si nenechte ujít článek s tipy na výlety: Co vidět a dělat na Krétě

0 Shares