VÝCHODNÍ PROVINCIE THAJSKA | RAYONG

0 Shares
0
0
0

Minulý měsíc jsem se zúčastnila pětidenního poznávacího výletu po provinciích východního Thajska, který organizoval Tourism Authority of Thailand. První večer jsme se společně sešli na úžasné večeři v restauraci hotelu Anantara v Bangkoku (doporučuji!!) a druhý den ráno vyrazili z našeho hotelu do 180 kilometrů vzdálené provincie Rayong.

Východní Thajsko (kromě Pattaya, ostrovů Koh Chang a Koh Samet) nepatří mezi ty nejvíc navštěvovaná místa. Mé očekávání však předčilo asi tak o 1000%, a kdybych mohla tak sednu na letadlo a letím zpět.

Pokud nepatříte mezi plážové povaleče, chcete zažít tradiční věci, potkat milé lidi, ochutnat ty nejčerstvější mořské plody a vyhnout se davům turistů, musíte se vydat právě sem!

Welcome to Rayong

Maličká provincie je známá především pro ostrov Koh Samet, který se každý víkend zaplní nejen turisty, ale také obyvateli Bangkoku. Má krásné pláže, přírodu (je to národní park a při vstupu na ostrov musíte zaplatit poplatek) a od hlavního města je vzdálen cca 200 km.

Rybářská vesnička Ban Phe

Na Koh Samet se dostanete lodí z přístavu vesnice Ban Phe, kde se musíte zastavit v restauraci J-Taipupen restaurant (ร้านเจ๊ต่ายปูเป็น) , která připravuje ty nejlepší jídla s mořskými plody v širokém okolí. Na menu najdete kraby připravované na různé způsoby, langusty, smažené ryby, krabí kari zabalené v banánových listech, krevety a mnoho dalšího. Vše se podává s jasmínovou rýží a dušenou zeleninou.

Jídlo si můžete vychutnat přímo na terase restaurace, která nabízí výhled na místní záliv a pozorovat při tom rybáře připravující se na další výlov. Nechte si raději nějaké místo (hodně místa) na dezert. Ten si totiž dáte v ovocných sadech Suphattra Land v oblasti Ban Khai. Nejlepší dobou na návštěvu těchto sadů je květen až červenec, kdy dozrává nejvíce ovoce.

Výhled z terasy restaurace J-Taipupen v Ban Phe

Ovocné sady Suphattra Land

Největší místní specialitou je durian, kterému se v těchto končinách přezdívá “král ovoce”. Jeho plod váží něco mezi 1 – 3 kilogramy, má tlustou slupku s pyramidovými trny a velmi silný odér. Tak silný, že většina hostelů zakazuje vnášení tohoto ovoce do pokojů. Textura durianu připomíná avokádo, rychle nasytí, má hodně kalorií a Thajsko je jeho největším světovým vývozcem.

Po zaplacení vstupného, které činní 450 THB získáte prohlídkovou jízdu na mini vláčku s průvodcem, neomezenou konzumaci až dvaceti druhů ovoce v ovocném baru a další ochutnávku Som Tam, nebo- li salátu z papáji, který je zde naprosto vynikající a připraví ho přímo před vámi.

Mezi další ovoce, které se v těchto sadech pěstuje patří například rambutan, mangosteen, starfruit, mango, longan, guava, salak, longkong, jackfruit, mučenka, rose apple….

Ovoce rambutan
Ovocný bar, který nabízí přes dvacet druhů ovoce
A takhle roste durian
Ovoce salak

Doprava z Bangkoku

Ze stanic MoChit nebo Ekkamai v Bangkoku se do Rayongu dostanete za cca tři hodiny. Cena jízdenky začíná již na 146 THB. Pronajmout si můžete i auto, popř. i motorku, která vám usnadní přesuny po místních atrakcích. Časy odjezdů najdete třeba na webu Thailandee.

Kde přenocovat

Chystáte-li se pokračovat dále na jih do provincie Chanthaburi, doporučuji se ubytovat v hotelu Sand Dunes na Chaolao beach. Po dlouhém dni vám příjde vhod bazén s výhledem na moře a útulné, čisté pokoje s terasou. Brzká ranní procházka po pláži také není k zahození.

0 Shares