Soutěska Samaria na Krétě

Výlety na Krétě: Soutěska Samaria

0 Shares
0
0
0

Chystáte se na Krétu, ale nechcete strávit celý pobyt na pláži? Pokud máte rádi turistiku, dobrodružství a přírodu, pak si nesmíte nechat ujít výlet do soutěsky Samaria. V tomto článku si povíme, jak se na výlet připravit, jak dlouho trvá soutěsku projít a další užitečné informace.

Soutěska Samaria je přírodní div, který slibuje nezapomenutelné dobrodružství. Tento dechberoucí úkaz je nejdelší a neznámější soutěskou v Evropě. Táhne se 16 kilometrů přes Bílé hory a nabízí úchvatnou cestu přes drsnou krajinu a bujnou vegetaci.

Samaria se nachází v jihozápadní části Kréty a je součástí Národního parku Samaria.

Nejlepší doba na návštěvu soutěsky

Nejlepší doba je na jaře a na podzim. Já sem vyrazila v na začátku října a měli jsme příjemných 26 stupňů. Určitě se sem můžete vydat i v létě, jen se připravte na horké počasí. V případě příliš vysokých teplot se soutěska kompletně uzavírá a veškeré organizované výlety se ruší. Takto tomu bylo před několika týdny, kdy Krétu atakovaly čtyřicítky. (červen 2024).

Jak se dostat do soutěsky Samaria

Určitě doporučuji absolvovat výlet do soutěsky v režii místní cestovky. Ta vás vyveze autobusem do horské vesničky Omalos, kde túra začíná. Následně zajistí odvoz lodí z přímořské destinace Agia Roumeli (kde soutěska končí), do Hora Sfakion, odkud vás doveze zpět do místa vašeho ubytování. V Agia Roumeli totiž není cesta, a jediný přístup je možný pouze po moři.

Vy sami se autem sice dostanete do vesnice Omalos, kde můžete zaparkovat, otázkou však je, jak se dostanete zpět k autu. Nechci vás podceňovat, ale určitě nebude mít síly na to, dát si celou trasu i zpět. Z vesnice Omalos vede trasa celou dobu dolů z konce, nazpátek byste šli přes několik dlouhých hodin do kopce.

Powered by GetYourGuide

Co si vzít s sebou

Cesta soutěskou je velmi rozmanitá, od poměrně rovného povrchu dojdete až k místům, kde budete překračovat přes velké kameny. Základem jsou tedy pevné turistické boty s dobrou podporou kotníku a přilnavostí. Co se oblečení týká, oblečte se do vrstev. Když jsme brzy ráno vystoupili z autobusu ve vesnici Omalos, bylo asi tak pět stupňů, které se během dne přehouply až na krásných 26.

Určitě nezapomeňte také ochranu před sluncem – opalovací krém, klobouk a sluneční brýle. Také trekkingové hole vám přijdou vhod, protože budete procházet nerovným povrchem.

A na konec samozřejmě dostatek vody a svačinu, ideálně s vysokým obsahem proteinu, abyste měli dostatek sil.

Jak dlouho trvá projít soutěskou Samaria

Soutěska je 16 km dlouhá a začíná v nadmořské výšce 1250 m. Projít ji od jejího severního vchodu až dolů trvá mezi 5 až 7 hodinami, v závislosti na vašem tempu a počtu zastávek.

Průvodce z místní cestovky, který s námi vyrazil nám řekl, že se dolů musíte dostat nejpozději před 17 hodinou, kdy odjížděla loď do Hora Sfakion. Celou trasu jsme šli mírně svižným tempem, udělali si pár krátkých zastávek a do Agia Roumeli stihli dojít s dostatečným předstihem. Dokonce jsme měli čas i na oběd v místní restauraci.

Co od výletu očekávat?

Túra soutěskou Samaria je považována za středně náročnou. Počátek cesty je docela strmý a kamenitý, vyžadující opatrný krok. Cesta se poté vyrovná, ale zůstává nerovná, s občasnými kamenitými úseky a přechody řek. Jakmile ji však zdoláte, budete mít ze sebe skvělý pocit.

Odměnou za spoustu spálených kalorií vám budou průzračné potoky, vysoké útesy a klidné přírodní prostředí. Projdete Železnou bránou (Sideroportes), nejužším místem soutěsky, kde jsou stěny od sebe jen 3 metry. Prouzkoumáte zbytky opuštěné vesnice Samaria se starými kamennými domy a pozdravíte se s krétskými divokými kozami a kozli (kri-kri). Po cestě narazíte také na spoustu vzácných rostlin, divoké květiny, motýly a bylinky.

Powered by GetYourGuide

Chystáte se na Krétu? Pak se nechte inspirovat v následujících článcích:

Co vidět na Krétě: 8 tipů na zajímavá místa

Kolik stojí měsíc na Krétě

Co dělat v Rethymnu

Chania – Co vidět, ubytování a další zajímavosti

Tento článek obsahuje affiliate linky.

0 Shares