Malý průvodce Santorini

Dovolená na Santorini – 8 tipů, co vidět a dělat

0 Shares
0
0
0

Santorini je jeden z nejkrásnějších a nejznámějších řeckých ostrovů. Fotogenické bílé vesničky se objevují snad na všech pohlednicích a západy slunce jsou tu opravdu magické. Já Santorini navštívila poprvé před několika lety, nečekaně jsem totiž sehnala last minute zájezd za pár tisíc. Pojďme se společně podívat na to, co na Santorini vidět, co ochutnat a kde se ubytovat. 

Kde je ostrov Santorini?

Santorini najdete v Egejském moři a tvoří ho skupina ostrovů – Thira, Thirassiá, Asproníssi, Palea a Nea Kaméni. Jediným obydleným je Thirassiá, kam můžete vyrazit na jednodenní výlet s lokální cestovkou. Místní obyvatelé si prý ale nepřejí, aby na ostrově pobývali turisté a tudíž zde byly zakázány výstavby jakýchkoliv hotelů. Na internetu se mi však podařilo najít alespoň Thirassia Paradise Suites a Zacharo Studios. 

Santorini je aktivní sopkou a aktuální rozložení a tvar má na svědomí obrovský výbuch, který se odehrál kolem roku 1500 př.n.l. Z původního ostrova zůstaly jen krátery (současné ostrovy), které se usadily v moři.

Ostrovu se říká také Thira, a je to i název hlavního města. Santorini je nejjižnějsím ostrovem Kyklad a nachází se asi 300 km jižně od Athén.

Ubytování na Santorini

Santorini patří mezi ty dražší ostrovy, pokud si ale chcete vyhodit z kopýtka a užít si ty nejkrásnější výhledy přímo z vaší ložnice, pak se ubytujte na severu ostrova v Oia. Vesnička Oia je proslulá bílými roztomilými domečky a kostelem s modrou kopulí. Za noc tu můžete zaplatit i několik desítek tisíc. Je tu opravdu krásně, jedinou nevýhodou je však to, že tu nejsou žádné pláže. Jediný velmi krkolomný přístup k moři je v zátoce Ammoudi. Za pár tisíc za noc seženete ubytování v hotelu Soulis nebo Mare Nostrum Santo, které nabízí i snídani.

Vyhledejte ubytování pomocí interaktivní mapy:

Nám se moc líbilo v letovisku Kamari, které najdete na východní straně ostrova. Je tu dva kilometry dlouhá pláž s černým lávovým pískem a oblázky. Podél moře se táhne promenáda osázená restauracemi a bary. Skvělé ubytování v kykladském stylu nabízí Acropole Sunshine a nebo hotel Smy Mediterranean White Santorini s několika bazény a palmovými stromy.

Dalším oblíbeným letoviskem je Perissa, která je od Kamari oddělená skálou Mesa Vouno. Z Kamari do Perissy jezdí pravidelně loď, a to od restaurace Hook. Jedna cesta vás vyjde na 6 euro. V Perisse se ubytujte v hotelu Marianna, nebo si užijte krásné Kasteli Luxury Rooms. 

Pláž Kamari na Santorini
Pláž Kamari na Santorini

Jak se pohybovat na Santorini?

Turistické části ostrova jsou velmi dobře obsluhovány autobusy. My byli ubytováni v Kamari odkud odjížděl první autobus do Firy již kolem 7 hodiny ranní. Ve Fiře se pak dá přestoupit na autobusy do dalších letovisek. Z Kamari do Oia se tedy dostanete dvěma autobusy s přestupem ve Fira. Jedna cesta stojí 1,60 eur a lístek si koupíte od výběrčího až po nástupu do autobusu. Skvělou zprávou je, že autobusy fungují i po půlnoci a pokud byste někde uvízli, můžete si vzít Santorini taxi.

Co ochutnat na Santorini?

Řecká kuchyně patří mezi mé nejoblíbenější. Asi nejznámějším pokrmem je gyros pita, který pořídíte za 3 – 4 eura. Gyros tvoří maso, hranolky, rajčata, červená cibule a tzatziky zabalené ve chlebu pita.

Mezi další řecké speciality patří:

Moussaka –  mleté maso zapečené s lilky, cuketou, brambory a bešamelem

Pastitsio – těstoviny ve tvaru rour zapečené s mletým masem a bešamelem

Souvlaki – kuřecí, vepřové nebo jehněčí špízy

Smažené nebo grilované kalamáry

Mořské plody

Gemista – velká rajčata a papriky plněná kořeněnou rýží

Stifado – hovězí nebo jehněčí maso, tento pokrm připomíná náš guláš

Řecký salát – rajčata, okurky, paprika, feta, červená cibule, černé olivy, oregano

Tzatziki – předrkm z řeckého jogurtu, okurky a česneku

Baklava, kataify – tradiční dezerty vyrobené z listového těsta filo, s medem a ořechy

Řecká mousaka
Řecká mousaka
Řecký gyros v pitě
Řecký gyros v pitě

Co vidět na Santorini – tipy na výlety

Výšlap na archeologické naleziště Thira

Zůstatky starobylého města Thira se nachází na hoře Mesa Vouno, 365 m.n.m., která rozděluje letovisko Kamari od Perissy. Právě z těchto dvou míst se na ni můžete vydat. Z Kamari vedou dvě cesty, ta první je po točité cestě, po které však jezdí i motorky a auta. Ta druhá vede přes hory a začíná vpravo hned před začátkem točité cesty. V půli cesty najdete malý kostelík s jeskyní. Nahoře se platí vstupné kolem 4 eur, a poté již můžete kromě výhledů na letiště, části ostrova a nekonečné Egejské moře obdivovat i pozůstatky helénistického chrámu sv. Dionýsia a mnoho dalších pozůstatků domů, divadel, školy, chrámů apod. Kolonisté ze Sparty sem přišli a začali budovat město již v 9. století př. n. l.

Starobylé město Thira na Santorini
Starobylé město Thira na Santorini

Jet na Santorini a nepodívat se do městečka Oia, je jako byste tam nikdy nebyli. Připravte se však na to, že tu bude hlava na hlavě. Každý den přijíždí do přístavu spousta lodí, které zde na pár hodin vyplivnou stovky dalších turistů. I proto je tu dráž něž na východní straně ostrova. Za ty davy to ale stojí, protože Oia je opravdu nádherná. Úzké křivolaké uličky a bílé domky vystavené v tradičním kykládském stylu ve vás zanechají dojem. Oia patří mezi nejoblíbenější místo na pozorování západů slunce.

Plavání a oběd v Ammoudi Bay

Přímo pod Oia najdete zátoku Ammoudi, která ukrývá pouze pár restaurací a mini přístav. Dělají tu výborné smažené kalamáry, které jsme ochutnali v první taverně napravo. Toto místo je prý ideální i na pozorování západů slunce a vydáte-li se vlevo (stojíte-li zády k Oia) podél skal, po pár set metrech dojdete k obrovským kamenům, na kterých se bude opalovat spousta lidí. Je to totiž snad jediné místo, na kterém se dá v Oia dostat do moře.

Ammoudi Bay v Oia Santorini
Ammoudi Bay v Oia Santorini
Rybí taverny v Ammoudi Bay na Santorini
Rybí taverny v Ammoudi Bay na Santorini

Západ slunce ve Fiře

Spousta lidí jezdí na západy do Oia, my zvolili západ ve Fiře, dali si drink v baru s výhledem a pokračovali dále směrem k vesničce Imerovigli. V půli cesty jsme objevili skvělou restauraci Vanilia , z jejíž terasy uvidíte krásný západ slunce.

Fira, Santorini
Fira, Santorini
Západ slunce z vesničky Imerovigli na Santorini
Západ slunce z vesničky Imerovigli na Santorini

Pěší trek po kaldeře z Firy do Oia

Kaldera je záliv velkého kráteru uprostřed Santorini a místy dosahuje hloubky až 400 m. My se vydali v časných ranních hodinách na túru z Firy do Oia. Je to nějakých 10 km a trvalo nám to asi 3 hodiny, ale vůbec mi to nepřišlo, protože jsme se celou cestu kochali nádhernými výhledy. Rozhodnete-li se absolvovat to samé, doporučuji vzít si hodně vody, pokrývku hlavy, dobrou obuv a vyrazit hned z rána, abyste se vyhnuli davům lidí.

Turistika na Santorini
Turistika na Santorini

Letní kino v Kamari

V Kamari je k dispozici několik kin, avšak to nejkrásnější letní kino najdete u hlavní cesty vedoucí z Firy krátce před vjezdem do Kamari. Filmy se zde hrají od května do října, vstupné je 8 euro a k dispozici je i bar. Program Open Air Cinema najdete na webu nebo na plakátech, které bývají vylepené na promenádě v Kamari.

Červená pláž

Nedaleko vesničky Akrotiri na jížní části ostrova se nachází Red Beach, která je považována za tu nejkouzelnější a nejzajímavější pláž na ostrově. Pláži dominuje červená barva pahorků a v kontrastu s azurově modrou vodou vytváří příkaz, který vás naprosto ohromí. Před tím než se tam vydáte je dobré si zjistit, zda není pláž uzavřena. Dochází tu totiž k sesuvům půdy a padání kamenů.

Na Santorini najdete hned několik vinařství, ale to nejoblíbenější se jmenuje Santo Wines a leží 4 km jižně od Firy. Založeno bylo již v roce 1947 a je oblíbeným místem pro konání svateb. Ročně sem přijede ochutnat víno více jak 300 tisíc turistů.

Pokud vás zajímají další řecké ostrovy, nenechte si ujít následující článek: Dovolená na Krétě – tipy a zajímavosti

Powered by GetYourGuide
0 Shares