11 tipů, jak se sbalit do příručního zavazadla

0 Shares
0
0
0

Cestování pouze s příručním zavazadlem vám usnadní život. Ušetříte si dlouhé čekání u pásu, riziko ztráty kufru a také poplatky navíc. Možná si říkáte, že vtěsnat vše do malého kufru je nemožné a poněkud stresující. V tomto článku si povíme, jak se sbalit do příručního zavazadla, rychle a efektivně.

1. Seznamte se s pravidly vaší letecké společnosti

Ještě než se začnete balit a přemýšlet nad tím, jakou tašku / kufr si vezmete, seznamte se s pravidly vaší letecké společnosti. Nejlepší je podívat se přímo na web leteckého dopravce a vyhledat si informace k velikostem a váhovým limitům příručních zavazadel.

U každé společnosti se to trošku liší, proto se nespoléhejte na univerzální rady někoho, kdo letěl s jiným dopravcem. Některé aerolinky striktně požadují, abyste měli pouze jeden kus, tzn. do vašeho malého kufru se musí vejít i vaše kabelka. Jiné aerolinky dovolí svým cestujícím mít kromě příručního zavazadla také jeden osobní předmět (kabelku, malý batoh nebo tašku na notebook.)

Dále se podívejte také na seznam zakázaných předmětů pro příruční zavazadla, abyste se vyhnuli zpožděním na bezpečnostní kontrole.

2. Vytvořte si seznam věcí

Abyste na nic nezapomněli a balení vám šlo od ruky, připravte si seznam věcí, které si chcete vzít s sebou. Tento univerzální seznam využijete i na další cesty. Inspiraci na dovolenou k moři najdete v článku: Co si vzít na dovolenou k moři. Pro balení do příručního zavazadla najdete vzorový seznam níže:

  • Cestovní doklady: Pas nebo občanský průkaz, palubní lístek, peněženka, potvrzení o cestovním pojištění a itinerář.
  • Oblečení: Vezměte si pár univerzálních kousků v neutrálních barvách, které můžete navzájem kombinovat, dále spodní prádlo, ponožky, pyžamo, pohodlnou obuv, sluneční brýle a šátek.
  • Kosmetika: Kartáček, cestovní velikost zubní pasty, šamponu, kondicionéru, mýdlo, deodorant, péče o pleť a minimum makeupu.
  • Elektronika: Nabíječka na telefon, případně foťák, sluchátka.
  • Další nezbytnosti: Léky, kniha nebo čtečka, prázdná láhev na vodu, svačina.

3. Tekutiny do jednoho sáčku

Nezapomeňte na pravidlo s tekutinami. Všechny krémy, šampony, deodoranty a další tekutá kosmetika musí být v nádobce o maximálním objemu 100 ml. Všechny lahvičky pak musí být v průhledném uzavíratelném sáčku o objemu 1 litr, a každý pasažér smí mít pouze jeden sáček.

Tento sáček během bezpečnostní kontroly vyndáváte společně s elektronikou na skenovací pás.

Abyste si ušetřili místo v sáčku, pořiďte si vše, co je možné v tuhém stavu. Místo sprchového gelu si kupte mýdlo, místo šamponu zase tuhý šampon apod.

4. Vyberte to správné příruční zavazadlo

Nyní si vezměte metr a přeměřte si vámi zvolené zavazadlo. Využijte k tomu informace, které jste zjistili v kroku číslo jedna. Zkontrolujte délku, šířku i výšku, které by měly odpovídat požadavkům. Pokud je váš kufr o něco větší, může vám to projít, ale věřte, že ti, kteří vás budou odbavovat už na první pohled poznají, že jste přes limit. V tomto případě pak budete na místě doplácet tu nejvyšší cenu za zavazadlo.

5. Balte chytře a efektivně

Když balíte pouze do příručního zavazadla, je potřeba využít každý centimetr. Nechte se inspirovat následujícími tipy:

  • Oblečeni rolujte: Rolování oblečení místo skládání ušetří místo a sníží pomačkání.
  • Používejte balící kostky: Balicí kostky jsou skvělé na organizaci věcí. Každá kategorie může mít svou kostku a vy tak budete vždy vědět, kde co máte.
  • Na cestu si oblékněte tu nejobjemnější věc: Na let si oblékněte bundu, velkou mikinu nebo pohorky. Prostě nikdy se nesnažte nacpat tu největší položku do už tak malého kufru. Ušetříte tak spoustu místa.
  • Využijte každý centimetr: Boty vyplňte malými předměty, jako jsou ponožky nebo toaletní potřeby. Využijte všechny malé prostory ve vašem zavazadle.
  • Kompresní vaky: Používejte kompresní vaky ke snížení objemu velkých věcí, jako jsou bundy a svetry.

6. Správně si sbalte osobní tašku

Kromě příručního zavazadla vám některé letecké společnosti (většinou ty, které nejsou nízkonákladové) umožní mít u sebe i kabelku / malý batoh / tašku na laptop. I tento prostor využijte na maximum.

Mějte na paměti, že tato taška navíc se musí vejít pod sedadlo před vámi. Dovnitř si dejte nezbytnosti jako pas, drobnou elektroniku, peněženku, léky a svačinu pro snadný přístup. Přidejte vše, co budete potřebovat během letu – masku na oči, sluchátka, krém na ruce, žvýkačky atd.

7. Připravte se na bezpečnostní kontrolu

Během bezpečnostní kontroly buďte připraveni vyjmout ze svého zavazadla větší elektroniku jako notebook či ipad. Pro snadnější přístup si také umístěte svůj sáček s tekutinami na vrch příručního zavazadla. Během kontroly je většinou potřeba si sundat také pásek, vyndat mince z kapes a zout boty s kovovými sponami (což je většina dámské zimní obuvi).

8. Organizujte a plánujte

Když budete mít obsah svého zavazadla správně zorganizovaný, ušetříte si tak čas a nervy. Mějte po ruce tašku / sáček s denními potřebami (kartáček na zuby, nabíječka, léky) v horní části kufru nebo v přihrádce, abyste měli tyto věci neustále po ruce.

Vyčleňte si jeden sáček, do kterého si budete dávat špinavé prádlo. V příručním zavazadle si nechte trochu místa na drobné suvenýry.

9. Sbalte si prázdnou láhev na vodu

Nezapomeňte si vzít prázdnou láhev na vodu. Tu před bezpečnostní kontrolou vyprázdněte a k jejímu naplnění využijte malá pítka, která najdete na většině letišť v blízkosti toalet. Ušetříte tak plasty a nesmyslné peníze za malou láhev vody v letištním obchůdku.

10. Pořiďte si jmenovku na kufr

Příruční zavazadlo budete mít sice 98 % svého času na očích, může se ale stát, že se při nakupování v duty shopu na chvíli otočíte a někdo omylem popadne váš kufr. V letadle zase může skončit v přihrádce o pár metrů před nebo za vámi. Buďte připraveni na vše, a na jmenovku uveďte své kontaktní údaje. Budete tak připraveni pro případ záměny.

11. Myslete na to, že méně je více

Nestresujte kvůli tomu, že se vám do kufru nevejde vše, co chcete. Méně je více, buďte za minimalistu a pamatujte, že pokud něco důležitého zapomenete, můžete si to koupit na místě. K úspěšnému odletu budete potřebovat pouze pas, letenku, platební kartu a vaši milou společnost.

Vyrážíte na vlastní pěst? Nechte se inspirovat v následujícím článku: Jak vyrazit na dovolenou bez cestovky

0 Shares