OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co vidět a dělat v Rethymnu na Krétě

0 Shares
0
0
0

Ve městě Rethymno, které se nachází v severní části Kréty jsem od roku 2021 strávila několik měsíců. Ač se to na první pohled nezdá, v Rethymnu žije kolem 33 000 obyvatel, a i přes zimu je tu díky místní univerzitě docela rušno. Co vidět v Rethymnu, kde se ubytovat, a které restaurace navštívit si povíme v tomto článku.

V Rethymnu najdete spoustu dochovaných historických památek, benátskou pevnost, starou část města s kouzelnými uličkami, minarety, mešitami a benátskými domy s tradičními dřevěnými balkóny. Kontrast tvoří moderní hotely, bary, restaurace a pláž dlouhá několik kilometrů.

Jinými slovy – v tomto městě se nudit nebudete. Navíc skvěle poslouží jako výchozí bod pro objevování jiných částí tohoto největšího řeckého ostrova.

Jak se dostanete z letiště do Rethymna

Na Krétě jsou dvě mezinárodní letiště, na která se v sezoně léta přímo z Prahy. Jedno se nachází na západní straně ostrova, v druhém největším městě Chania, a to druhé v Heraklionu, na východní straně. Mezi oběma městy a Rethymnem existuje pravidelné autobusové spojení a jedna cesta vás vyjde na 6 – 8 €. Cestovní řády se mění velmi často, proto je doporučuji pravidelně sledovat na webu eKtel.

Ubytování v Rethymnu

Ubytování v Rethymnu bych rozdělila do dvou skupin. Ta první zahrnuje ubytování podél nebo v blízkosti dlouhé pláže, kde najdete moderní hotely i klasická studia a spoustu restaurací a obchodů. Odtud to máte k moři opravdu jen pár kroků. Nám se osvědčil Steris Elegant Beach Hotel, který nabízí malá moderní studia s kuchyňkou a krásný Batis Beach Hotel s moderními pokoji a bazénem.

Druhou možností je ubytování ve staré části města, která je velmi krásná a malebná. Já osobně preferuji tuto možnost, protože u pláže se můžete ubytovat kdekoliv na světě. Ve staré části města můžete sledovat životní styl místních a slyšet řečtinu na každém kroku. Nevýhodou pro některé může být to, že na úplný začátek pláže to je cca dvacet minut pěšky. Ve staré části města mohu doporučit ubytování v krásném nově zrekonstruovaném tradičním domě Zigardeli Home nebo v prostorných Philikon Luxury Suites.

Co vidět v Rethymnu

Tradiční farmářské trhy

Trhy se konají dvakrát týdně: v sobotu od 8 – 13 hodiny na parkovišti v blízkosti autobusového nádraží a ve čtvrtek ve stejnou dobu na parkovišti vedle Municipal garden. Na trzích prodejci nabízí především sezónní zeleninu a ovoce, olivy, olivový olej, sýry, med, čaje, koření ale také oblečení. Ceny jsou zde opravdu lidové, v porovnání s českými farmářskými trhy a kvalita veškerých produktů je na vysoké úrovni.

Poslední ruční výrobnu filo těsta

Tento rodinný podnik je prý jedno z posledních míst v Řecku, kde se vyrábí filo těsto ručně. Filo znamená v překladu list a jedná se o těstový základ, který se používá k výrobě slaných i sladkých dezertů, např. k oblíbené baklavě. Každý den v 10 h se zde můžete zastavit a podívat se, jak taková výroba probíhá. Téměř devadesátiletý Kyr Yiorgos Hatziparaskos, který v tomto domě žije více jak šedesát let vám to s pomocí svého syna s radostí ukáže. Jeho žena vám zase ráda prodá baklavu a kataifi.

Benátskou pevnost Fortezza

Pevnost pochází z 16. století a nachází se na vrcholu skalnatého výběžku Paleokastro. Do dnešního dne se dochovaly pouze pozůstatky některých staveb, např. zbrojnice a sklady, hradební zdi a mešita sultána Ibrahima. Pevnost nabízí skvělé výhledy nejen na široké moře, ale také hory a celé Rethymno.

Pevnost Fortezza Rethymno
Pevnost Fortezza Rethymno

Ranní procházku starým městem

Pokud chcete mít krásy starého města jen pro sebe, vydejte se na jeho obchůzku hned z rána. Zastavte se u mešity Neratze, Porty Guora – zbývající bráně renesanční pevnosti a dojděte až k metropolitnímu kostelu. Nevynechte jedinou uličku a po cestě zpátky se stavte v jedné z místních pekáren a kupte si sýrové koláčky kalitsounia se skořicí.

Výšlap k soutěsce Mili

Až vás to ve městě přestane bavit, vydejte se na několikahodinový výšlap k soutěsce Mili. Po cestě můžete obdivovat krásnou přírodu, vodopády, jezírka a opuštěné a polorozpadlé vodní mlýny. Udělejte si přestávku v Cantině Banana a dejte si čerstvě vymačkanou šťávu z pomerančů, které jim rostou hned za humny.

Fontánu Rimondi

Pozůstatky fontány najdete v samém srdci starého města. Postavena byla v roce 1626 v době benátské nadvlády.

Fontána Rimondi, Rethymno, Kréta
Fontána Rimondi v Rethymnu

Kde se v Rethymnu najíst a napít

Restaurace v Rethymnu jsou známé pro skvělou kvalitu používaných surovin, proto s výběrem nešlápnete vedle. Za jídlo zaplatíte stejně, někdy i méně jak v pražských restauracích, a většina z nich vám po jídle nabídne malou karafu raki a dezert na účet podniku. Níže najdete několik mých oblíbených míst, kam jsme se pravidelně vraceli:

Asteras Cafeneio

V této restauraci uslyšíte spíše řečtinu než cizí jazyky, a to je dobrým poznávacím znamením. Funguje na bází menších jídel, objednejte si jich hned několik a sdílejte je mezi sebou. Doporučuji masové koule, šťavnaté vepřové souvlaki, sardinky nebo pečenou fetu.

Raki Ba Raki

O něco modernější a více turističtější místo, které nabízí krásné posezení v jedné z bočních uliček starého města. Mají skvělé masové koule s pečenými bramborami, čerstvé ryby, favu a krevety s rajčatovou omáčkou a fetou.

Achinos

Asi nejvíce fancy místo z výše uvedených, avšak stále za přijatelné ceny. Objednejte si stůl na horní terase a z jídel vyzkoušejte ručně dělané klobásy a pitou, grilované krevety nebo saganaki sýr s fíkovým dipem. K tomu si dejte skleničku výborného rosé.

Makan Gril House

Pokud chcete rychlovku v podobě gyrosu nebo halloumi wrapu, pak zavítejte sem. Levné jídlo s rychlou obsluhou.

Fraoules

Tato kavárna je otevřena skoro po celý den a noc. Nabízí snídaně, obědy, koktejly, vodní dýmky a v pátek a sobotu si zde můžete i zatancovat.

Pirate deli

Pokud chcete někam na dobré rychlé kafe, zastavte se sem.

Nenechte si ujít další poznávácí a dobrodružné výlety na Krétě. Přečtěte si článek: Co dělat a vidět na Krétě

0 Shares