Malajsie

RYCHLÝ PRŮVODCE | KUALA LUMPUR

V poslední době se s nabídkou akčních letenek do hlavního města Malajsie – Kuala Lumpur roztrhl pytel. Proto jsem se rozhodla sepsat takový základní přehled, který vás připraví na cestu

vízum

Dobrou zprávou je, že turistické vízum na pobyt do 90 dnů nepotřebujeme!

měna

V Malajsii se platí ringgity. Zkratka měny je MYR nebo RM. Jen pro představu – za 100 Kč dostanete RM16 a za to si koupíte třeba jídlo a pití v obyčejné restauraci.

doprava

Mezinárodní letiště KLIA je obrovské, moderní a nabízí spoustu spojů do okolních zemí. Pokud chcete jet třeba do Singapuru a máte omezený rozpočet a spoustu času, jeďte vlakem. Trvá to sice 7 hodin, ale cesta je docela příjemná a lístek vás bude stát pouhých 7 USD.

Z letiště se do centra dostanete autobusem, vlakem nebo taxi. Já jela pokaždé autobusem.  Lístek stojí RM10, cesta trvá hodinku a zakoupit si ho můžete v přízemí letiště. Odjezd je dvakrát za hodinu z nástupiště číslo 2. Konečnou a jedinou zastávkou je KL Sentral, což je vlastně vlakové nádraží a zastávka metra dohromady. Odsud se potom dále dostanete třeba do China Town (zastávka Pasar Seni), KLCC (Kuala Lumpur City Centre) nebo nákupní čtvrti Bukit Bintang.

Pokud máte naspěch, jeďte do centra vlakem. Dostanete se tam už za 28 minut a za lístek zaplatíte RM55.

Co se týká dopravy v městě samotném, nebojte se využít taxi nebo vlaky LRT a monorail.

jazyk

Oficiálním jazykem je Bahasa Malay, ale většinou se tam bez problémů domluvíte i anglicky.

Ahoj                                        Hello

Dobré ráno                            Selamat Pagi

Děkuji                                    Terima Kasih

Promiňte                                Maafkan Saya

kde se ubytovat

ChinaTown

Nabízí levné ubytování, dobrou polohu v blízkosti metra, spoustu obchodů, restaurací a trhy s fejkovým zbožím. Určitě se, ale neřadí mezi nejkrásnější části Kuala Lumpur a po setmění to tam vypadá hodně pofidérně.

Bukit Bintang

Obchodní čtvrť, ve které najdete lepší hotely, restaurace a několik nákupních center. Největší a nejznámější je Pavilion, kam si můžete zajít na film do kina třeba i ve dvě v noci. Petronas Towers jsou odsud vzdálené dvacet minut pěšky. Skvělá lokalita pro všechny nákupní maniaky.

KL Sentral

Pokud je Kuala Lumpur vaší přestupní stanicí, zkuste se ubytovat v blízkosti KL Sentral. Jak jsem se již zmiňovala výše, odsud se dostanete velmi jednoduše na vlak, metro nebo autobus směr letiště. Pár minut pěšky je čtvrť Brickfields nebo-li Little India, do které se určitě běžte podívat, obzvlášť pokud milujete indické jídlo.

co vidět

KL je rájem všech nákupních maniaků. Najdete zde desítky nákupních center, ale také trhy, kde nakoupíte buď tradiční ručně vyráběné produkty nebo fejkové zboží.

Pokud vás nakupování moc nebere, určitě si nenechte ujít Petronas Towers – známou dvojici mrakodrapů, které se nachází hned u Aquaria  a příjemného parku KLCC Park.

Dále byste se měli vydat do China Town nebo k Batu Caves, které jste už určitě zahlédli v nějakém dokumentu. Jedná se o jeskyně ve kterých žijí opice a netopýři a u vchodu jim dominuje obrovská zlatá socha Murugana – hinduistického boha. Dostanete se tam vlakem z KL Sentral.

stojí to za to?

Na pár dní určitě. Přece jen to je velkoměsto, takže si nedokážu představit, že bych tam strávila dva týdny v kuse. Více by mne lákaly nějaké okolní ostrůvky a pláže. Každopádně jsem moc ráda, že jsem se tam podívala.

Co mi vadilo byl příliš velký smog a smrad. S tímto se však musí počítat, protože se s tím setkáte v každém větším asijském městě (kromě Singapuru).

Malajsie je muslimská země, proto by vás nemělo překvapit, že na ulicích potkáte převážně muže, kteří na vás budou hledět (hlavně pokud jste bílá blondýna). Ženy chodí zahalené od hlavy až k patě i ve čtyřiceti stupních. Když jsem jela vlakem do Batu Caves, docela mě překvapilo, že jeden vagón byl určen jenom pro ženy. Důvod? Velký nápis hlásal, že to je pro jejich bezpečí.

Byli jste v KL? Jak se vám tam líbilo? Jeli byste znovu?

You Might Also Like

[instagram-feed]