Co vidět v Istanbulu

Co dělat v Istanbulu: Tipy na prodloužený víkend

0 Shares
0
0
0

V Istanbulu žije přes 15 milionu lidí a rozlohou je asi desetkrát větší než Praha. K objevování je tady toho spousta, a pokud se sem chystáte pouze na pár dnů, je lepší si předem vytvořit alespoň přibližný plán vaší návštěvy. Já zde nedávno strávila šest týdnů, a i tak jsem toho spoustu neviděla. Možná to bude tím, že jsem si prostě oblíbila některá místa a na ty se pak pravidelně vracela. Takže, co dělat a vidět v Istanbulu během prodlouženého víkendu? 

Přístavní čtvrť Karaköy: Turistické centrum a rybí wrapy

Pokud chcete být v centru dění, ubytujte se ve čtvrti Karaköy, která se nachází na evropské straně Istanbulu. Najdete zde harmonické propojení historie a modernity, historické stavby a labyrint trendy kaváren, galerií a obchůdků.

Karaköy zaujme malebnými uličkami, panoramatickými výhledy na Bospor a architektonickými skvosty – majestátní mešitou Süleymaniye nebo ikonickou Galatskou věží.

Najdete zde také zastávku lodí, odkud se dostanete na asijskou část, a uličku Mumhane, která je plná barů, kaváren a restaurací. Tady jsme si dali výborný fish wrap, kávu v kavárně Kronotrop, turecký obložený simit v Galata Simitcisi a na skvělou italskou večeři zašli do restaurace Faros Karaköy.

Galataport: Moderní komplex podél nábřeží

Jen o pár kroků dál se nachází 1,5 km dlouhý víceúčelový komplex Galataport, který se táhne podél pobřeží. Sem jsem chodila ráda na procházky “k moři”, protože se jedná o jedno z mála míst v této oblasti, kde se můžete procházet přímo u vody. A co je tu k vidění? Kromě muzea moderního umění zde najdete spoustu obchodů, kaváren a restaurací. Pokud budete mít hezké počasí, tak je moc příjemné si tu na chvíli sednout, nasát vitamín C a kochat se výhledy na asijskou část města.

Galataport, Istanbul
Galataport, Istanbul

Plavba po Bosporu: Zážitek za pár korun

V Istanbulu nebudete mít nouzi o nabídku tradičních turistických výletů. Jedním z mnoha jsou bezesporu výlety lodí, které vám však dle mého názoru dokáže skvěle nahradit istanbulské MHD. Pokud se budete chtít dostat z evropské části do asijské, můžete tak učinit metrem, taxi nebo lodí. Určitě doporučuji tu poslední možnost, kdy za tento dvacetiminutový zážitek zaplatíte cca 15 Kč.

Kadıköy: Procházka podél Marmarského moře

Čtvrť Kadıköy, která spojuje bohatou historii s moderními architektonickými prvky a trendy kavárnami, najdete na asijské straně Istanbulu. Pokud se rádi procházíte, pak jste na správném místě. Jakmile vystoupíte z lodi, vydejte se vpravo a užijte si několika kilometrovou procházku podél Marmarského moře, která nabízí klidný únik od městského shonu. Nejkrásnější to tu bude při západu slunce. Během procházky se zastavte na kafe v Espresso Lab, turecké síti kaváren s výběrovou kávou.

Západ slunce, Moda, Istanbul
Západ slunce ve čtvrti Kadikoy

Blue Mosque: Mešita sultána Ahmeda

“Modrá Mešita” je symbolem města a byla postavena v letech 1609–1616. Proč modrá? Její interiér zdobí modré keramické dlaždice, které v kombinaci s tradičními osmanskými prvky vytváří dokonalou souhru. Vstup je zdarma, ale protože se jedná o aktivní náboženské místo, během dne se několikrát uzavře kvůli modlitbám. Nejlepší čas na návštěvu je stejně hned z rána, kdy tu ještě nejsou velké davy turistů.

Blue Mosque, Istanbul
Blue Mosque

Hagia Sophia: Symbol Istanbulu

Hned naproti Blue Mosque se nachází Hagia Sophia, monumentální budova, která původně sloužila jako křesťanská katedrála a až později byla přestavěna na mešitu. Interiér zdobí zlatem lemované mozaiky, mohutné mramorové sloupy a osmistranné kopule, které vytváří dojem božského světla prostupujícího celým prostorem. Až do ledna 2024 byl vstup zdarma, nyní by se mělo platit kolem 25 eur.

Grand Bazaar: Ráj koření a fejkových kabelek

Grand Bazaar je jeden z největších a nejstarších krytých trhů na světě, založen byl již v roce 1461. Strávit tu můžete hodiny a až si budete potřebovat odpočinout, stavte se na turecký čaj v jedné z mála kaváren. Grand Bazaar stojí za to vidět, mě osobně ale přišlo, že se odsud vytratil tradiční účel tohoto místa a celé to působí jako jedna velká turistická atrakce. Ceny jsou zde poněkud nastřelené a pořídíte tu převážně zlato, stříbro, koberce, koření a spoustu fejkové módy a doplňků.

Grand Bazaar, Istanbul
Grand Bazaar

Minoa Pera: Knihkupectví ve čtvrti Nişantaşı

Milujete knihy a rádi jimi listujete v krásných prostorech? Pak si nenechte ujít knihkupectví Minoa Pera. Najdete zde nabídku knih v turečtině i angličtině, a dále také lifestylové časopisy Kinfolk, Seed a další. Na kafe (nebo spíše čaj, kafe nebylo moc dobré) se zastavte v kavárně, která je součásti obchodu.

Bebek: Přímořská oáza klidu

Až vás přestane bavit rušné centrum Istanbulu, sedněte na autobus a vydejte se do čtvrti Bebek. Tato malebná čtvrť se rozprostírá podél břehů Bosporu a procházka podél nábřeží nabízí spoustu krásných výhledů. Tato exkluzivní čtvrť je symbolem luxusu, klidu a soukromí. Právě proto se sem do velkolepých sídel s oblibou stěhují turecké celebrity.

0 Shares