Indonésie Malajsie Singapur Thajsko

10 VĚCÍ Z JIHOVÝCHODNÍ ASIE, KTERÉ MNE NEJVÍCE PŘEKVAPILY

Před mou první cestou do Thajska (a vlastně úplně prvním výjezdem do Asie) jsem o tomto kontinentu a jeho zvyklostech věděla jen pár věcí. Tak třeba to, že národním jídlem je rýže, že tam je teplo po celý rok a že pláže jsou nekonečně dlouhé a voda křišťálově modrá.  Po sedmi měsících života v Thajsku a několika dalších týdnech strávených v Malajsii, Singapuru, Kambodži a Indonésii jsem se toho naštěstí dozvěděla mnohem více a sepsala to dohromady.

Posedlost bílou pletí

Thajky jsou přímo posedlé bílou pletí a dělají vše pro to, aby tu svou vybělily na maximum. I v ukrutně vysokých teplotách se navlečou do dlouhých kalhot, svetru a během krátkého pobytu na přímém slunci si halí tváře. Takto vyváděla kolegyně, která se mnou učila ve školce na Phuketu. Z auta do budovy školky přebíhala s deskami přes obličej. Další podivností, která nám všem „obyčejným“ lidem může způsobit patálie je nákup sprchových gelů, tělových krémů apod. Asi tak 90% z nich totiž obsahuje bělící látku a poznáte to tak, že na produktu je napsáno WHITENING. A to asi milé dámy nechcete, že? Takže pozor na to!

Běloch jako „superstar“

Máte ještě navíc blond vlasy? Připravte se na to, že vás na ulici budou oslovovat lidé nebo rovnou celé skupinky a budou se s vámi chtít vyfotit. Mě se to nejvíce stávalo v Malajsii. Kamaráda zastavili i dva gayové v Singapuru a přítele, který má tmavé vlasy a po dvou týdnech na Bali byl černej jak bota oslovil pán v Pizza Hut v Jakartě. Nejdříve proběhla fotka jenom s ním, potom i se synem, no a nakonec jsem byla přizvána i já.

Boty dolů, a to všude!

Na zouvání bot před vchodem do domu jsme my Češi zvyklí a nepřijde nám na tom nic divného, narozdíl od západních zemí. V Thajsku se, ale zouvají téměř všude. Před vstupem do chrámu, do ordinace lékaře, masážního salónu, školních místností a dokonce i některých obchodů. Myslím si, že to je docela hezký zvyk díky, kterému si udržují hezky pořádek, avšak mýt na konci dne ty černé nohy je docela fuška.

Thajcům nešahat na hlavu

V Thajsku je hlava považována za nejsvatější část těla, a proto by na ni nikdo cizí neměl šahat. Takže se tomu prosím vyvarujte!

Nejlíp se najíme na ulici

Na Phuketu jsem každý pátek chodila na trh a tam jsem si nakoupila večeři. Prodávali tam všechno od jarních závitků, nudlí, sushi, rybích burgerů, palačinek, ovoce, smaženého masa až po kukuřičné lívance. Pamatuji si jak jsem si předtím říkala, že na takovém místě bych nikdy nejedla, protože na tom stánkaři musí být velmi bídně s hygienou, a proto mi z toho zákonitě musí být špatně. Avšak opak je pravdou. Vidíte-li, že je u stánku plno a převládají místní, potom máte zaručeno, že jídlo bude čerstvé vzhledem k jeho vysokému odbytu.

Lidé se usmívají i když jim není dvakrát hej

Ne nadarmo se Thajsku říká „země úsměvů“. Lidé se tu na vás budou usmívat téměř non-stop. To však neznamená, že jsou 24 hodin v kuse šťastní. Usmívají se i když vám nerozumí, když jsou v koncích a nebo tím maskují trapné situace. Třeba když vám „omylem“ vrátí špatnou měnu a vy je na to upozorníte.

Ráj fejků

Nevím jak to chodí v jiných částech světa, ale JV Asii bych klidně nazvala velmocí „fejků“. Seženete tam zboží od všech značek na které si jen vzpomenete. LV, DKNY, Michael Kors, Kate Spade…pokud máte takové nákupy rádi, nebudete vědět co si vybrat dřív. Samozřejmě, že prodej je nelegální. Samotní prodejci si však myslí, že nedělají nic špatného a díky pravidelným úplatkům je police nechává být.

Jízda na slonech opravdu není „cool“

Mám takový pocit, že největší atrakcí pro většinu turistů v Thajsku je jízda na slonech. Zážitek na celý život to asi bude, o tom žádná, jen je škoda, že si lidé neuvědomují, že jsou spoluúčastníky trápení zvířat. Pro slony není přirozené vozit jakýkoliv náklad, proto se to musí naučit. Takovou výuku by, ale nechtěl zažít žádný turista. Malá slůňata jsou krátce po narození odebrána matce a  uzavřena do těsné klícky. Jejich mučitelé je potom bijí pruty, propichují železnými tyčemi a učí poslušnosti. Pokud si přece jen chcete užít slony, vydejte se do Elephant Nature Park v Chiang Mai, kde je můžete nakrmit, umýt a udělat si s nimi spoustu fotek.

Ladyboys jsou krásné ženy

Ladyboy je muž, který se svým chováním a vizáží snaží co nejvíce přiblížit ženě. U některých to poznáte na první pohled, ale jsou i tací, kteří do své transformace zainvestovali a přeměnili se v krásnou ženu do které byste neřekli, že ještě nedávno byla muž. Jak je rozeznáte? Jsou vysocí, velmi zženštilí, mají hranaté lokty, Adamův ohryzek, příliš velká prsa, hodně makeupu a mužský hlas. Většinou se živí jako tanečníce v kabaretech.

Bankovky nepřekládat, nerolovat, nemačkat

Thajci si velmi váží svého krále a proto jsou jeho obrovské portréty k vidění na silnicích, letištích, ve školách nebo na všech bankovkách. Jakékoliv přehýbání bankovek je tedy považováno za jeho zneuctění. To jsem se však dozvěděla až po čtyřech měsících mého pobytu v Thajsku. Do té doby jsem peníze nosila v malé peněžence, hezky pomačkané.

Byly jste v Asii? Co dalšího vás tam překvapilo?
[instagram-feed]