Velká Británie

8 důvodů, proč navštívit Cambridge

Cambridge, Velká Británie

Když se řekne Cambridge, tak se všem bezesporu vybaví slavná univerzita. Nevím jak u vás, ale tím u mě znalost tohoto města, které se nachází ve východní Anglii skončila. Naštěstí jsem měla možnost se tam před pár dny podívat, dozvědět se něco více a nasát atmosféru tohoto malebného místa.

Vlakem z Londýna se sem dostanete již za 48 minut, takže na jednodenní výlet jako dělané. Doporučila bych vám, ale vyrazit co nejdříve. I když je Cambridge menší jak Brno, turistů tu je požehnaně a vyfotit cokoliv bez dalších několika desítek lidí v jednom záběru bylo v odpoledních hodinách téměř nemožné.

Níže jsem pro vás sepsala osm zajímavých aktivit a míst, která za to rozhodně stojí.

VÍTE CO TO JE PUNTING?

Punting v Cambridge

Termín „punting“ nemá doslovný překlad. Jedná se o projížďku na loďce, která je manuálně poháněná velkou kovovou tyčí. Tu má na starosti člověk, který stojí na zádi a touto tyči odráží loď ode dna. Projížďky se konají po řece Cam a nápadně připomínají benátské gondoly.

Existují dvě možnosti, buď si zaplatíte projížďku s profesionálem, který vám poskytne výklad o historii města a zajistí, že se vaše loď nepřevrátí, nebo to pojmete jako dobrodružství a loď si kormidlujete sami. Samozřejmě dostanete základní instrukce o tom, jak loď ovládat. To, že někdo spadne do vody se stává, takže si nezapomeňte sundat hodinky a obsah svých kapes uložit do bezpečí.

Společností, které vám loď pronajmou je spousta. Pokud chcete po cestě shlédnout ty nejzajímavější pamětihodnosti, půjčte si loď u Magdalene Bridge a vydejte se směrem na jih. Po cestě potkáte známou St. John’s College, Bridge of Sights (Most vzdechů) nebo Trinity College, na které studoval Princ Charles.

PODÍVEJTE SE DO AREÁLU UNIVERZITY

Místní univerzitu tvoří 31 kolejí (tzv. college). Mezi ty nejznámější a největší patří King’s College, Trinity College nebo Pembroke College. Některé jejich části jsou přístupné veřejnosti. V době mé návštěvy se však konal den otevřených dveří pro budoucí studenty a většina z výše jmenovaných byla pro veřejnost uzavřena. Nakonec se nám podařilo nakouknout alespoň do několika menších. Na fotce vpravo je školní jídelna. Součástí každé college je také kaple, koleje, kde studenti bydlí a rozlehlé zahrady.

OBDIVUJTE MATEMATICKÝ MOST

Mathematical Bridge, Cambridge

Říká se mu také Wooden Bridge a jedná se o jeden z nejznámějších dřevěných mostů v jižní Anglii. Design mostu je velmi neobvyklý a jeden by řekl, že byl postaven bez použití jakýchkoliv matic a šroubů.

VYFOŤTE SE U CORPUS CLOCK

Corpus Clock, Cambridge

Na rohu Bene’t Street a Trumpington Street najdete hodiny neobvyklého designu. Jsou vyrobeny z 24-karátového zlata a jejich průměr dosahuje 1,5 metru. Hodiny byly postaveny a zafinancovány vynálezcem a bývalým absolventem místní univerzity, Johnem C. Taylorem.

ZASTAVTE SE NA MARKET SQUARE

Market Square, Cambridge

Pokud rádi nakupujete, a to především místní speciality, nezapomeňte se podívat na Market Square, kde probíhají každý den od 10 – 16 hodiny trhy. Ulovíte zde umělecké kousky, květiny, ovoce, zeleninu, dorty a mnoho dalšího.

PROJEĎTE SE POD MOSTEM VZDECHŮ

Punting v Cambridge

„Bridge of Sights“ najdete jak v Cambridge, tak i v Benátkách. Dokonce bych řekla, že se ten anglický designově velmi podobá tomu italskému. Byl postaven na začátku 19. století a patřil mezi oblíbená místa královny Viktorie. Nejlépe si ho můžete prohlédnout z loďky.

NA KAFE DO FITZBILLIES

Fitzbillies café, Cambridge

Fitzbillies je vyhlášené místo, které má v centru města hned dvě provozovny. Mají tu výborné kafe a je to i skvělé místo na brunch. V nabídce najdete palačinky, vajíčka na různé způsoby, čerstvé džusy nebo skořicové rolky.

UMĚNÍ V KETTLE’S YARD

Kettle’s Yard, to je galerie, obchůdek a bistro nedaleko centra. Spadá pod místní univerzitu a vstup je zdarma. Součástí galerie je i Kettle’s Yard House, rozlehlý dům ve kterém žili v letech 1958 – 1973 Jim a Helen Ede. Jim pracoval jako kurátor Tate Gallery v Londýně a za svůj život nasbíral spoustu uměleckých kousků, kterými dům zaplnil a které v domě zůstaly. Vstup je také zdarma, ale je nutné si vyzvednout vstupenky předem na recepci.

[instagram-feed]