Hrabství Norfolk - Co vidět ve východní Anglii

Hrabství Norfolk – Co vidět ve východní Anglii

0 Shares
0
0
0

V rámci poznávaní anglického venkova jsem vyrazila na tři dny na východní pobřeží Anglie. Hrabství Norfolk je ideálním místem pro všechny, kteří mají rádi přírodu, pláže, historii a turistiku. Pojďme se podívat na to, proč Norfolk navštívit, co tam vidět, kde se ubytovat a další zajímavosti. 

Norfolk patří mezi nejméně zalidněná hrabství ve Velké Británii. Má necelý milion obyvatel, což se projevuje na zdejší ekonomice, které dominuje zemědělství a turistika.

Z Londýna se sem dostanete pohodlně vlakem za necelé dvě hodiny. Hlavní spojení vede do města Norwich, do dalších lokalit pak využijte autobusové nebo vlakové spojení. Nejlepší je však vyrazit autem, v každém menším městě je k dispozici spousta parkovacích míst.

A jak vlastně vznikl název Norfolk? Anglové, kteří tuto oblast obsadili v 5. století se rozdělili na Severní lid (north folk) a Jižní lid (south folk). Právě z těchto názvů jsou odvozena jména hrabství Norfolk and Suffolk.

Co vidět v hrabství Norfolk

Norwich

Vydejte se na procházku historickým centrem města, které vás okouzlí svými dlážděnými ulicemi a středověkými budovami. Jen těch je v historickém centru více jak 1500. Norwich má také 33 středověkých kostelů, což je nejvíce v severní Evropě.

Nejkrásnější ulicí v celém městě je Elm Hill s dlážděnými chodníky a tudorovskými budovami.

Nezapomeňte navštívit Norwich Cathedral a rušný Norwich Market, jeden z nejstarších a největších otevřených trhů v zemi.

Až dostanete chuť na něco sladkého, stavte se v Macarons & More, cukrárně, kde peče ty nejlepší makronky finalista Master Chefa Tim Kinnaird.

Národní park Broads

Národní park Broads tvoří 60 otevřených vodních ploch, kterým se říká broads, a sedm řek. Broads je domovem velkého množství vzácné divoké zvěře, většího než jakýkoliv jiný národní park ve Velké Británii. Největší Britský motýl – Otakárek a Norfolkská vážka se vyskytují pouze zde.

Pronajměte si kajak, paddleboard, loď nebo se vydejte na organizovanou prohlídku, a užijte si projížďku klidnými vodami národního parku. Přivítá vás klidná krajina a pozorovat můžete různé druhy divoké zvěře, včetně vydry, ledňáčka a luňáka hnědého.

Powered by GetYourGuide

Cromer

Toto okouzlující přímořské městečko leží na severním pobřeží Norfolku. Největším lákadlem je rušné centrum města, viktoriánská architektura, krásná písčitá pláž a historické molo.

Cromer a jeho okolí je známé svými kraby, které mají sladké a jemné maso. Rybářský průmysl byl po staletí důležitou součástí ekonomiky města a čerstvě ulovené kraby nabízí spousta místních restaurací.

Město je domovem jedné z nejstarších stanic záchranných člunů ve Spojeném království, založené v roce 1804. Nevynechejte návštěvu muzea Henryho Blogga, které je věnované této záchranářské legendě. Henry Blogg během své kariéry zachránil z moře 873 lidí a získal za to spoustu ocenění.

Projděte se po historickém viktoriánském molu Cromer Pier, památkově chráněné stavbě a kochejte se výhledem na okolní moře. Molo hostí slavné Pavilonové divadlo, které nabízí různé představení, včetně proslulé Cromer Pier Show. Molo je jedním z pěti plně funkčních mol ve Velké Británii a poprvé bylo otevřeno v roce 1901.

Během návštěvy si nesmíte nechat ujít slavné fish & chips. Ty nejlepší koupíte v Mary Janes a No. 1. Obě tato místa mají klasickou restauraci, ale také take away prodejnu. Nezapomeňte si své chips pořádně polít vinným octem.

Overstrand

Z Cromeru jsme se vydali na cca 40 minutovou procházku podél pláže do městečka Overstrand. To nabízí klidné pláže, nádherné útesy s výhledy na pobřeží a Severní moře. V této oblasti najdete také několik turistických tras, včetně nejznámější Norfolk Coast Path.

Na anglickou snídani či malé občerstvení se zastavte v kavárně Cliff Top Café s krásnými výhledy.

Blakeney

Blakeney je malé kouzelné městečko, jejíž námořní dědictví je zde patrné dodnes. Zaparkujte v National Trust Car Park a vydejte se na procházku po vyznačené cestě (Norfolk Coast Path) kolem močálů až do vesnice Cley next the Sea.

Zde se zastavte v místním obchodě s lahůdkami Picnic Fayre, kde koupíte sausage rolls, hovězí koláče nebo různé dorty. O pár kroků dál se nachází The Cley Smokehouse, restaurace a prodejna s mořskými plody.

Cley next the Sea je malebná vesnice s malebnými domky a větrným mlýnem Cley Windmill, ve kterém se můžete ubytovat. Když navážete na Beach Rd, dojdete na pláž Cley.

Národní přírodní rezervace Blakeney je plná močálů, písečných dun a bahnišť. Je to ráj pro divokou zvěř, zejména ptáky a tuleně.

Za zmínku stojí také Blakeney Point –  čtyřmílový písečný a štěrkový výběžek známý svými koloniemi tuleňů. Vydat se sem můžete v rámci lodního výletu, které začínají od výše uvedeného parkoviště. K vidění tu jsou šedí tuleni, kteří se vyhřívají na písku, zejména v době vrhu mláďat od června do srpna.

Wells next the Sea

Wells-next-the-Sea je malé město na severním pobřeží Norfolku. Jeho název “Wells” pochází z mnoha pramenitých studní, které se zde v dávné minulosti nacházely. Přívlastek “next-the-Sea” byl přidán v 19. století, aby se odlišilo od ostatních míst s názvem Wells.

Zaparkovali jsme na velkém parkovišti v blízkosti pláže, která je rozlehlá, písčitá a ideální na dlouhé procházky nebo piknik. Pláž lemují malé plážové chatky v různých barvách.

Poté jsme se vydali pěšky do centra města podél přístavní hráze, která je obklopená rybářskými loděmi a rekreačními plavidly.

Na jídlo se zastavte v French’s Fish Shop nebo ve Wells Crab House Seafood. Nedaleko městečka Wells se rozprostírá Národní přírodní rezervace Holkham, která je jednou z největších v Británii. Najdete zde různorodé biotopy, jako jsou solné močály, duny a borové lesy.

Binham

Po cestě do městečka Wells jsme neplánovaně zastavili ve vesnici Binham, která nás zaujala svými krásnými kamennými domy. Zastavili jsme v kavárně The Parlour, která dělá skvělé snídaně, a jejíž součástí je také kravín a prodejna nezpracovaného “raw” mléka. Kavárna má krásné posezení venku s výhledy na okolní krajinu a starobylý benediktinský klášter Binham Priory, který byl založen v roce 1091.

Klášterní kostel je stále používán a je známý svou impozantní normanskou architekturou. Ruiny klášterních budov obklopující kostel poskytují fascinující pohled do života benediktinských mnichů, kteří zde kdysi žili.

Kde se ubytovat v hrabství Norfolk

Hotely

Apartmány

Kempy

Zajímá vás, jaká další místa můžete v Anglii navštívit? Nenechte si ujít následující článek: Nejkrásnější místa Anglie

 

Tento článek obsahuje affiliate linky. 

0 Shares