Trajektem do Anglie - Cesta do Anglie autem
Trajektem do Anglie – Cesta do Anglie autem

Autem do Anglie: Cesta z Evropy, trajekt a řízení v Británii

0 Shares
0
0
0

Velká Británie nabízí turistům mnohem více než jen Londýn – historická města se středověkou architekturou, kouzelné vesničky, scénické pěší stezky, dechberoucí přírodu s úchvatnými jezery…Velká Británie je krásná země, která určitě stojí za malý road trip. Jak se dostat autem do Anglie? Jak dlouho trvá cesta trajektem? To si povíme v tomto článku. 

Kdyby mi ještě nedávno někdo řekl, že sama odřídím trasu Praha – Nottingham, vysmála bych se mu. Řidičák jsem získala teprve v listopadu 2022, a i přesto, že mě řízení baví, měla jsem z této cesty trochu obavy. Důležité bylo se na cestu dobře připravit. V první řadě jsem odvezla auto na kontrolu do servisu, abych měla jistotu, že všechno funguje tak, jak má. Poté jsem začala plánovat cestu.

Cesta z Evropy do Anglie

Plánování trasy: přes Německo, Nizozemí, Belgii a Francii

Cesta z Prahy do Nottinghamu je dlouhá přibližně 1483 km a dle Google Maps trvá něco málo přes 16 hodin. Cest do Anglie vede několik, nejrychlejší a nejlevnější je ta přes Německo, malý kousek Nizozemí, Belgii a Francii, a odtud poté trajektem do Doveru. Do Anglie se dostanete také přes Eurotunel, ten ale vychází dráž.

Vzhledem k tomu, že jsem “čerstvý” řidič jsem věděla, že si cestu budu muset rozdělit na dva víkendy. Proč víkendy? Za prvé jsme přes týden jsme museli pracovat a za druhé jsme do Nottinghamu museli přijet v sobotu, kvůli předání klíčů od ubytování. Stihnout celou tuto cestu za jednu sobotu bylo prakticky nemožné. Takže naše cesta vypadala následovně:

První sobota
Praha – Koblenz (DE)

Neděle
Koblenz (DE) – Antwerpy (B) – Dunkerk (F)

Druhá sobota
Dunkerk (F) – Nottingham (UK)

Díky tomuto rozvržení jsem denně řídila 4 – 6 hodin a navíc jsme tak získali týden pobytu ve Francii. Pokud jste řidič začátečník a máte čas, zvládnete to levou zadní.

Příprava na cestu do Anglie: pojištění, povinná výbava a dálniční známky

Ještě před odjezdem jsem si ověřila, že se povinné a havarijní pojištění vztahuje i na Velkou Británii. Dále jsem si ke každé zemi, kterou jsme projížděli zjišťovala povinnou výbavu, nutnost dálničních známek, mýtné, zákonem stanovené rychlosti a také to, zda nebudeme projíždět oblastí / městem, které vyžaduje ekologickou známku. Například tu pro Německo si musíte objednat předem a doba jejího doručení je až 7 dnů. Ekologickou registraci budete potřebovat také při vjezdu do Londýna a dalších měst.

Země, kterými jsme projížděli nemají žádné extra požadavky, co se povinné výbavy týká. Bohatě vám bude stačit to, co už v autě dle požadavků českých zákonů máte. Nepotřebovali jsme ani dálniční známky, v těchto západních zemích jsou dálnice zdarma. Jediné mýtné jsme platili až za průjezd tunelem Dartford, který vede podél východní části Londýna. Před cestou stačí, když zaregistrujete své auto a údaje z platební karty na webu Gov.uk, platba se poté sama strhne a vy na to už nemusíte myslet.

Trajektem z Francie do Anglie

Kolik stojí cesta trajektem do Anglie?

Trajektem do anglického přístavu Dover se dostanete buď z města Calais, nebo Dunkerk. Protože jsem z toho měla trochu obavy, zvolili jsme nakonec menší přístav – Dunkerk. Jízdenku na trajekt jsme kupovali s několikatýdenním předstihem na webu Ferrysavers, ale protože jsme cestovali v únoru, nebáli jsme se, že by bylo vyprodáno. Za “standard car” a dvě osoby jsme zaplatili 68 GBP. 

Jak dlouho trvá cesta trajektem do Anglie?

Cesta trajektem do Anglie trvá dvě hodiny. Do přístavu v Dunkerk je potřeba přijet alespoň 90 minut před vyplutím (v létě to může být více), a pak musíte projet několika stanovišti. Nejprve si vyzvednete jízdenku, kterou si dáte za okno auta. Pak následuje kontrola pasů na francouzské straně včetně kontroly zavazadlového prostoru. Poté přijde na řadu kontrola pasů a auta na britské straně. A pak už jedete podle ukazatelů, nakonec se musíte zařadit do odbavovacího pruhu před samotným najetím na trajekt. Číslo vašeho pruhu najdete na jízdence.

Po příjezdu do Doveru už se žádná kontrola nekoná, jakmile vyjedete z trajektu, stačí sledovat cedule a směřovat to na cíl vaší cesty.

Na co si dát pozor při řízení v Anglii

V Anglii se řídí vlevo, stačit vám bude český řidičský průkaz a po ruce byste měli mít také zelenou kartu. Pokud neumí vaše auto přepnout na míle, naučte předem zákonem stanovené rychlosti a jejich převod na kilometry.

Pravidla silničního provozu ve Velká Británii

Osobně mi přijdou pravidla silničního provozu jednodušší než u nás. Celkově mají mnohem méně dopravních značek, zda se jedná o hlavní nebo vedlejší silnici vyplývá tak nějak samo, značení “hlavní cesta” tu neexistuje. Že máte dát přednost poznáte dle značky Give way nebo plné čáry.

Semafory tu mají dvojí –  primární (ty hlavní) a sekundární, pro případ, že by ty první přestaly fungovat a také proto, abyste si jako první v řadě nemuseli vykroutit krk. Zpočátku to působí docela zmatečně, protože například na zelenou odbočujete doleva a po pár metrech na vás svítí červený semafor, ten ale není pro vás, ale jako sekundární pro řidiče jedoucí z jiného směru.

Zvyknout jsem si musela také na kruhové objezdy, které tu jsou většinou vícepruhé a mnohem větší a frekventovanější než u nás. Odbočovací směry jsou vyznačené na vozovce, ale i tak se mi párkrát stalo, že jsem to netrefila. Pokud jedete vlevo nebo rovně (většinou první exit), pak se řaďte do levého pruhu. Jede-li vpravo, pak se řaďte do vnitřních pruhů.

Rychlostní limity ve Velké Británii

V obci se jezdí rychlostí 30 mph (48 km/h), na jednoproudé silnici 60mph (96 km/h) a na víceproudé silnici a dálnici (motorway) pak 70 mph (112 km/h). Dálnice tu většinou mívají čtyři pruhy, což je fajn, protože když najíždíte z připojovacího pruhu, tak vám většina řidičů udělá místo přejetím do pravých pruhů.

0 Shares