Řecko

CO VIDĚT NA KRÉTĚ: 8 TIPŮ NA JEDINEČNÁ MÍSTA

Tipy na výlety na Krétě

Kréta je největší řecký ostrov, takže na to abyste ho objeli celý budete potřebovat minimálně několik týdnů. My jsme za ty dva měsíce, které jsme letos na Krétě strávili neviděli ani z poloviny všechno, ale aspoň máme důvod se tam znovu vrátit.

Výchozím bodem všech našich výletů na Krétě bylo Rethymno, kde v pohodě seženete k pronajmutí auto nebo motorku, koupíte si organizovaný zájezd nebo můžete vyrazit sami autobusem. Jízdní řády do méně frekventovaných destinací se mění snad každý týden, ale spoje jinak jezdí na čas a lze se na ně spolehnout.

Jaká místa jsme na Krétě navštívili?

Druhé největší město Chania

Ve městě Chania, které bylo až do 80. let hlavním městem ostrova jsme strávili několik hodin. Naše první kroky vedly ke starému benátskému přístavu, který lemují barevné tradiční domy, kavárny a restaurace. Dojít se dá až k egyptskému majáku z jehož druhé strany je krásný výhled na širé moře. Ujít si nenechte ani benátské loděnice a zadní uličky přístavu (část starého města), které jsou opravdu kouzelné. Na lokální suvenýry je skvělým místem historické tržiště (agora), které zde funguje již od roku 1913.

Chania, Kréta

Lagunu s růžovým pískem Elafonisi

Pláž Elafonisi leží na jihozápadním cípu ostrova a je právem považována za jednu z nejkrásnějších na ostrově. Je minimálně kilometr dlouhá a propojená s ostrůvkem Elafonisi, který je chráněnou přírodní rezervací. V této ostrovní části tak nenajdete lehátka, slunečníky nebo stánky s občerstvením.

Pláž je opravdu nádherná, vypadá jako z katalogu exotických destinací, uchvátí vás tyrkysově modrým mořem s pozvolným vstupem do moře, jemným bílým pískem, který se mísí s tím růžovým. Ten pochází z rozdrcených mušlí a skořápek. Pokud se chcete v této oblasti dobře najíst, zajděte do taverny Kalomirakis, která se nachází několik minut pěšky od hlavního parkoviště.

Palmový háj a pláž Preveli

V roce 2010 byla převážná část palmového háje zničena požárem a odhadovalo se, že jeho obnova potrvá třicet let. Příroda si to však zařídila po svém a již několik let po požáru se háj navrátil do své původní podoby. Hájem protéká řeka Kourtaliotis, která následně ústí do moře. Já si zde připadala jako v thajské džungli.

K pláži Preveli je ze západní strany, kde se nachází hlavní parkoviště poněkud náročný přístup. Čeká vás cca dvacetiminutová strmá cesta dolů, kterou nedoporučuji absolvovat v žabkách. Cesta nahoru pak trvá o něco déle, záleží jak moc jste fit. Mnohem kratší a příjemnější přístup k pláži získáte, pokud zaparkujete na východní straně u taverny Dionyssos, kde dokonce i dobře vaří.

Poklidné letovisko Plakias

Plakias je příjemné a poklidné letovisko s krásnou písčitou pláží s jemnými oblázky. Na své si přijdou i nudisté, pro které je vyhrazeno místo na samotném konci pláže. My jsme se z Plakias vydali i na menší výšlap na pláž Kalypso, ale dojít se dá klidně i k pláži Damnoni. Až dostanete hlad, zastavte se v taverně Paligremnos, která má krásnou rozlehlou zahradu a skvělou nabídku denních čerstvých jídel.

Letovisko Plakias, Kréta

Slunečné letovisko Agia Galini

Do Agia Galini jsme se dostali úplnou náhodou. Blížil se víkend a my si ho chtěli užít sluněním se na pláži. Předpověď počasí v Rethymnu nebo Plakias však nevypadala moc příznivě, zato letovisko Agia Galini hlásilo slunce, takže bylo rozhodnuto. Název této vesnice prý v překladu znamená „svatý klid“, což přesně popisuje její atmosféru.

Najdete tu ohromující bílé domky, přístav, z kterého můžete vyrazit lodí na okolní pláže nebo si projít válečný tunel. Pokud vás tak jako mě nebaví úzké pláže přeplněné lehátky se slunečníky, vydejte se přes řeku Platis Potamos až na pláž Agis Galini, kterou budete mít téměř pro sebe. Na jídlo se zastavte v taverně Kostas, ve které mají skvělou mousaku.

Pláže v Bali

Klasické turistické letovisko Bali se nachází pouhých třicet minut jízdy od Rethymna. Bali má tři zátoky s několika plážemi. Nám se moc líbilo na Bali beach, která byla v neděli poněkud plná, ale plavání v nádherně průzračné vodě vám toto mírné negativum snadno vykompenzuje. Až si budete chtít dát ledové cappuccino nebo něco malého k snědku, zastavte se v kavárně Nostos, v jejímž bohémském interiéru si budete připadat jako na Bali.

Pláž v Bali, Kréta

To nejmodřejší jezero Kournas

Cesta k jedinému sladkovodnímu jezeru na Krétě – jezeru Kournas byla trošku dobrodružství. Autobusem jsme dojeli do zastávky Kavros a poté pokračovali cca 5 km podle Google Maps, které nejsou vždy úplně spolehlivé, jak se ukázalo. K jezeru, které je obklopené vysokými horami a olivovými háji jsme nakonec došli. Vypůjčili si šlapadlo a obdivovali jeho krásy. K vidění tu je spousta vzácných živočichů a rostlin včetně sladkovodních želv. Poté jsme se vydali pěšky směr pláž v Georgioupolis, která je velmi příjemná a rozlehlá s postupným vstupem do moře.

Soutěsku Samaria

Tento výlet jsme absolvovali v režii místní cestovní kanceláře a bylo to moc fajn. Odjezd z Rethymna byl ve velmi brzkých ranních hodinách. Po necelých dvou hodinách jsme zastavili ve vesničce Omalos, kde bylo v těchto ranních hodinách (na začátku října) asi tak 5 stupňů Celsia. Zde začala naše 18 km dlouhá trasa, která naštěstí vedla celou dobu z kopce. Soutěska Samaria se řadí mezi ty nejdelší a nejkrásnější v Evropě a já jsem moc ráda, že jsem ji absolvovala, i když jsem druhý den měla problém vstát z postele. Více informací o tomto výletu se dozvíte v následujícím článku. Takže stay tuned!

[instagram-feed]