Řecko

Co si dovézt z Kréty? Tipy na ty nejlepší suvenýry a dárky

Co si dovézt z Kréty: tipy na suvenýry a dárky

Stejně jako každá turistická destinace, tak i Kréta nabízí širokou škálu suvenýrů, které si můžete přivézt domů na památku nebo jako dárek pro své nejbližší. Teď nemám na mysli kýčovité magnety, kšiltovku s řeckou vlajkou nebo otvírák na pivo. Za mě ten nejlepší suvenýr rovná se jedlý suvenýr, a to ideálně ten, který byl vyroben nebo vypěstován s láskou a ve skvělé kvalitě.

Co si dovézt z Kréty jako suvenýr?

Olivový olej

Krétský extra panenský olivový olej je považován za jeden z nejlepších na světě. Proč? Farmáři stále ještě sklízejí olivy ručně pomocí tradičních metod. Lisování oliv se provádí podle přísných pravidel, aby se zachovala bezkonkurenční kvalita. Olej má navíc vysoký obsah polyfenolů, které jsou zdraví prospěšné, a nízkou úroveň kyselosti. Olivový olej pořídíte téměř všude – v turistických obchůdcích, v supermarketech nebo na farmářských trzích, kde prodávají litr už za 6 euro.

Koření

Kréta je známá svými bylinkami a kořením. Oregano, rozmarýn, tymián a další voňavé poklady z tohoto největšího řeckého ostrova jsou velmi aromatické a místní je často suší na slunci. Tyto bylinky se hodí do salátů, rajčatových omáček, polévek nebo na grilované maso. Já si zamilovala oregano, které je svou strukturou a vůní na hony vzdálené tomu, které koupíme v našich obchodech. Můj tip: koření nakupte přímo u farmářů.

Řecký horský čaj

Pokud milujete bylinné čaje, pak bude řecký horský čaj ten pravý suvenýr pro vás. Překvapí vás sladkou, jemně kořeněnou vůní s lehce citronovou příchutí. Řekové ho pijí s medem hlavně v zimě, když bojují s nachlazením. Čaj obsahuje vysoké množství antioxidantů a polyfenolů, posiluje imunitu a působí protizánětlivě.

Krétský med

Krétský med je ceněn pro svou vynikající kvalitu a výbornou chuť. Včely, od kterých med pochází se živí nektarem a pylem z květů tymiánu, proto velmi často narazíte na název „thyme honey“. Na trzích v Rethymnu (konají se každou sobotu a čtvrtek) narazíte hned na několik prodejců, kteří nabízí různě velká balení medů a navíc vám dají i ochutnat.

Keramika

A aby to nebylo jen o jídle, tak jsem na závěr přidala i tip na krásné keramické produkty. Jen v samotném Rethymnu najdete několik obchůdků, ve kterém seženete talíře, misky, hrnky, vázy nebo karafy. Produkty většinou zdobí klasické krétské motivy, ale určitě najdete i kousky v jednoduchém minimalistickém stylu. Můj oblíbený obchůdek Creta Earth se nachází na jihu ostrova v Plakias a prodává jak keramiku, tak i další jedné suvenýry.

[instagram-feed]