Cestopis z Thajska

Cestopis Thajsko: Příjezd do Bangkoku

0 Shares
0
0
0

Po šesti letech jsem se vrátila do mého oblíbeného Thajska. V jihovýchodní Asii mám v plánu pobýt až do příštího roku (2025), takže jednou za dva týdny se můžete těšit na článek na téma “co je tady jinak, co se mi tu líbí plus další postřehy a zajímavosti”. Pojďme tedy na náš první cestopis z Thajska.

V Thajsku jsem byla naposledy v roce 2018. Byl to jeden z nejlepších výletů, které jsem kdy podnikla. Výlet jsem tehdy vyhrála v rámci soutěže, kterou organizovala Thajská Centrála Cestovního ruchu. Byl to týden plný zážitků, skvělého jídla, krásných hotelů a poznávání blogerů ze všech koutů světa. No, a pak byl Covid, omezené cestování po Evropě a já následně trávila čas spíše v Řecku.

Cesta do Thajska

Do Thajska jsme letěli z Vídně, protože z Olomouce (odkud pocházím) to je do Vídně stejně daleko jako do Prahy, a protože letenky z Vídně jsou vždycky levnější. Původně jsem měla spadeno na letenky s Emirates, ale než jsme se rozhoupali, tak zvedli cenu o 12 000 Kč.

Náš let do Bangkoku byl v dopoledních hodinách, proto jsme do Vídně přijeli o den dříve. FlixBusem jsme dojeli na autobusové nádraží Erdberg a na jednu noc se ubytovali v hotelu Moxy Vienna City East, který doporučuji všemi deseti. Hotel spadá do sítě hotelů Marriott. Má pohodlné postele, hezký interiér a nachází se jen pár kroků od stanice metra Erdberg, odkud je to jen pár zastávek na hlavní vlakové nádraží.

Nakonec jsme letěli s Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu. Letecká společnost Turkish Airlines už devětkrát vyhrála ocenění “The Best Airlines in Europe” a mě na jejich servisu nejvíc baví to, že vás nikdy nenechají o hladu. Během necelých dvanácti hodin, které jsme strávili v letadle servírovali jídlo hned několikrát. Zeleninu, humus, bílý jogurt s medem, sýr, omelety, maso s rýží a mini bagety. Myslím, že nutriční specialisté by z toho měli radost.

Tip: Letiště v Istanbulu (to v evropské části) je opravdu velké. Ujistěte se, že máte dostatek času na přestup. Cesta k našemu terminálu nám trvala nejméně 30 minut velmi svižnou chůzí. No, a pokud máte času hodně, můžete nakupovat. V některých částech letiště to vypadá jako v Pařížské (krát pět).

Let do Bangkoku

Co potřebujete pro vstup do Thajska v roce 2024?

Ještě do nedávna jste po příletu do Thajska automaticky obdrželi vízum na 30 dní. To se letos změnilo na 60 dnů. A pokud si dobře vzpomínám, tak se v minulosti před přistáním musela vyplňovat imigrační kartička, kde se uváděla adresa pobytu a informace o tom, kdy a jak budete z Thajska odjíždět.

Tato kartička se již nevyplňuje a nikdo se nás neptal na náš plánovaný termín odjezdu. Až projdete imigračním, tak si určitě zkontrolujte razítko v pase, tzn. dobu, do které máte pobyt v Thajsku povolen.

Pokud vím, tak ten lze poté ještě prodloužit o dalších 30 dnů. V jedné skupině na Facebooku jsem dokonce četla, že Thajsko prý plánuje od prosince zavést něco na způsob elektronických víz (jako americká ESTA), aby měli větší přehled o pohybu lidí. Pokud se sem chystáte před Vánoci, raději si zjistěte nějaké info, abyste nepropásli registraci.

Přílet do Bangkoku a vykutálení taxikáři

Při každé cestě do Asie se vždy těším na to, až vyjdu z letištní haly a pohltí mě to horké počasí. Pocitově to je jako byste vstoupili do sauny. Vyzvedli jsme si zavazadla a naše kroky směřovaly k bankomatu, protože v Thajsku s platební kartou při placení moc nepochodíte. Některé dražší podniky je akceptují, ale třeba v kavárnách a sítích obchodů 7 eleven musíte utratit minimálně 300 THB, abyste mohli zaplatit kartou.

Pak jsme se vydali hledat stanoviště taxi, které se nachází tuším na patře -1. Nejprve si musíte vyzvednout lístek, na kterém vám vyjede číslo vašeho taxi. Náš pan taxikář se nám na začátku snažil vnutit pevně stanovenou cenu, kterou jsme odmítli, a požádali ho o to, aby si zapnul taxametr.

K finální ceně se připočítává příplatek 50 THB, který je oficiálně uvedený i na cedulích na letišti. Ten náš si řekl o 100, protože jeho auto je prý electric. Pak nás vzal přes dálnici, kde musíte v hotovosti zaplatit další poplatky za její užití.

Pokud se vám po příletu podaří aktivovat data, stáhněte si aplikaci Grab, která funguje na stejném principu jako Uber. Budete tak vědět finální cenu ještě před začátkem jízdy (plus teda ještě ty poplatky, které může poté řidič přidat v aplikaci).

Naše ubytování v Bangkoku

Ubytování v Bangkoku jsme rezervovali přes Airbnb. Chtěli jsme apartmán na měsíc s kuchyní, bazénem, fitkem a coworkingem, místem, kde se dá sednout s počítačem a pracovat / studovat. Důležité pro nás bylo mít v blízkosti ubytování také stanici metra nebo skytrainu.

Takové ubytování najdete většinou ve výškových budovách, kterým se říká “condominium”, a dle thajského zákona o pronájmech vám ho může majitel pronajmout minimálně na měsíc. Postih za kratší dobu jde prý za majitelem bytu, ale těžko říct. Každá taková budova má svou vlastní kancelář, kde se musíte po příjezdu zaregistrovat.

Na bookingu jsem četla recenze od cestovatelů, kterým byl takový byt pronajmut na kratší dobu, a psali tam, že nedostali ani čipy pro vstup do budovy, a museli chodit po schodech (některé budovy mají třeba i 40 pater). Neměli ani přístup k bazénu a dalším společným prostorám.

Další možností je pronajmout si “serviced apartment”, což je apartmán, kde máte k dispozici většinou bazén, a velkou výhodou je, že vám byt jednou týdně uklidí. Jeden takový právě hledáme na další měsíc, takže o tom si ještě povíme.


A na co se můžete těšit příště? Povíme si, jak je to tady s jídlem, cenami, a také to, jestli je Thajsko opravdu “země úsměvů”.


Chystáte se do Thajska? Nenechte si jít články: Thajsko Itinerář na 2 týdny, Co vidět v Bangkoku za 2 dny, 19 tipů na skvělá místa v Thajsku

Wat Arun v Bangkoku

0 Shares