Istanbul - co vidět, výlety, ubytování

Istanbul: 13 tipů, co vidět za památky + zajímavosti

0 Shares
0
0
0

V Istanbulu žije přes 15 milionu lidí a rozlohou je asi desetkrát větší než Praha. K objevování je tady toho spousta, a pokud se sem chystáte pouze na pár dnů, je lepší si předem vytvořit alespoň přibližný plán vaší návštěvy. Já zde nedávno strávila šest týdnů, a proto jsem sepsala tento článek, ve kterém najdete, co vidět v Istanbulu, kde se ubytovat, nebo kam vyrazit na výlet.

Kdy je nejlepší navštívit Istanbul?

Nejlepší čas na návštěvu Istanbulu je během jara a podzimu. Já zde sice strávila pár týdnů v prosinci a lednu, a co se počasí týká, měli jsme dny, kdy bylo chladno a pršelo celý den, ale také docela dlouhé období kolem Vánoc, kdy mi stačila pouze jarní bunda a sluneční brýle byly nezbytným doplňkem. Záleží na vašich preferencích:

  • Duben až červen: Těšit se můžete na příjemné teploty do 25°C. Parky a památky jako Modrá mešita jsou plné kvetoucích květin. Ideální období na prozkoumávání města za hezkého počasí.
  • Září až listopad: Stejně jako na jaře, tak i na podzim je počasí příjemné a turistů o něco méně než v červenci a srpnu.

V létě se připravte na pořádné horko, a spoustu turistů. Istanbul byl přeplněný už v prosinci, takže si vlastně nedokážu představit, jak plno tam musí být v červenci a srpnu.


Jak se dostat z letiště do centra Istanbulu

Istanbul má dvě letiště. Istanbul Airport se nachází na evropské části, Sabiha Gökçen Airport zase na té asijské.

Doprava z Istanbul Airport

Využít můžete linku metra M11. Přestupní stanice na jiné linky jsou na stanicích Kağıthane a Gayrettepe, což umožňuje snadný přístup do centra, například na náměstí Taksim. Celá cesta stojí asi 30 Kč a zvládnout byste to měli za 45 minut.

Istanbul Airport nabízí také spolehlivou autobusovou službu Havaist, která spojuje letiště s centrem města. Populární trasy vedou do Taksimu, Sultanahmetu, a dalších hlavních čtvrtí. Cesta trvá přibližně 45–90 minut v závislosti na dopravě. Stojí kolem 40–60 TRY (tureckých lir), platí se kartou Istanbulkart, kterou lze koupit na letišti.

Na letišti jsou k dispozici samozřejmě také taxi.

Doprava z Sabiha Gökçen Airport

Tady to letiště leží od centra o kus dál než to první. My si odsud zavolali Ubera, a po tomto zážitku vím, že příště jedině soukromý transfer. Vyzvedlo nás jiné auto, než které bylo uvedené v aplikaci, a zatímco jsem už seděla v autě, psal mi řidič z aplikace, co mám na sobě, a kde nás má vyzvednout. Poté se objednávka zrušila a já přemýšlela nad tím, jestli vůbec dojedeme do našeho ubytování….

Dojeli jsme, ale cesta trvala skoro 90 minut. Za stejný čas, jen s několika přestupy se do centra Istanbulu dostanete i metrem. A bude vás to stát asi dvanáctkrát méně.

Některá ubytování nabízí letištní transfer. Případně si můžete zajistit soukromý transfer, kde budete mít jistotu, že na vás bude někdo čekat a víte přesně, kolik vás to bude stát.


Istanbul ubytování

Pokud vyrážíte do Istanbulu pouze na pár dní, chcete být nedaleko hlavních pamětihodností a v blízkosti přístavu, abyste mohli skočit na loď a během chvilky se ocitnout na druhé straně v Asii. Proto doporučuji ubytování ve čtvrti Karaköy a v okolí věže Galata. Je zde spousta kaváren, restaurací, obchodů a tramvají dojedete do Sultanahmetu, kde se nachází Modrá mešita a Hagia Sophia.

Tipy na ubytování v Istanbulu

Co dělat a vidět v Istanbulu

Přístavní čtvrť Karaköy: Turistické centrum a rybí wrapy

Pokud chcete být v centru dění, ubytujte se ve čtvrti Karaköy, která se nachází na evropské straně Istanbulu. Najdete zde harmonické propojení historie a modernity, historické stavby a labyrint trendy kaváren, galerií a obchůdků.

Karaköy zaujme malebnými uličkami, panoramatickými výhledy na Bospor a architektonickými skvosty – majestátní mešitou Süleymaniye nebo ikonickou Galatskou věží.

Powered by GetYourGuide

Najdete zde také zastávku lodí, odkud se dostanete na asijskou část, a uličku Mumhane, která je plná barů, kaváren a restaurací. Tady jsme si dali výborný fish wrap, kávu v kavárně Kronotrop, turecký obložený simit v Galata Simitcisi a na skvělou italskou večeři zašli do restaurace Faros Karaköy.

Galataport: Moderní komplex podél nábřeží

Jen o pár kroků dál se nachází 1,5 km dlouhý víceúčelový komplex Galataport, který se táhne podél pobřeží. Sem jsem chodila ráda na procházky “k moři”, protože se jedná o jedno z mála míst v této oblasti, kde se můžete procházet přímo u vody. A co je tu k vidění? Kromě muzea moderního umění zde najdete spoustu obchodů, kaváren a restaurací. Pokud budete mít hezké počasí, tak je moc příjemné si tu na chvíli sednout, nasát vitamín C a kochat se výhledy na asijskou část města.

Galataport, Istanbul
Galataport, Istanbul

Plavba po Bosporu: Zážitek za pár korun

V Istanbulu nebudete mít nouzi o nabídku tradičních turistických výletů. Jedním z mnoha jsou bezesporu výlety lodí, které vám však dle mého názoru dokáže skvěle nahradit istanbulské MHD. Pokud se budete chtít dostat z evropské části do asijské, můžete tak učinit metrem, taxi nebo lodí. Určitě doporučuji tu poslední možnost, kdy za tento dvacetiminutový zážitek zaplatíte cca 15 Kč. Zarezervovat si můžete také plavbu při západu slunce, s večeří nebo tanečním vystoupením. Vstupenky rezervujte na cestovním portálu getyourguide.

Kadıköy: Procházka podél Marmarského moře

Čtvrť Kadıköy, která spojuje bohatou historii s moderními architektonickými prvky a trendy kavárnami, najdete na asijské straně Istanbulu. Pokud se rádi procházíte, pak jste na správném místě. Jakmile vystoupíte z lodi, vydejte se vpravo a užijte si několika kilometrovou procházku podél Marmarského moře, která nabízí klidný únik od městského shonu. Nejkrásnější to tu bude při západu slunce. Během procházky se zastavte na kafe v Espresso Lab, turecké síti kaváren s výběrovou kávou.

Západ slunce, Moda, Istanbul
Západ slunce ve čtvrti Kadikoy

Blue Mosque: Mešita sultána Ahmeda

“Modrá Mešita” je symbolem města a byla postavena v letech 1609–1616. Proč modrá? Její interiér zdobí modré keramické dlaždice, které v kombinaci s tradičními osmanskými prvky vytváří dokonalou souhru. Vstup je zdarma, ale protože se jedná o aktivní náboženské místo, během dne se několikrát uzavře kvůli modlitbám. Nejlepší čas na návštěvu je stejně hned z rána, kdy tu ještě nejsou velké davy turistů.

Blue Mosque, Istanbul
Blue Mosque

Hagia Sophia: Symbol Istanbulu

Hned naproti Blue Mosque se nachází Hagia Sophia, monumentální budova, která původně sloužila jako křesťanská katedrála a až později byla přestavěna na mešitu. Interiér zdobí zlatem lemované mozaiky, mohutné mramorové sloupy a osmistranné kopule, které vytváří dojem božského světla prostupujícího celým prostorem. Až do ledna 2024 byl vstup zdarma, nyní by se mělo platit kolem 25 eur.

Powered by GetYourGuide

Grand Bazaar: Ráj koření a fejkových kabelek

Grand Bazaar je jeden z největších a nejstarších krytých trhů na světě, založen byl již v roce 1461. Strávit tu můžete hodiny a až si budete potřebovat odpočinout, stavte se na turecký čaj v jedné z mála kaváren. Grand Bazaar stojí za to vidět, mě osobně ale přišlo, že se odsud vytratil tradiční účel tohoto místa a celé to působí jako jedna velká turistická atrakce. Ceny jsou zde poněkud nastřelené a pořídíte tu převážně zlato, stříbro, koberce, koření a spoustu fejkové módy a doplňků.

Grand Bazaar, Istanbul
Grand Bazaar

Minoa Pera: Knihkupectví ve čtvrti Nişantaşı

Milujete knihy a rádi jimi listujete v krásných prostorech? Pak si nenechte ujít knihkupectví Minoa Pera. Najdete zde nabídku knih v turečtině i angličtině, a dále také lifestylové časopisy Kinfolk, Seed a další. Na kafe (nebo spíše čaj, kafe nebylo moc dobré) se zastavte v kavárně, která je součásti obchodu.

Bebek: Přímořská oáza klidu

Až vás přestane bavit rušné centrum Istanbulu, sedněte na autobus a vydejte se do čtvrti Bebek. Tato malebná čtvrť se rozprostírá podél břehů Bosporu a procházka podél nábřeží nabízí spoustu krásných výhledů. Tato exkluzivní čtvrť je symbolem luxusu, klidu a soukromí. Právě proto se sem do velkolepých sídel s oblibou stěhují turecké celebrity.

Istanbul zajímavosti

Co je typické pro Istanbul

Istanbul je město, které spojuje Evropu a Asii. Na každém kroku narazíte na prvky historie, ale také moderního života. Mezi nejznámější památky patří Hagia Sophia nebo Modrá mešita, známá svými šestnácti minarety a nádhernými modrými dlaždicemi. Tržnice Grand Bazaar je fascinující labyrint obchodů, kde můžete ochutnat tradiční turecký čaj a nakoupit koberce, šperky, koření nebo fejkové kabelky. Nezapomeňte smlouvat!

Jedinečná je také plavba po Bosporu mezi dvěma kontinenty. Obdivujte paláce, mešity a pevnosti na obou březích. Město je známé svým nočním životem v čtvrtích jako Beyoğlu, a pestrou kuchyní, v níž nechybí tradiční pokrmy jako kebab, meze nebo sladké baklavy s pistáciemi.

Na co si dát pozor v Istanbulu

  • Kapsáři: Na frekventovaných turistických místech, jako je Velký bazar, Sultanahmet nebo náměstí Taksim, si dejte pozor na kapsáře.
  • Podvody v taxících: Co se taxíků týká, je nejlepší používat spolehlivé aplikace jako BiTaksi, nebo oficiální žluté taxi. Vždy se ujistěte, že běží taxametr.
  • Pouliční podvody: Pozor na lidi, kteří nabízejí nevyžádanou pomoc, například leštění bot nebo prohlídky zdarma, které mohou nakonec stát více, než očekáváte.
  • Fejkové produkty: Na trzích, a to hlavně na Grand Bazaar (Velký Bazar) narazíte na desítky obchodů, kde prodávají kabelky a oblečení Gucci, Prada, LV a další. Tyto výrobky jsou velmi často padělky. Ať už se zde rozhodnete cokoliv koupit, vždy smlouvejte. Velký Bazar je všeobecně předražené místo, my tu kupovali jen nějaké sladkosti, které stály několikrát více než bychom za ně zaplatili ve městě.
  • Šílená doprava: Doprava v Istanbulu je velmi chaotická. Pokud jedete autem nebo taxíkem, nechte si dostatek času, zejména v době dopravní špičky.
  • Agresivní prodejci: V turistických oblastech se můžete setkat s agresivními obchodníky, kteří vás budou zvát do obchodů či restaurací. Pokud nemáte zájem, zdvořile odmítněte a nenechte se do ničeho tlačit.
  • Respektujte místní zvyklosti: Při návštěvě mešit si zakryjte ramena a kolena, ženy by si pak měly šátkem zakrýt také hlavu. Před vstupem do mešity si vždy sundejte boty. Buďte ohleduplní k místním zvykům, zejména během ramadánu, kdy mnoho místních lidí drží půst.
  • Kvalita vody: Voda z vodovodu je v Istanbulu obecně bezpečná na mytí, ale je lepší pít vodu balenou, abyste předešli případným zažívacím problémům. Pětilitrová láhev stojí pár korun.
Powered by GetYourGuide

Doprava v Istanbulu

Jedním z nejlepších způsobů, jak se pohybovat po Istanbulu je pomocí městské veřejné dopravy.

Po příjezdu si pořiďte Istanbulkart, kartu pro všechny typy veřejné dopravy v Istanbulu (metro, tramvaje, autobusy, trajekty, metrobusy a některé lanovky).

Kartu pořídíte v automatech na letištích, stanicích metra, tramvajových zastávkách nebo v prodejnách (např. kiosky poblíž stanic). Poté lze nabít penězi ve stejných automatech, platit můžete i kartou. Cena za jednu jízdu obvykle nestojí ani dvacku.

Istanbulské metro je rychlé a efektivní, s několika linkami, které propojují různé části města. Metro je označeno písmenem M. Linka M2 spojuje Taksim s oblastmi jako Levent a Maslak, a M4, která je na asijské straně. Metro je ideální pro delší cesty, které by autem díky dopravě trvaly mnohem déle.

Tramvaje v Istanbulu projíždějí hlavními historickými oblastmi. Nejvyužívanější je linka T1, která spojuje Sultanahmet, Eminönü, a Kabataş.

Důležitým způsobem dopravy mezi evropskou a asijskou částí Istanbulu jsou trajekty. Hlavními terminály jsou přístavy Eminönü, Karaköy, Kadıköy, a Üsküdar. Plavba po Bosporu je krásný zážitek s výhledem na město.

Výlety z Istanbulu

Z Istanbulu můžete podniknout jednodenní výlet do následujících destinací:

  • Princovy ostrovy (Adalar): Tato skupina devíti ostrovů se nachází v Marmarském moři a je snadno dostupná trajektem z Istanbulu. Mezi ty nejpopulárnější ostrovy patří Büyükada a Heybeliada. Na ostrovech jsou zakázána auta, takže vám k přesunu z místa A na místo B budou muset stačit nohy nebo kolo. Užijte si klidnou atmosféru a krásné výhledy na moře.
  • Bursa: Asi 2 hodiny trajektem a autobusem z Istanbulu leží Bursa, první hlavní město Osmanské říše. Město je známé svými historickými mešitami a bazary. Mezi nejznámější patří Zelená mešita (Yeşil Camii) a Ulu Cami (Velká mešita). V Burse ochutnejte slavný Iskender kebab. A v zimě si můžete zalyžovat na hoře Uludağ.
  • Şile a Ağva: Severovýchodně od Istanbulu u Černého moře leží tato dvě pobřežní města. Şile je známé svými plážemi a majákem, zatímco Ağva nabízí klidnější zážitek v přírodě s restauracemi u řeky a projížďkami na člunu po řece Göksu.
  • Trója (Truva): Nočním autobusem se můžete vydat do 335 km vzdáleného starověkého města Trója, které je zapsané na seznamu UNESCO. Město se proslavilo Trójskou válkou, popsanou v Homérově Iliadě. Prozkoumejte místní ruiny a navštivte ikonickou repliku dřevěného koně.

Pokud Turecko nepatří mezi vaše vysněné destinace, pak se se můžete vydat třeba na Krétu nebo do Lisabonu.

*Tento článek obsahuje affiliate linky

0 Shares