Chystáte se na dva týdny do Thajska a nemáte tušení, jak si dovolenou naplánovat? Ušetřete si čas hledáním památek, ubytování a aktivit. Vše najdete v tomto článku. Thajsko: Itinerář na 2 týdny nabízí kombinaci relaxace, kultury a dobrodružství. Navštivte ty nej destinace Thajska, v pohodlném tempu.
Tento thajský itinerář píšu shodou okolností z Thajska. Poprvé jsem se sem vydala před deseti lety, učit angličtinu jako dobrovolník, a od té doby jsem se sem několikrát vrátila. Pokud chcete získat základní představu o tom, co v Thajsku vidět, podívejte se na článek: Co vidět v Thajsku: 19 tipů na zajímavá místa.
Chápu, že během vaší dvoutýdenní dovolené toho budete chtít stihnout co nejvíce. Já tímto způsobem také cestovala, ale věřte mi, že to je docela únavné. Méně je někdy více, a to platí i případě plánování dovolené. Přesuny z místa A na místo B vám v Thajsku zaberou minimálně půl dne, a vy nechcete strávit několik dnů jen na cestách. Berte to tak, že to není vaše poslední výprava do Thajska, a že se sem určitě ještě vrátíte.
Thajsko na 14 dní: Podrobný itinerář
Chcete-li strávit dva týdny na Phuketu, kupte si letenky na Phuket. Máte-li v plánu vidět hlavní město Thajska, Bangkok plus další místa, kupte si letenky do Bangkoku. Jeho prohlídku si můžete nechat buď na začátek, nebo na konec pobytu. Záleží jen na vás.
Itinerář je také dobré přizpůsobit ročnímu období. V období dešťů (od května do října) možná budete chtít strávit více času objevováním severního Thajska a historických památek, v hlavní turistické sezoně se mi zase jeví jako dobrý nápad vydat se na pláž a užít si to ve svislé poloze na lehátku s ovocným shakem v ruce.
Tento itinerář je kombinací odpočinku, poznávání a dobrodružství. Upravte si ho dle vašich potřeb.
Den 1-3: Hlavní město Bangkok
Přílet do Bangkoku
Pokud poletíte do Bangkoku z Evropy, pak to bude nejspíš na mezinárodní letiště Suvarnabhumi. Bangkok má ještě jedno menší letiště (také mezinárodní), a to Don Mueang.
Jak se dostat z letiště v Bangkoku do centra
Z letiště Suvarnabhumi se do centra Bangkoku (za to je považována oblast podél Sukhumvit Road) dostanete buď metro-vlakem ARL (airport rail link) s následným přestupem na sky train, nebo taxíkem. Stanoviště taxi najdete na prvním patře (level 1). Nejprve si musíte v automatu vyzvednout lístek, který vám dá číslo stanoviště vašeho taxíku. Cesta vlakem trvá cca 45 minut a stojí kolem 70 Kč.
Taxikáři jsou povinni používat taxametr. Po nástupu do auta vám nejspíš řeknou pevně stanovenou částku, která je ale vyšší než má být, proto ji neakceptujte a trvejte na tom, že si musí zapnout taxametr. K finální částce se navíc připočítává poplatek 50 THB (asi 34 Kč) plus další poplatek za jízdu po dálnici, který musí zaplatit v hotovosti, jakmile dálnicí projede. Celkem by vás tato cesta neměla vyjít na více jak 600 THB (asi 400 Kč).
Další možností je zarezervovat si ubytování, které nabízí letištní transfer. Na letišti vás počká řidič s cedulí s vaším jménem a vy tak nemusíte nic řešit. A nebo privátní transfer přímo do hotelu.
Kde se ubytovat v Bangkoku
Ubytování doporučuji podél Sukhumvit Road v blízkosti sky trainu, na který navazuje také místní metro. Vzhledem k častým dopravním zácpám, to je nejrychlejší způsob dopravy. Hledejte ubytování v oblasti Asok, Siam, Ekkamai nebo Thong Lo. V této části města nebudete mít problém sehnat hezký hotel s bazénem a snídaní.
Tipy na ubytování v Bangkoku
Den 1: Bangkok
Dopřejte si relax
Po dlouhém letu si odpočiňte, buď u bazénu, nebo na masáži. Masážní salony najdete na každém rohu, a také v každém lepším hotelu. Snažte se vydržet a jděte spát až večer, rychleji si tak navyknete na časový posun.
Asiatique Riverfront
Vydejte se k nákupnímu centru pod širým nebem Asiatique, kde najdete spoustu restaurací a stánků s jídlem. Centrum se nachází u řeky Chao Phraya. Užijte si krásné výhledy na Bangkok z kola Ferris, které trochu připomíná London Eyes.
Den 2: Bangkok
Grand Palace
Prozkoumejte Velký palác a chrám Wat Pho, který je známý velkou sochou ležícího Buddhy. Ta je dlouhá 46 metrů. Pro vstup do paláců budete mít muset zakrytá ramena a kolena. Palác má otevřeno každý den od 8:30 – 16:30 a vstup činní 500 THB (asi 340 Kč), do chrámu Wat Pho vás to vyjde na 200 THB (asi 136 Kč).
Nejkrásnější chrám Wat Arun
Tento chrám je považován za ten nejkrásnější a říká se mu Chrám úsvitu. Zde za vstup zaplatíte 100 THB (asi 68 Kč).
Oběd v restauraci s Michelinskou nálepkou
Po prohlídce chrámu Wat Arun se vydejte do restaurace Rongros, která se několikrát objevila v Michelinském průvodci. Rongros servíruje tradiční thajská jídla a má hezký výhled na řeku a okolí.
Lumphini park
Po obědě sedněte na metro a vydejte do Lumphini parku, který je zelenou v oázou v srdci města. Je to ideální místo, když chcete na chvíli uniknout z ruchu a shonu města. Dejte si pozor na obří ještěry, kteří se zde prochází. Já se jich docela bála.
Chinatown
Podvečer si nechte na objevování Čínské čtvrti. Z Lumphini parku se sem dostanete metrem, vystupte v zastávce Hua Lamphong. Najdete zde stovky stánků s jídlem, ovocem, džusy a úzké uličky se zajímavou kombinací pachů a vůní.
Den 3: Bangkok
Jim Thompson House
Jim Thompson byl americký podnikatel, který záhadně zmizel v roce 1967 během dovolené v Malajsii. Do dnešního dne se neví, co se s ním stalo. V 50. letech 20. století znovuoživil thajský hedvábný průmysl a jeho krásný dům dnes slouží jako muzeum, kde je vystavena jeho umělecká sbírka.
Siam Square
Máte-li čas a chuť na nákupy, vydejte se do čtvrti Siam. V jeho blízkosti najdete velké nákupní centrum MBK Centre, které prodává spíše tržnicové zboží, nebo do obchodního centra Siam Paragon či Siam Centre s klasickými obchody.
Den 4-6: Objevte severní Chiang Mai
Jak se dostat do Chiang Mai
Z Bangkoku doporučuji do Chiang Mai cestovat letecky. Autobusem nebo vlakem by vám to trvalo deset hodin. Do Chiang Mai létají letecké společnosti Air Asia, Nok Air nebo Thai Lion, a to z letiště Don Mueang. Let trvá kolem 75 minut.
Na letiště Don Mueang se z Bangkoku dostanete buď vlakem, a to ze stanice Hua Lamphong (s jedním přestupem). Nejrychlejší a nejspolehlivější ale bude taxi, soukromý transfer nebo letištní transfer, který vám zajistí vaše ubytování.
Jak se dostat z letiště Chiang Mai do centra
Mezinárodní letiště Chiang Mai se nachází pouhých 8 minut jízdy od centra města. Pro přepravu můžete využít autobus nebo taxi, které by vás nemělo stát více jak 100 Kč.
Kde se ubytovat v Chiang Mai
V Chiang Mai se doporučuji ubytovat buď v historickém centru města, které je obklopeno starými hradbami a příkopy (na mapě je to takový čtverec), nebo v oblasti Nimmanhaemin, známé pro svou moderní atmosféru, kavárny a noční život.
Tipy na ubytování Chiang Mai
Den 4: Chiang Mai
Chrámy ve Starém městě
Prozkoumejte historické srdce města a objevte významné buddhistické chrámy Wat Phra Singh, Wat Chedi Luang a Wat Chiang Man.
Chiang Mai City Arts & Cultural Center
Vydejte se do muzea, kde se dozvíte více o historii a kultuře tohoto thajského města. Pravidelně se zde pořádají různé umělecké a kulturní výstavy. Otevřeno mají každý den kromě pondělí a úterý, od 8:30 – 16:30.
Pokec s mnichem
Chcete si procvičit angličtinu a dozvědět se něco ze života mnichů? My na jednoho takového narazili v chrámu Wat Phra Singh. Řekl nám proč se stal mnichem, a jak vypadá jeho den. V chrámu Wat Chedi Luang si můžete s mnichy povídat každý den mezi 9 a 18 hodinou.
Kurz vaření
Na odpoledne / večer si zarezervujte kurz vaření, kde se naučíte, jak připravit autentická thajská jídla. Kurz vaření byl jeden z mých nejoblíbenějších zážitků z celého Thajska. Připravili jsme si vlastní kari pastu, kokosové mléko a výsledkem bylo dokonale čisté a vyvážené jídlo. Jedno z nejlepších, které jsem v Thajsku měla.
Den 5: Chiang Mai
Výlet do sloní rezervace
Asi hodinku od města se nachází Elephant Nature Park, etická sloní rezervace, která zachraňuje zraněné slony a slony v ohrožení. Já sem vyrazila s místní cestovkou a bylo to super. Byli jsme rozděleni do malých skupinek, dostali jsme vlastního průvodce, který nám slony představil a řekl, jak se tam dostali. Poté jsme slony nakrmili a umyli v řece.
Trh Night Bazaar
Tento večerní trh se koná každý večer na Chang Klan Road. Koupíte zde jídlo, suvenýry, oblečení a různé doplňky. Budete-li v Chiang Mai v neděli, pak si nenechte ujít Sunday Walking Market. Ten se koná na Ratchadamnoen Road ve starém městě. Je to asi jeden z nejhezčích trhů, na kterém jsem v Thajsku byla. Strávila jsem tu asi 4 hodiny.
Den 6: Chiang Mai
Chrám a hora Doi Suthep
Asi 25 kilometrů od centra Chiang Mai leží ve výšce 1 676 metrů hora Doi Suthep. Na jejím vrcholu najdete posvátný chrám Wat Phra That Doi Suthep, odkud budete mít nádherné výhledy na město a celé okolí.
Art in Paradise
Toto 3D muzeum bylo založeno jihokorejskými umělci. V muzeu najdete až 130 maleb a instalací rozdělených do několika tematických zón. Každé dílo vytváří trojrozměrný efekt a umožňuje návštěvníkům vstoupit do scén a zapojit se do nich. Mezi tematické zóny patří například podvodní svět, safari, klasické umění a surrealismus.
Den 7-10: Vydejte se na Phuket
Jak se dostat na Phuket
Z Chiang Mai se na Phuket dostanete letecky, a to přímým letem s Air Asia, Bangkok Airways nebo VietJet Air. Let trvá dvě hodiny.
Jak se dostat z letiště Phuket do hotelu
Z letiště se do dalších částí ostrova dostanete buď autobusem číslo 8411, nebo taxíkem. Ostrovní taxi nepoužívají taxametr, mají svou vlastní sazbu, a ceny za přepravu jsou vyšší než třeba v Bangkoku nebo Chiang Mai. Využít můžete také hotelový transfer nebo si předem objednat soukromý transfer přímo do vašeho hotelu.
Kde se ubytovat na Phuketu
Ubytování hledejte na základě vašich preferencí. Chcete živou atmosféru s bohatým nočním životem? Pak zvolte Patong, město, které je plné barů, restaurací a obchodů. Pro klidnější dovolenou volte pláže Kata nebo Karon, které jsou vhodné jak pro rodiny, tak i pro páry. Pláže Kamala a Surin jsou oblíbené mezi těmi, kdo vyhledávají luxusní resorty a soukromí.
Tipy na ubytování Phuket
Den 7: Phuket
Odpočinek na pláži a masáž
Konečně jste se dostali na pláž. Užijte si den plaváním v moři, odpočinkem na lehátku a vydejte se na masáž. V podvečerních hodinách vyrazte do plážového baru na západ slunce. A chcete-li vidět, jak to na Phuketu žije v noci, vydejte se do Patongu na slavnou Bangla Road.
Den 8: Phuket
Odpočinek na pláži nebo u bazénu
I dnes si užijte den ve svislé poloze, přečtěte si knihu nebo vyzkoušejte vodní sporty.
Hlavní město Phuket Town
V odpoledních hodinách se vydejte na prohlídku hlavního města Phuket Town. Město je známé svým kouzelným Starým městem. To se vyznačuje krásnou koloniální architekturou s barevnými budovami a úzkými uličkami, které jsou plné obchodů, kaváren a galerií. O víkendu si nenechte ujít Noční trh, který začíná kolem páté hodiny. Nakoupíte zde oblečení, doplňky, jídlo a mnoho dalšího.
Den 9: Phuket
Koh Phi Phi
U místní cestovky nebo přes cestovní portál getyourguide si zarezervujte celodenní výlet na populární ostrovy Koh Phi Phi a pláž May Bay, která se objevila ve filmu Pláž s Leonardem Di Capriem. Mezi další zajímavá místa patří Phi Phi Viewpoint, odkud je nádherný panoramatický výhled na ostrov. Potápění, šnorchlování a výlety lodí po okolních ostrovech patří k nejoblíbenějším aktivitám na Koh Phi Phi.
Den 10: Phuket
Velký Buddha
Navštivte sochu Velkého Buddhy, který se majestátně tyčí nad ostrovem. Socha je vysoká 45 metrů a vede k ní šest kilometrů dlouhá strmá cesta, kterou je nejlepší zdolat v autě.
Chrám Wat Chalong
Asi 7 kilometrů od Velkého Buddhy se nachází chrám Wat Chalong, největší a nejdůležitější buddhistický chrám na Phuketu. Je známý pro svou krásnou architekturu. Zasvěcen byl dvěma uctívaným mnichům, kteří sehráli klíčovou roli při pomoci místní komunitě během čínské vzpoury v 19. století. Má nádhernou stúpu (buddhistická stavba), o které se říká, že obsahuje úlomek Buddhovy kosti.
Freedom beach a Laem Sing Beach
Jedny z nejkrásnějších pláží, které jsem na Phuketu viděla. Obě se nachází na západní straně ostrova. Na Freedom beach si zarezervujte výlet na longtail boat. Stačí se poptat v místních cestovkách, které mají podél pláží stánky.
Den 11: Phuket
Záliv Phang Nga a James Bond island
Vydejte se na organizovaný výlet do zálivu Phang Nga. Projedete se na lodi kolem vápencových skal, jeskyní a slavného James Bond ostrova. Možná si říkáte, co má ostrov společného s Jamesem Bondem? Jeho oficiální jméno je Koh Tapu, ale protože se zde v roce 1974 natáčela Bondovka Muž se zlatou zbraní, říká se mu od té doby James Bond Island.
Den 12: Phuket
Lekce potápění
Máte rádi adrenalinové sporty? Zaplaťte si lekci potápění. Já tu mou absolvovala u Merlin Divers, kteří mají kancelář v Kamale. Nebojte, je to i pro ty, co se nikdy nepotápěli, a když jsem to zvládla já, zvládne to každý. V té hloubce jsem měla docela nahnáno, ale byl to super zážitek.
Odpolední relax
Pár hodin pod vodou vás neskutečně unaví, proto si odpoledne dopřejte relax na lehátku, zajděte si na masáž nebo manikúru.
Den 13: Phuket
Similan Islands
Další tip, který pro vás mám je výlet na Similanské ostrovy. Ty jsou totiž jednou z nejkrásnějších destinací v Thajsku, ideální pro milovníky přírody a potápění. Na ostrovech můžete zažít úžasné potápění a šnorchlování s pestrými korály, tropickými rybami a mořskými želvami. Na ostrovy se dostanete z Phuketu lodí, která odplouvá z přístavu Thap Lamu nebo Khao Lak, a cesta trvá přibližně 1,5 až 2 hodiny. Nebo si výlet rezervujte předem na cestovním portálu getyourguide.
Den 14: Phuket
Odpočinek a nákup suvenýrů
Poslední den před odletem domů nebo zpátky do Bangkoku si užijte relaxací na pláži a nákupem suvenýrů. Já si z Thajska nejraději vozím tygří masti, kokosové oleje a ovoce.
Tento článek obsahuje affiliate linky.