Aktuálně jsem v Bangkoku již čtvrtým týdnem. Deštivá sezona je stále v plném proudu, i když o víkendu bylo překvapivě krásně slunečno, takže jsem strávila chvilku u bazénu. V dnešním cestopisu se podíváme na to, jaké jsou ceny potravin v Bangkoku, kde se levně najíst, a kam zajít na kafe.
V Thajsku jsem byla naposledy v roce 2018 a kdybyste se mě zeptali, co se tu od té doby změnilo, tak bych řekla, že tu je větší nabídka mezinárodní kuchyně. Kromě toho zde najdete i pekárny, které pečou kváskové pečivo, kavárny s výběrovou kávou, a bary, kde vám připraví originální koktejly.
Kolik utratíte za jídlo v Bangkoku záleží zcela na vašich preferencích. Já se třeba snažím vybírat potraviny, které jsou “čisté”, bez zbytečného cukru a dalších aditiv. A to je v Thajsku nejen náročná, ale také docela drahá disciplína…
Ceny potravin v Thajsku
Mezi největší supermarkety v Thajsku patří Big C, Tops a Tesco Lotus. Na každém rohu najdete také 7-Eleven, malé obchody, kterých je v Thajsku 14 tisíc. Pro mě to je obchod, kam si jdu koupit vodu nebo chipsy. Kromě těchto položek tam seženete také prací prášek, banány, led a různé sladkosti. Mají tam i regály s hotovkami, jako onigiri, potom různé párky a populární toasty se šunkou a sýrem, které vám u pokladny rozpečou.
V 7-Eleven mě baví regály s kosmetikou, narazíte tam na různé bizáry. Nedávno mě zaujal balzám na rty, který vám vytvoří “duck lips”.
Nákupy v supermarketu
Asi dvacet minut od našeho aktuálního ubytování máme Tesco Lotus, kde jsme byli asi třikrát. Mají velkou nabídku sortimentu, která je na první pohled bohatší než v Česku. Je tu obrovský výběr ryb, čerstvých krevet, masa, zeleniny, rýže, omáček a sójových výrobků.
Naopak velmi strádá ulička s mléčnými produkty. Ty totiž Thajci nekonzumují, takže všechno je z dovozu (Austrálie, Francie) a s velkou přirážkou. Třeba 500 g “řeckého” bílého jogurtu s čistým složením tu stojí 160 Kč. A stejně tak máslo.
Dospěla jsem k názoru, že tu vlastně nemá cenu moc vyvařovat. Za prvé, klasické jednopokojové byty mají velmi malou kuchyň, která je vybavená maximálně jedním hrncem a pánví. Za druhé tyto byty nemají troubu, a za třetí, když si spočítám, na kolik vyjde nákup ingrediencí, tak lépe vyjde jídlo v jídelnách v nákupních centrech nebo někde na ulici.
Nákupy na Grabu
Grab je skvělá aplikace, kterou vymysleli v Singapuru. Je to taková kombinace Woltu, Uberu a Košíku. Pokud budete v Thajsku delší dobu, tak se bez ní neobejdete. Objednáte přes ni nejen jídlo a taxi (auto nebo motorku), ale také jídlo ze supermarketu, kavárny nebo pekárny.
Vše vám dovezou za 30 – 60 minut, poplatky za dovoz jsou v řádu několika korun. Po každé objednávce máte k dispozici chat pro komunikaci s kurýrem. A protože toho mají hodně a nemají čas čekat na to, až si lidé sjedou pro objednávku z 25. patra, tak jídlo vyfotí, fotku pošlou do chatu a objednávku nechají na stole v přízemí budovy.
Na Grabu objednáváme většinu našich jídel, jsou to většinou jednoduchá jídla jako smažená rýže, pad thai, korejské hovězí bulgogi nebo vietnamské kuřecí s rýží, mrkví a koriandrem. Jídla pořídíte už od 80 THB (asi 55 Kč). Jen porce jsou docela malé, takže pokud máte velký hlad, je lepší si objednat rovnou dvě.
Přes Grab objednávám také kváskový chleba, objevila jsem skvělou pekárnu Holey Morthership Bakery, která má v Bangkoku několik poboček. Pečou i skvělou focacciu a anglické muffiny. Menší chleba stojí 150 THB (asi 105 Kč).
Ceny alkoholu v Thajsku
Kromě mléčných produktů si v Thajsku připlatíte také za alkohol. Třeba vína tu jsou extrémně drahá, a prý i vína za 1500 THB (asi 1045 Kč) nejsou zárukou toho, že budou dobrá. Thajsko vyrábí své vlastní pivo, mezi nejznámější značky patří Chang, Singha a Leo. V baru stojí kolem 150 THB (asi 105 Kč).
Prodejní doba alkoholu tu je omezena. Alkohol koupíte pouze mezi 11:00 a 14:00, a poté od 17:00 do půlnoci ve většině obchodů, včetně supermarketů a obchodů s potravinami. Některé podniky, jako bary a restaurace, mohou podávat alkohol i mimo tyto hodiny.
Speakeasy bary v Bangkoku
V Bangkoku je spousta sky barů a speakeasy barů, a většina z nich má v menu pouze koktejly. Ty se cenově pohybují kolem 400 THB (asi 280 Kč). Speakeasy bar je tajný bar, který navozuje atmosféru období prohibice ve 20. letech 20. století ve Spojených státech, kdy byl alkohol nelegální. Během této doby byly speakeasies nelegální bary, kde se lidé tajně scházeli, aby si mohli dát alkohol. Tyto bary měly obvykle skryté vchody nebo vyžadovaly hesla pro vstup.
Moderní speakeasies si zachovávají tuto atmosféru tajemství, s utajenými dveřmi a jedinečnými vstupy. Bary mají intimnější prostředí oproti běžným barům. A v Bangkoku je takových barů spousta. Tady máte pár tipů: Find the locker room, The Key Room nr. 72, Find the Photo Booth.
Listening bary
Tento týden jsme objevili také tzv. “listening bars”, což jsou malé prostory, něco mezi barem, galerií a nočním klubem, kde za poslechu hudby z vinylu servírují originální koktejly. Tyto prostory jsou akusticky navrženy tak, abyste z hudby měli opravdový zážitek. Jsou určené především pro ty, co milují hudbu, a hlavní myšlenkou tohoto konceptu je “méně mluvit a více poslouchat”. My navštívili bary Freaking out the Neighborhood a Modern – Day Culture.
Kde se najíst levně v Bangkoku
Možná to doposud vyznělo tak, že Bangkok není úplně levná destinace. Najíst se tu dá ale i za pár desítek korun. Kde?
Food courts v nákupních centrech
Spousta velkých supermarketů se nachází v obchodních centrech, kde většinou najdete také food court. Například Tesco Lotus ve čtvrti On Nut má přesně jeden takový. Já si tam oblíbila kuřecí maso na čínský způsob s rýží za 55 THB (asi 38 Kč). Další skvělým místem je obchodní centrum Terminal 21, které má ve spodním patře supermarket se salátovým barem, a v horním patře zase food court Pier 21, kde se najíte za 100 THB (asi 68 Kč). Mě tam nejvíce chutnala vietnamská polévka s kuřecím masem a rýžovými nudlemi.
Pouliční restaurace
V Bangkoku je také spousta pouličních jídelen, které jsou na seznamu Michelin Guide. A pak tu jsou další místa, bez Michelinského doporučení, ale stejně dobrá. Na Instagramu jsem nedávno narazila na Uncle Liu, jen pár kroků od metra Phra Khanong. Za tři porce jídla platíme 175 THB (asi 122 Kč). Doporučuji smaženou rýži tom yam!
Kavárny v Bangkoku
Pokud máte rádi dobrou kávu, pak je pro vás Thajsko tou ideální destinací. V Bangkoku nebudete mít nouzi o designové kavárny s výběrovou kávou. Káva se v Thajsku pěstuje především v severních oblastech, jako Chiang Mai, Chiang Rai a Doi Chang, kde jsou ideální podmínky pro pěstování.
Většina kaváren má wifi (ne všechny), takže pokud budete potřebovat udělat nějakou práci, vydejte se do kavárny. A kolik tu káva stojí? Za americano zaplatíte mezi 70 – 140 THB (48 – 97 Kč). Záleží na tom, kde se kavárna nachází, a také na tom, jak moc je instagram-friendly. Skvělou kávu mají v kavárně Keen House, Ayatana Charon, Rawr, BrickLane House, Cum Coffee.
Občas si dám také matchu, která tu je díky blízkosti k Japonsku opravdu kvalitní, a nechutná jako rybník. Mé oblíbené místo je Apa Matcha, kde mi hned po příchodu udělali dvacetiminutovou přednášku o sklizni a druzích matchy.
Další ne-kávovým nápojem je Thai Milk Tea (černý čaj s trochou mléka, anýzem a kardamomem), který koupíte za pár korun v každém pojízdném stánku na ulici. Bude ale plný umělých dochucovadel, takže si ho dejte raději v kavárně. Za mě prodávají nejlepší Thai Milk Tea v čajovně Khiri Tea, kde používají kvalitní organický čaj a na chuti to je znát.
Chystáte se do Thajska? Následující články se vám mohou hodit: