Portugalsko

PROČ NAVŠTÍVIT MĚSTEČKO CASCAIS

Beach in Cascais

Hned na druhý den v Portugalsku jsem si naplánovala výlet k moři. Chtěla jsem se ještě letos naposledy projít po pláži a jako nejlepší možné řešení mi přišlo navštívit městečko Cascais [kaškajš], které leží na malebném pobřeží Costa do Sol. Docestovat se sem dá vlakem z vlakového nádraží Cais do Sodré v Lisabonu už za necelou hodinku.

Předpověď počasí hlásila „pouhých“ 23 stupňů, oblačno a větrno, takže jsem usoudila, že to asi nebude na povalování se na pláži a raději si s sebou přibalila bundu. Po příjezdu do Cascais a obhlédnutí krásné pláže jsem usoudila, že jsem udělala chybu a přála si, abych místo bundy, kterou jsem táhla úplně zbytečně měla plavky. Pláž byla plná lidí, kteří vystavovali svá těla paprskům slunce, a po větru nebylo samozřejmě ani památky. Prošla jsem se podél pláže a našla betonové schůdky přímo nad mořem na kterých jsem strávila příjemnou hodinku.

Na hlavním náměstí u radnice probíhal triatlon Iron Man, kterého se zúčastnili sportovci ze sedmdesáti zemí světa. Sport mám ráda, co ale nemusím jsou jakékoliv akce, které se konají v centru měst, a které mě omezují ve focení. No, tak snad příště si to vyfotím o něco lépe. 🙂

Jaké aktivity, památky a další zajímavosti Cascais nabízí, a proč se vám tu bude líbit…

Sportovní aktivity

Kousek od Cascais se rozkládá rozsáhlý národní park Sintra – Cascais, který nabízí spoustu sportovního vyžití. Jsou tu golfová hřiště, to nejznámější je Penha Longa Resort. Ve městě je několik půjčoven horských kol a na své si přijdou i milovníci surfu. V nedaleké vzdálenosti od Cascais je totiž několik surfingových škol. Podél moře směrem k Boca do Inferno vede krásná asfaltová cesta s vyhrazeným pásem pro běžce a cyklisty.

On my way to Boca do Inferno, Cascais

Boca do Inferno

Necelé dva kilometry od centra Cascais se nachází zajímavý přírodní úkaz. Jedná se o propast v útesu a název by se dal do češtiny přeložit jako „pekelná ústa“. V letních měsících jsou zde vlny malinké, proto je lepším obdobím pro návštěvu zima, kdy se vlny během bouří tříští o skály do výšky několika metrů. V roce 1930 zde kouzelník a astrolog Aleister Crowley nafingoval svoji smrt. Tajně však uprchl z Portugalska, a o tři týdny později se objevil na přehlídce své práce v Berlíně. O celé této události se psalo v novinách, což vedlo jak k propagaci Crowleyhoa, tak i Boca do Inferno.

Boca do Inferno, Cascais

Boca do Inferno, Cascais

Maják Sv. Marty

Maják je orientován na jížní straně města Cascais u ústí řeky Teje a součástí objektu je i muzeum. Oranžová budova před majákem na fotce níže je Casa de Santa Maria, panské sídlo z 19. století, které je otevřené pro veřejnost.

Lighthouse Santa Marta, Cascais

Centrum Cascais

Cascais má nádherné centrum s tradičními rybářskými domy, které dnes fungují jako módní obchůdky, bary a restaurace. S dlažbou si tu dali hodně práce. Mísní chodníky se vyznačují zvlněnými vzory. Cascais je oficiálním letním sídlem prezidenta Portugalska, Marcely de Sousa.

Streets of Cascais

Streets of Cascais

Pláže

V tomto malém městečku najdete hned několik pláží. Jsou písečné, mají lehátka k pronájmu a také restaurace a bary. Přímo naproti vlakového nádraží se rozkládá pláž Praia da Rainha. Směrem od centra potom také Praia da Conceição. Budete-li pokračovat po promenádě podél pobřeží dále tímto směrem, dostanete se až do vesničky Estoril, odkud je možné dojet vlakem zpátky do Lisabonu. Další populární pláží ke které budete muset dojet na kole nebo autem je pláž Guincho, která má ideální podmínky na surfing. Vzdálená od Cascais je 8 km.

Cascais beach

Cascais beach

[instagram-feed]