Pohádková Sintra a palác Pena

Pohádková Sintra a palác Pena

0 Shares
0
0
0

Městečko Sintra se nachází v zelených kopcích pohoří Serra de Sintra, nedaleko Lisabonu. Sintra je známá pro své pohádkové paláce, krásnou přírodu a fascinující historii. Výlet spojený s návštěvou paláce Pena jsem si nechala až na poslední den mého čtyřdenního pobytu v Lisabonu. 

Když se tak na to zpětně dívám, nejsem si jistá, zda byl dobrý nápad nechávat si Sintru až na konec. Předešlé tři dny jsem trávila v Lisabonu, kde jsem za tři dny nachodila kolem padesáti kilometrů, a poslední den byla tak unavená, že jsem úplně zapomněla na jedno z míst, které jsem chtěla v Sintře navštívit.

Jak se dostat z Lisabonu do Sintry?

Nejlepší je vydat se vlakem, který odjíždí dvakrát za hodinu z vlakového nádraží Rossio v Lisabonu, ke kterému dojedete snadno metrem. Cesta do Sintry trvá asi 40 minut. Já se tam vydala v pondělí, protože jsem slyšela, že o víkendech tam bývá narváno.

Když jsem na stanici dorazila, byly všechny přepážky na prodej lístků uzavřeny a k dispozici byly jen tři automaty, což způsobilo, že se vytvořila asi padesátimetrová fronta. Později jsem se dozvěděla, že zaměstnanci nádraží stávkovali. Lístek se dá koupit také v nádražní trafice. Jedna cesta vás vyjde na necelá 3€.

Vlakové nádraží Rossio v Lisabonu
Vlakové nádraží Rossio v Lisabonu

Průvodce městem Sintra

Sintra patří mezi nejvýznamnější turistické destinace v celém Portugalsku a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. V minulosti sloužilo město jako sídlo královské rodiny a v dnešní době si zde na své přijdou jak milovníci přírody, tak i historie.

Sintra okouzlí směsicí dlážděných uliček, barevných domů a útulných obchůdků. Přímo v centru města se nachází Palácio Nacional de Sintra (známý také jako Královský palác) a v jeho okolí je spousta muzeí, restaurací, barů, parků a lesů.

Tato oblast je známá především pro Palácio da Pena (Palác Pena)Castelo dos Mouros (Maurský hrad) nebo rezidenci Quinta da Regaleira.

Jak se dostat k palácům?

Po příjezdu do Sintry máte několik možností. Buď si vystojíte frontu na místní autobus č. 434, který vás doveze až k paláci Pena a k hradu Moorish, za jednu cestu zaplatíte 3,90€, anebo si uděláte výšlap.

Já jsem nahoru vyjela autobusem a dolů šla po svých, což se nakonec ukázalo jako to nejlepší možné řešení. Cesta dolů vede přes krásný les, kolem Vily Sassetti, a navíc se můžete kochat krásnými výhledy, které si z autobusu moc neužijete. Takže pokud máte v oblibě turistiku, klidně se vydejte pěšky nahoru i dolů, s dobrou obuví se to dá zvládnout úplně v pohodě.

Palác Pena

Extravagantní palác Pena byl vystaven v roce 1840 pro královnu Marii II. na pokyny jejího manžela Ferdinanda. Tento romantický palác nabízí panoramatické výhledy na okolní krajinu a svými živými barvami a eklektickým designem, působí jako z pohádky. Jedná se o směsici gotiky, renesance a Maurských prvků. Palác je obklopen rozsáhlým Parque da Pena, kde se můžete procházet klidně celý den. Najdete tu jezírka, altánky, věžičky a vodotrysky.

Vstupenky doporučuji koupit předem online na určitý čas, budete tak mít jistotu, že se do paláce dostanete. Během mé návštěvy byla už v jedenáct dopoledne na prodej vstupenek snad stometrová fronta.

Powered by GetYourGuide

Maurský hrad – Castelo dos Mouros

Z Paláce Pena se k hradu Mouros dostanete po pěší stezce. Projdete-li park Pena až k části s jezírky, uvidíte před sebou parkoviště, kde začíná pěší stezka k hradu, která pokračuje až do Sintry.

Castelo dos Mouros je nejstarší architektonickou stavbu okolí, vystavený byl již v 8. století a poskytuje fascinující kontrast k opulentnosti Paláce Pena. Projděte se po starobylých hradbách, prozkoumejte věže a užijte si úchvatné výhledy na Sintru, Atlantický oceán a národní park Sintra-Cascais.

Maurský hrad, Sintra
Maurský hrad, Sintra

Quinta da Regaleira

Tento extravagantní gotický dům z 19. století je obklopen zahradami, které jsou plné mystických náboženských symbolů, tajemných průchodů a jeskyní. Zde si určitě nenechte ujít “initiation well”, nebo-li slavnostní studnu, na kterou jsem bohužel během mé návštěvy zapomněla. Tato studna byla v minulosti vyčerpána, rozšířena, a prý se používala pro kultovní obřady. Vypadá trošku strašidelně, co myslíte?

Quinta da Regaleira, Sintra
Quinta da Regaleira
0 Shares