Kam zajít v Lisabonu na ty nejlepší Pastéis de Nata

Kam zajít v Lisabonu na ty nejlepší Pastéis de Nata

0 Shares
0
0
0

Kdybych měla vyjmenovat tři věci, na které jsem se v Portugalsku nejvíce těšila, tak vám zaručuji, že pastéis de nata byly mezi nimi. A s klidným srdcem vám mohu sdělit, že naprosto splnily má očekávání, neboť jsem jich spořádala několik denně. Kam zajít na ty nejlepší portugalské koláčky v Lisabonu vám prozradím v tomto článku.

Kalorický příjem z pastéis de nata jsem naštěstí spálila celodenní chůzí po Lisabonu. V mém skvělém ubytování se totiž podávaly ke snídani. Než se s vámi podělím o jména těchto úžasných pekáren, tak si nejprve řekneme, co to vlastně pastéis de nata jsou.

Co jsou portugalské koláčky Pastéis de nata?

Jedná se o malé koláčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem, posypané skořicí a cukrem. Ty čerstvě upečené jsou naprosto dokonalé. Vyrobit si je doma je prý docela náročné, neboť ve vyhlášené pekárně na předměstí Lisabonu se pečou při teplotě 800°C, což je doma prakticky nemožné.

Koláčky jsou vyrobeny ze základních ingrediencí jako je máslo, cukr, vejce, mouka, smetana a sůl. Jeptišky, které žily v klášteře Mosteiro dos Jeronimos v Belému používaly ke škrobení svých límců bílky a nevěděly, co si počít se zbylými žloutky. Rozhodly se, že z nich budou péct koláčky.

Místní cukrárna od nich recept na tuto sladkou pochoutku odkoupila a v roce 1837 začala péct a prodávat koláčky dle své vlastní receptury. Ingredience zůstaly stejné, jen jejich poměr je velkým tajemstvím. A protože se jednalo o původní vlastníky receptu, nazvaly své koláčky Pastéis de Belém.

Na jiných místech jsou známy jako Pastéis de nata (v jednotném čísle pastel de nata). Vzhledem k jejich velké popularitě se vlastníci výše zmíněné cukrárny rozhodli přistavit i kavárnu, která se těší velké oblibě i dnes.

Portugalské koláčky Pasteis De Nata

Kam na Pastéis de Nata v Lisabonu

Pastéis de Belém

Pastéis de Belém prý peče ty nejlepší žloutkové koláčky na světě. Narváno tu je od rána do večera, ale stojí to za to. Venku se stojí dvě fronty, jedna na take away, kdy vám pastéis zabalí do papírové tašky společně se sáčkem skořice a cukru. Jeden kousek stojí 1,10€.

Ve druhé frontě se čeká na stůl v kavárně. Těch je tady opravdu hodně, takže pokud si chcete dát i kávu nebo horkou čokoládu, vyčkejte. Kromě pastéis zde prodávají i další drobné pečivo a chlebíček s kandovaným ovocem.

Manteigaria 

Tato výrobna pastéis de nata má obchůdek na ulici Rua do Loreto 2 ve čtvrti Bairro Alto, ale jejich produkty zakoupíte i ve známém Time Out Marketu, kde mají stánek a otevřeno až do půlnoci. Fungují už od roku 2014 a v každé jejich prodejně můžete přes tenké sklo sledovat proces výroby těchto lahodných portugalských koláčků.

Manteigaria pastéis de nata
Manteigaria

Další místa

Skvělé pastéis pořídíte také v Fábrica da nata nebo Aloma.

0 Shares