Portugalsko

KAM ZAJÍT V LISABONU NA TY NEJLEPŠÍ PASTÉIS DE NATA

Kdybych měla vyjmenovat tři věci, na které jsem se v Portugalsku nejvíce těšila, tak vám zaručuji, že pastéis de nata byly mezi nimi. A s klidným srdcem vám mohu sdělit, že naprosto splnily má očekávání, neboť jsem jich spořádala několik denně. Tento kalorický příjem jsem naštěstí spálila celodenní chůzí po Lisabonu. V mém úžasném guest housu se totiž podávaly ke snídani a tuším, že pocházely z nedalekého supermarketu, kde se prodávaly po čtyrech kusech v plastovém obalu s několikadenní trvanlivostí. Soudím podle toho, že nebyly tak čerstvé, křupavé a teplé, jako ty, které jsem ochutnala ve vyhlášených pekárnách.

Než se s vámi podělím o jména těchto úžasných pekáren, možná bych vám mohla nejprve napsat, co to vlastně pastéis de nata jsou.

Pastéis de nata

Jedná se o malé koláčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem, posypané skořicí a cukrem. Ty čerstvě upečené jsou naprosto dokonalé. Vyrobit si je doma je prý docela náročné, neboť ve vyhlášené pekárně na předměstí Lisabonu se pečou při teplotě 800°C, což je doma prakticky nemožné.

Koláčky jsou vyrobeny ze základních ingrediencí jako je máslo, cukr, vejce, mouka, smetana a sůl. Jeptišky, které žily v klášteře Mosteiro dos Jeronimos v Belému používaly ke škrobení svých límců bílky a nevěděly co si počít se žloutky. Rozhodly se, že z nich budou péct koláčky.

Místní cukrárna od nich recept na tuto sladkou pochoutku odkoupila a v roce 1837 začala péct a prodávat koláčky dle své vlastní receptury. Ingredience zůstaly stejné, jen jejich poměr je velkým tajemstvím. A protože se jedná o původní vlastníky receptu, nazvaly své koláčky Pastéis de Belém. Na jiných místech jsou známy jako Pastéis de nata (v jednotném čísle pastel de nata). Vzhledem k jejich velké popularitě se vlastníci rozhodli k cukrárně přistavit i kavárnu, která se těší velké oblibě i dnes.

Pastel de nata, Belém, Lisbon

Kam zajít na Pastéis de Belém (Nata)

Pastéis de Belém

Jedná se o kavárnu o které se zmiňuji o pár řádků výše. Právě zde se vyrábí ty nejlepší žloutkové koláčky na světě. Narváno tu je od rána do večera, ale stojí za to si počkat. Venku se stojí dvě fronty, jedna na take away, kdy vám pastéis zabalí do papírové tašky společně se sáčkem skořice a cukru. Jeden kousek stojí 1,10€. Ve druhé frontě se čeká na stůl v kavárně. Těch je tady opravdu hodně, takže pokud si chcete dát i kávu nebo horkou čokoládu, vyčkejte. Kromě pastéis zde prodávají i další drobné pečivo nebo třeba chlebíček s kandovaným ovocem.

Pastéis de Belém, Lisbon

Pastéis de Belém, Lisbon

Pastéis de Belém, Lisbon

Manteigaria 

Tato výrobna pastéis de nata má obchůdek na ulici Rua do Loreto 2 ve čtvrti Bairro Alto, ale jejich produkty zakoupíte i ve známém Time Out Marketu, kde mají stánek a prodávají až do půlnoci.

Time Out Market, Lisbon

Fábrica da Nata

Toto místo mi bylo doporučeno slečnou na Instagramu a najdete ho na ulici Praça dos Restauradores 62 -68.

Aloma

Další doporučení padlo právě na toto místo. Adresa je R. Francisco Metrass 67.

Ochutnali jste pastéis de nata? Zkoušeli jste je někdy upéct doma?

[instagram-feed]