Almada, Cacilhas a Socha Krista u Lisabonu

Almada, Cacilhas a Socha Krista u Lisabonu

0 Shares
0
0
0

Když budete v Lisabonu, udělejte si výlet na druhou stranu řeky Tejo. Najdete zde dvě malá městečka, Cacilhas a Almada, ve kterých vládne zcela jiná atmosféra. Najdete zde klid, velkolepou sochu Krista a úžasný výhled na most Ponte 25 de Abril. 

Jak se dostat z Lisabonu do Almady

Do Almady se dostanete jednoduše autobusem, taxi nebo lodí. Ta odjíždí každých deset minut z Cais do Sodré (to funguje jako stanice metra, vlakové nádraží a přístav v jednom). Cesta trvá necelých dvacet minut a vyjde vás na 1,30€.

Jak se dostat z Lisabonu do Almady
Jak se dostat z Lisabonu do Almady

Cacilhas

Po příjezdu do přístavu jsem se vydala směr Rua Cândido dos Reis. Tato ulice je plná barevných domků a především tradičních portugalských hospod, ve kterých podávají ty nejčerstvější grilované ryby. Na začátku této ulice mě zaujal modrý kostelík Igreja de Nossa Senhora do Bom Sucesso, jehož interiér je osázen modrými azulejos, které zobrazují scény z Bible.

Protože jsem neměla žádný pevně daný itinerář, vrátila jsem se zpátky do přístavu a vydala se na opačnou stranu podél Rua do Ginjal a řeky Tagus. Po cestě jsem se kochala dalšími výhledy na Lisabon a ponte 25 de Abril. Po mé levici mě upoutaly polorozpadlé domy se zajímavými graffiti. Nakouknout dovnitř je možné přes okna a dveře, dovnitř jsem se raději nevydala, protože to vypadalo, že se tam každou chvíli něco zřítí.

Asi po patnácti minutách chůze jsem narazila na příjemnou restauraci Atira-te ao Rio s tyrkysově modrými stolky a malou písečnou pláží. Hned vedle ní se nachází populární restaurace Ponto Final, která byla bohužel v době mé navštěvy uzavřena. Obě nabízí svým zákazníkům úžasné výhledy, za které si ovšem řádně připlatíte.

Od Ponto Final jsem pokračovala rovně a došla až k Elevador Panorâmico da Boca do Vento, který mě vyvezl nahoru a já se tak ocitla na předměstí Almady. Pokud chodíte raději pěsky, můžete to vzít nahoru i po schodech. Ty začínají hned u Ponto Final.

Ponte Final restaurace, Almada
Almada

Almada je o něco větší než Cacihlas. Je známá pro svoji obrovskou sochu Ježíše, která nápadně připomíná tu v Riu de Janeiru. S Lisabonem je Almada propojena mostem 25 de Abril. Právě vyhlídka na tento most byla mým cílem.

Po cestě jsem narazila na krásnou bílou budovu Casa da Cerca, která byla osázená pomerančovníky, a ve které probíhala výstava moderního umění. Pokud budete unavení, můžete si odpočinout v přilehlé botanické zahradě nebo kavárně.

Poté jsem pokračovala centrem Almady. Bylo tu docela mrtvo, žádné turistické atrakce ani fotogenické pamětihodnosti mě tu nečekaly. Jen zřídka jsem narazila na místní obyvatele a turistů tu bylo také poskrovnu. Asi po dalších dvaceti minutách chůze do kopce jsem dorazila k mému cíli.

Almada, Portugalsko
Almada

Socha Ježíše Krista Christo Rei a výhled na Ponte 25 de Abril 

Pokud byste se měli vydat na druhou stranu řeky jen kvůli této vyhlídce, tak věřte, že to stojí za to. Socha Ježíše je vysoká 110 m a je hlavním symbolem města. Viditelná je z velké vzdálenosti. Její stavba započala v roce 1959 a symbolizuje vděčnost Portugalců za to, že byli ušetření následkům druhé světové války. Za malý poplatek je možné vyjet výtahem až na její vrchol a obdivovat okolí z ještě větší výšky.

Úžasný je i výhled na most 25 de Abril, který se nedá srovnat s výhledem z druhé strany řeky. Vydat se sem bylo spontánní rozhodnutí a já jsem moc ráda, že jsem to podnikla. Tohle místo patří mezi jedno z mých nejoblíbenějších v Lisabonu a okolí.

Poté, co jsem si užila ty krásné výhledy jsem vyrazila zpátky k přístavu Cacilhas. Celý výlet se dá krásně zvládnout za pár hodin, takže po příjezdu do Cais do Sodré se můžete ještě zastavit na drink a nějakou delikatesu do známého Time Out Market, který se nachází přímo naproti přístavu. 

Powered by GetYourGuide
0 Shares