Lisbon, Portugal

Co vidět v Lisabonu: 14 tipů na úžasná místa

1 Shares
0
0
1

Lisabon je město, které jsem měla několik let na seznamu svých vysněných destinací. V Lisabonu se setkává historie, kultura a moderní životní styl. Toto živé a barevné město, rozkládající se na sedmi kopcích s výhledem na řeku Tejo, nabízí návštěvníkům nespočet zážitků a památek. Co vidět v Lisabonu, kde se ubytovat, a kde ochutnat ty nejlepší pastéis de nata?

Kde se ubytovat v Lisabonu?

Nabídka ubytování v Lisabonu je obrovská. Vybrat si můžete z nesčetného množství hostelů nebo apartmánů přes Airbnb. Já nakonec opakovaně zvolila pokoj se sdílenou koupelnou v Chalet d’ Ávila Guest House, který je asi minutu pěšky od stanice metra Saldanha a byla jsem naprosto nadšená. Celý guest house je čistý, hezký a vkusně zařízený. K dispozici je i kuchyň s ledničkou a ráno vám milý personál připraví dobrou snídani.

Ubytování v Lisabonu můžete vyhledat také pomocí této interaktivní mapy:

Jak cestovat v Lisabonu

K přepravě z bodu A do bodu B vám skvěle poslouží metro nebo vaše vlastní nohy! Lisabon má čtyři trasy metra a po první jízdě jízdenku nevyhazujte, ale schovejte ji, protože je dobíjecí. Z letiště se do centra Lisabonu dostanete metrem, jízda trvá pouhých 16 minut a stojí pár euro.

Co vidět v Lisabonu

Praça do Comércio

Náměstí Praça do Comércio je největší v Lisabonu a říká se mu také Obchodní nebo Palácové náměstí. Je orámováno třemi žlutými bloky domů a ze strany čtvrté ho lemuje koryto řeky Tejo. Až tu budete, zajděte se podívat na terasu Arco da Rua Augusta (Vítězného oblouku), který tvoří přechod mezi náměstím a hlavní nákupní třídou Rua Augusta. Jsou odtud úžasné výhledy na celé město.

Praça do Comércio, Lisabon
Praça do Comércio

Convento do Carmo

Tento karmelitánský klášter se nachází nedaleko náměstí Rossia a troufám si tvrdit, že je jeden z nejkrásnějších co jsem, kdy viděla. V roce 1755 ho zasáhlo zemětřesení, po kterém nebyl nikdy zrekonstruován. Součástí komplexu je i architektonické muzeum s kamennými hrobkami.

Convento do Carmo v Lisabonu
Convento do Carmo

Bairro Alto

Čtvrť Bairro Alto jsem si přes den prošla křížem krážem. Bylo zde docela mrtvo a v některých uličkách jsem se ocitla úplně sama (ideální na focení). Po setmění to tu však ožívá, neboť se zde nachází spousta barů a restaurací. Součásti této čtvrti je i ulice Rua do Norte, která je plná luxusních obchodů. Dále vyhlídka Santa Catarina nebo klášter Carmo Convent, o kterém se zmiňuji výše.

Bairro Alto v Lisabonu
Bairro Alto

Kavárna Amelia

Tuto kavárnu jsem objevila na Pinterestu a nemohla jsem odolat. Má nádherný interiér a terasu, na které si budete připadat jako někde na Bali. Dorazila jsem na oběd a vůbec jsem si nemohla z menu vybrat. Všechno totiž vypadalo dokonale!

Nakonec jsem zvolila jejich domácí ledový čaj, který byl zcela bez cukru a chutnal po skořici, a také chicken super bowl s avokádem, vejcem, zeleninou a úžasnou zálivkou. Doporučuji! Amelia má v Lisabonu další sesterské kavárny – Nicolau, Basílio a Olivia.

Jardim da Estrela

Po mé cestě do kavárny Amelia jsem narazila na tento krásný park, který mají o víkendech ve velké oblibě portugalské rodiny. Není se jim co divit. Park je krásně udržovaný, najdete zde malé jezírko, exotické rostliny a během mé návštěvy zde probíhal trh s knihami. Ideální místo na odpočinek. Přímo naproti parku se nachází krásná katedrála Estrela.

Katedrála Estrela v Lisabonu
Katedrála Estrela

LX Factory

Původně jsem měla v plánu podívat se pouze do knihkupectví Ler Devagar, které v překladu znamená “čti pomalu”, a které patří mezi deset nejkrásnějších knihkupectví na světě. Zjistila jsem však, že je součástí komplexu zvaného LX Factory a neodolala. Jedná se o bývalé továrenské prostory, které jsou plné krásných graffiti, úžasných obchůdků, galerií, restaurací a barů. Super místo na víkendové nákupy a pokec s přáteli.

Ponte 25 de Abril

Tento visutý most se nápadně podobá tomu v San Franciscu. Spojuje Lisabon s obcí Almada a uveden do provozu byl již v roce 1966. Přímo pod mostem je dlouhá promenáda, ideální k procházkám nebo běhání. Z centra Lisabonu se sem dostanete busem nebo vlakem, dále je to docela oříšek, protože uprostřed hlavní cesty vede oplocená vlaková trať. K mostu musíte přes nadchod, kterých zde bohužel moc není.

Ponte 25 de Abril v Lisabonu
Ponte 25 de Abril

Čtvrť Alfama

Jedna z nejstarších čtvrtí v Lisabonu se táhne od známého hradu Sv. Jiřího směrem dolů až k řece Tejo. Je plná úzkých uliček s krásnými domy, kavárnami, vinárnami a restauracemi. Až tu budete, zapomeňte na to, že něco jako Google Maps existuje, odložte telefon do kabelky, zapomeňte na čas, a jen tak se tu potulujte.

Až se půjdete podívat k hradu, zastavte se v kavárně Café da Garagem, jejíž obrovská okna nabízí jeden z nejlepších výhledů na celý Lisabon. Přes týden otevírají až v 17 hodin a v pondělí bývá zavřeno. A ještě jedna rada, je to tu samý kopec a spousta schodů, takže si obujte pohodlnou obuv.

Vyhlídka Miradouro Portas do Sol

Miradouro znamená v portugalštině altán a ve čtvrti Alfama najdete rovnou dva, a to hned vedle sebe. Jeden z nich se jmenuje Portas do Sol, a ten druhý Miradouro de Santa Luzia. Nejedná se tak doslova o altány, ale připadat si tu budete jako byste se ocitli na soukromé obrovské terase.

Hmm, na soukromé asi tak úplně ne, protože tu bude spousta dalších lidí. Já se sem vydala můj poslední den na východ slunce a téměř nikdo tu nebyl. Stihla jsem to tedy jen tak tak, ale krása to byla nebeská. Jezdí sem i populární tramvaj č. 28, ale v pohodě sem dojdete i pěšky z hlavního náměstí Praça do Comércio.

Tramvaj č. 28

Když se řekne Lisabon, tak se vám s největší pravděpodobností vybaví žluté tramvaje. Tento typ tramvají přišel na svět již kolem roku 1930 a v jiných světových metropolích by nejspíš představovaly krásné muzejní exponáty, ale v Lisabonu jsou stále součástí městské veřejné dopravy.

Linka č. 28 je velmi oblíbená mezi turisty. Začíná ve stanici Martim Moniz, končí v Campo Ourique a během své jízdy stihle obsloužit téměř všechny populární čtvrti jako Chiado, Estrela nebo Baixo. Stojí se na ně fronty a jedna jízda vás vyjde na necelá tři eura.

Tramvaj č. 28 v Lisabonu
Tramvaj č. 28

Street art

Asi nikdy jsem nenavštívila město, ve kterém by byla tak vysoká koncentrace street artu. Většinu z těchto skvostů objevíte, když se budete procházet městem po svých. Tématicky se tento styl umění zaměřuje především na historii a pop kulturu.

Mezi mé nejoblíbenější dílo patří obrovská stěna u Feira da Ladra a najdete ji ve čtvrti Alfama. Když jsem sem dorazila kolem desáté ranní, nikdo tu nebyl! Cestujete sami? Využijte, tak jako já, pařezu, který je přes cestu naproti této zdi a udělejte si pár fotek s pomocí samospouště.

Street art v Lisabonu
Street art v Lisabonu

Time Out Market

Time Out Market je taková fancy jídelna přímo naproti vlakového nádraží Cais do Sodré, a funguje již od května 2014. Pro návštěvníky je k dispozici 35 stánků, které nabízí převážně jídla z mořských plodů, burgery, sushi, čokolády, vína, zmrzlinu a další delikatesy.

Jídlo je tu o něco dražší než v běžných restauracích, ale cenu vám vyváží kvalita a dokonalý způsob servírování. Za sebe doporučuji koláčky pastéis de nata od pekárny Manteigaria a obchůdek Conserveira de Lisboa, kde prodávají ty nejlepší sardinky jaké jsem, kdy jedla. Sardinky, kalamáry, chobotnice a další pochoutky mají zabalené v krásných obalech, takže skvěle poslouží i jako dárek.

Time Out Market v Lisabonu
Time Out Market v Lisabonu

Růžová ulice

Růžová ulice? Asi si říkáte, co to je. Ulice Rua Nova do Carvalho má opravdu růžový chodník a já ji objevila, kde jinde než na Pinterestu v kategorii “ty nejvíc insta friendly místa v Lisabonu”. Jenže tato růžovka se v noci proměnuje v místo, které je hojně navštěvované těmi, kteří rádi pijí, tančí a baví se. Není proto divu, že když jsem sem dorazila krátce po poledni, ulice byla uzavřena a probíhal zde rozsáhlý úklid po předešlé noci. Chcete-li rozzářit své sociální sítě růžovou barvou, doražte až kolem 16 hodiny.

Růžová ulice v Lisabonu
Růžová ulice v Lisabonu

Belém a pastéis de nata

Čtvrť Belém je plná historických památek a nádherných zahrad. Najdete zde ikonickou věž Belém (Torre de Belém) a Jeronýmský klášter (Mosteiro dos Jerónimos), oba zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Vynechat nesmíte ani návštěvu Pastéis de Belém, kde můžete ochutnat tradiční portugalské koláčky pastéis de nata, jedny z nejlepších na světě.

Fronta před Pastéis de Belém v Lisabonu
Fronta před Pastéis de Belém

Rádi byste se podívali i mimo Lisabon? Vydejte se do nedalekého městečka Cascais nebo na pláž Guincho!

Powered by GetYourGuide
1 Shares